دانشگاه و کنکور

جدیدترین اخبار فوری و کوتاه درباره کنکور و دانشگاه را در سرویس فناوری پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

رئیس اتحادیه مؤسسات و دانشگاه‌های غیر انتفاعی با اشاره به حضوری شدن آموزش از بهمن ماه گفت: برای حضوری شدن دانشگاه‌ها از بهمن ماه، دو مساله وجود دارد که مشکل مشترک با تمام دانشگاه‌های سراسری است.
دفتر مطالعات فرهنگی و آموزش مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی تغییرات عمده و پیامدها حوزه آموزش عالی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور پرداخته است.
با توجه به مصوبه نوزدهمین جلسه تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، مقرر شد مرحله تکمیل ظرفیت برای رشته محلهایی که ظرفیت آنها خالی مانده، همراه با رشته محل‌های جدید در آزمون‌ کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ انجام شود.
روز گذشته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد کرونا، ستاد از سرگیری آموزش حضوری دانشگاه‌ها تاکید کرد تا دانشگاه‌ها از بهمن ماه به صورت کامل حضوری شوند.
رئیس سازمان سنجش از صادر شدن احکام پرونده تخلفات در کنکور سراسری تا ۲۰ روز آینده خبر داد و افزود: احکام صادره به اطلاع فرد متخلف و دانشگاه می‌رسد و با توجه به اینکه آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات کنکور، نشر عمومی آن را اقدام غیرقانونی تلقی کرده نمی‌توان احکام را به اطلاع عموم رساند.
همکار گرامی جناب آقای دکتر زلفی‌گل‌، گلی به جمالت ! زمانی‌که یک استاد‌تمام به‌عنوان گل سرسبد هیات دولت برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی شد‌، به‌رغم دل‌مشغولی‌های فراوانی که وجود داشت‌، این امید در دل‌ دانشگاهیان شکل گرفت که شخصیت‌های مجرب و نخبه بر فضای علمی کشور مدیریت خواهند کرد و در راستای استقلال نهاد دانشگاه‌، اتفاقات میمون و مبارکی رخ خواهد داد‌، استقلالی که لازمه توسعه علمی کشور است، ولی بخش قابل توجهی از انتصاب‌ها نشان داد که نگاه جناحی یا فشارهای سیاسی بر منطق علمی غالب است و لذا امید نوشکفته تبدیل به یاس شد.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی رشته جدید بین‌رشته‌ای «باستان‌سنجی» در دانشگاه تهران خبر داد.

ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۱ از دوشنبه اول آذرماه آغاز شد و جمعه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۰ به پایان رسید. در این فرصت تعداد ۱۶۹ هزار و ۶۰۱ نفر ثبت نام کردند.
امتحانات پایان ترم در اغلب دانشگاه ها قرار است به صورت مجازی برگزار شود و در حالی که دانشگاه‌ها برای ترم آتی بر آموزش حضوری تاکید دارند اما مشخص نیست اومیکرون چه شرایطی را رقم خواهد زد.

سخنگوی سازمان سنجش با اشاره به آمار داوطلبان کنکور دکتری گفت: داوطلبان تا ۱۰ دی ماه فرصت دارند در مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنند.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: دو مرحله‌ای شدن کنکور از سال ۱۴۰۲ قطعی است و شورای سنجش و پذیرش باید آئین نامه آن را بررسی کرده و جهت اصلاح به شورای انقلاب فرهنگی اطلاع دهد.