اروپا و امریکا

سرخط مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های تحلیلی کشورهای اروپا و امریکا را در سرویس بین الملل پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: رئیس جمهور ایران، اعلام کرده‌اند که دولت خواهان مذاکرات نتیجه محور، با هدف برداشته شدن فشارها و تحریم های ناعادلانه علیه ملت ایران است.
نماینده مردم قم با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: مجلس از آقای اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی دعوت به عمل آورد تا در جلسه علنی یا غیرعلنی نمایندگان را در جریان توافقات هسته‌ای قرار دهد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به برخی فضاسازی‌ها مبنی بر اینکه بیانیه آژانس و سازمان انرژی اتمی، دور زدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بوده است ،گفت: همه دسترسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایت‌های هسته‌ای ایران، طبق قانون«لغو تحریم‌ها» بوده است.
وزارت خارجه چین به آمریکا هشدار داد تا از هرگونه مبادله رسمی با تایوان از جمله تغییر نام نمایندگی آن منطقه در آمریکا از «نمایندگی تایپه» به «نمایندگی تایوان» پرهیز کند.
ترامپ بار دیگر از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بابت خروج از افغانستان شدیدا انتقاد کرد و اطمینان خاطر داد که «آمریکا دوباره با عظمت خواهد شد.» او به دولت «بی منطق» بایدن بابت چگونگی خاتمه دادن به جنگ بیست‌ساله در افغانستان تاخت.
در بیانیه‌ مشترک ایران و آژانس عنوان شد؛

صدور مجوز به بازرسان آژانس برای سرویس تجهیزات نظارتی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس سازمان انرژی اتمی پس از پایان نشست خود با صدور بیانیه مشترکی بر گسترش همکاری‌های فنی ایران و آژانس در زمینه های مختلف هسته‌ای تاکید کردند.
اسلامی در نشست خبری مشترک با گروسی مطرح کرد؛

روابطمان با آژانس فنی است نه سیاسی!

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مسائل بین ما و آژانس انرژی اتمی اساسا فنی است و هیچگونه موضوعات سیاسی در روابط فیمابین جایگاهی نخواهد داشت.
20 سال اشغال افغانستان و هزینه‌کردی بالغ بر ۶ تریلیون دلار و هزاران کشته و زخمی از نیروهای آمریکا و ناتو نشان داد که آمریکا نمی‌تواند مدیریت و مهندسی منطقه را بر اساس یک برنامه‌ریزی دقیق و منطقی انجام دهد. به همین دلیل پس از دو دهه هزینه‌های سنگین مالی و انسانی در افغانستان با شکست مواجه شد.
۲۰ سال پیش جهان در شوکی عجیب فرو رفت. در چنبن روزی، حمله‌ای عجیب به برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک صورت گرفت. قربانی این انفجارها، نه صدها کشته دو برج آمریکایی، بلکه بسیاری از مردم خاورمیانه بودند.
کسی که گرانترین خانه در سراسر آمریکا را دارد ۱۶۵ میلیون دلار از قسط وام ساخت خانه را نداده و همین امر باعث شده تا دادگاه ورود کند.
رئیس جمهوری اوکراین احتمال یک جنگ تمام عیار با روسیه را پذیرفت، اما در عین حال گفت که این مساله، بزرگترین اشتباه خواهد بود.
کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با پرسون:

ریشه اختلافات در غرب، بی‌توجهی آمریکا به خواسته‌های اروپا است

آمریکایی‌ها در زمان برجام، در موضوع افغانستان و هر زمان که خواستند اقدامی را انجام دهند، نگاه‌شان ناظر بر منافع خودشان بوده و تقریباً نظرات اروپایی‌ها را نادیده گرفته‌اند. همین مسئله سبب ایجاد اختلاف بین طرفین شده است.
سلیمی در تذکری به دخالت های فرانسه علیه ایران بیان کرد؛

زمان قلدری و زورگویی به پایان رسیده است

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: فرانسه در امور کشورمان دخالت نکند، زمان زورگویی به پایان رسیده است.