اروپا و امریکا

سرخط مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های تحلیلی کشورهای اروپا و امریکا را در سرویس بین الملل پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به شرح تورم در آمریکا پرداخته و اعتراف کرده است، سیاست فشار حداکثری اکنون به کاخ سفید کمانه کرده و آنها را برای رسیدن به یک توافق با تهران مجبور ساخته است.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، ۱۹ ژانویه، مدعی شد که درخواست تضمین ایران برای بازگشت به برجام یکی از گره‌های اصلی گفت‌وگوهای وین است.آنتونی بلینکن در این خصوص، لبه تیز انتقادات خود را متوجه دولت پیشین آمریکا کرد و گفت: «فکر می‌کنم منصفانه است بگوییم که تصمیم برای خروج از آن توافق هسته‌ای یکی از بدترین تصمیم‌هایی بود که در تاریخ اخیر سیاست خارجی آمریکا گرفته شده است.»
تحرکات برجامی در کشورهای مذاکره کننده با ایران تعطیل نشده و تاکید دارند موضع ایران معیار تداوم مذاکرات است مانند سخنگوی‌ کاخ سفید در یک‌ کنفرانس خبری به سوالی درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره احیای برجام پاسخ داد.
کارشناس مسائل اسرائیل گفت: در تحولات اخیر منطقه هم شاهد آن هستیم که به صورت علنی منافع ترکیه و اسراییل در برخی از سناریوها به یکدیگر گره خورده است. برخی از این منافع در سوریه معنا پیدا می‌کند و برخی دیگر در ناتو. توجه داشته باشید که ترکیه به عنوان عضوی از ناتو که زیر نظر ایالات متحده فعال است، خواسته‌های اسراییل را در منطقه اجرایی و عملیاتی می‌کند.
ارزیابی سیاست خارجی یک ساله رهبران جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان حاکی از آن است که دولت بایدن بیش از ۱۲ نوبت در تحقیقات نهاد قانونگذار آمریکایی درباره مذاکرات برجامی وین و نحوه اجرای تحریم‌های اقتصادی علیه ایران کارشکنی کرده است.
عصر امروز در ادامه رایزنی‌های دور هشتم مذاکرات وین، دیدارهایی میان انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور اروپایی و علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «امیدواریم که دولت قزاقستان قادر باشد به زودی مشکلات این کشور که اساسا ماهیتی اقتصادی و سیاسی دارند را حل کند. ایالات متحده به عنوان متحد دولت و مردم قزاقستان، آماده و مشتاق است تا در این خصوص با مقام‌ها و مردم این کشور همکاری کند».