مهمترین اخبار

یک روزنامه آلمانی مطرح کرد:

تاثیر لغو سفر ظریف به اتریش بر "مذاکرات وین"

یک روزنامه آلمانی با اشاره به موقعیت فعلی مذاکرات احیای برجام که در وین برگزار می‌شود، به تاثیر لغو سفر دوجانبه وزیر خارجه کشورمان به اتریش پرداخت.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روند مذاکرات وین و تلاش ایران برای احیای برجام گفت: از همین فردا آماده‌ایم که اگر تحریم ها به شکلی که قابل راستی آزمایی باشد برداشته شوند، به اجرای کامل برجام برگردیم.
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در گفت و گویی با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران و نقش آن در منطقه، از سیاستی که دولت جو بایدن در قبال ایران اتخاذ کرده است، انتقاد کرده و گفت که این موضوع به افزایش تنش کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی منجر خواهد شد.
نزدیکی تمدن‌های اسلامی و کنفوسیوسی به یکدیگر که منشأ اصلی نگرانی مقامات آمریکایی و غربی از دهه‌های قبل به‌شمار می‌آید، متاثر از الزامات نظام بین‌الملل در حال گذار و در پی وابستگی متقابل چین و ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی به‌خصوص تکمیل راه ابریشم جدید و تامین پایدار نیاز انرژی، در حال تحقق و عینیت‌یافتگی است.
برنامه هایی که دولت بایدن برای صد روز اول اعلام کرده بود در عمل دچار مشکل شده است. نه تنها در کنترل کرونا ناموفق بود بلکه در عمل به قولی که به مردم داده بود نیز کوتاهی کرد. قرار بود در صورت رئیس جمهور شدن، برای بخشی از جامعه که آسیب‌پذیر است کمک مالی 2 هزار دلاری اختصاص دهد اما در عمل در سطحی که قول داده بود انجام نشد و بسیار کم‌تر بود.
در حال حاضر طرف غربی پذیرفته که به شرط بازگشت ایران به شرایط برجامی در غنی‌سازی اورانیوم، تحریم‌های عمومی را لغو می‌کند اما قصد دارد تحریم‌های مربوط به اشخاص و نهادها را نگه دارد. مسئله بازگشت ایران به برجام و نحوه اجرایی کردن آن با توجه به قانون اخیر مجلس در خصوص راستی‌آزمایی لغو تحریم‎‌ها برای بازگشت به برجام، نکاتی است که در خصوص آن‌ها در حال گفتگو هستند و گروه‌های فنی و کارشناسی در بخش‌های مختلف رایزنی‌های لازم را انجام می‌دهند تا به یک نقطه توافق برسند.
وزیر امورخارجه آلمان با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به مذاکرات وین گفت که عنصر زمان در این رایزنی ها برای احیای توافق هسته‌ای بسیار مهم است.
ایالات متحده آمریکا در پی ادامه سیاست یکجانبه‌گرایی خود گام بر می‌دارد اما مقامات چین و روسیه مخالف این نوع سیاست‌ها هستند و همه جانبه‌گرایی را در محیط بین‌الملل تشویق و تعقیب می‌کنند.
روز گذشته و امروز رایزنی‌ها میان هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ به صورت مستمر و فشرده در وین ادامه یافته و دیدارهایی میان سید عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی و سایر روسای هیأت‌ها برگزارشده است .

تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با پرسون:

تنها خروجی نتیجه‌بخش برای ایران، لغو تمامی تحریم‌ها است

تنها چیزی که برای ایران نتیجه‌بخش خواهد بود این است که یک دستور اجرایی رسماً توسط رئیس جمهور آمریکا صادر شود و تمام تحریم‌هایی که بر علیه ایران وضع شده است، لغو شوند. در این صورت است که می‌توانیم آسوده خاطر باشیم اگر این‌گونه نشود و یا طرح دیگری از سوی آمریکا ارائه شود، قطعا آن‌ها برای ایران نقشه دارند.
یک پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی جدید درباره جزئیات اقدام جنایتکارانه واشنگتن در ترور سردار سلیمانی آورده است که در این عملیات رژیم صهیونیستی و نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق نیز با آمریکا همکاری کرده بودند.
امروز اگر رهبر معظم انقلاب تأکید می‌فرمایند که مذاکرات نباید فرسایشی شود، تیم مذاکره‌کننده و کسانی که تصمیم‌ساز هستند باید به این نکته توجه کنند و اجازه فرسایشی کردن مذاکرات را به دشمن ندهند کما این‌که یکی از اهداف آمریکایی‌ها فرسایشی کردن مذاکرات است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفتگو با پرسون:

نگاهی بر علل وقوع بحران جنگ داخلی در آمریکا

دو ویژگیِ آمریکا سبب شکل‌گیری درگیری‌های نژادی در این کشور می‌شود. اول این‌که هنوز بسیاری از قوامی که در آمریکا زندگی می‌کنند در این کشور جا نیفتاده‌اند. دومین ویژگی آمریکا که سبب بروز اختلافات نژادی می‌شود این است که آمریکا یک کشور سرمایه‌داری است و اساس سرمایه‌داری بر استثمار و بهره‌کشی از افراد است.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: دولت مغرب به دلیل ناتوانی در حل مسایل منطقه‌ای خود، ضمن حمایت از رژیم جنایتکار صهیونیستی بار دیگر اتهامات واهی و بی اساس خود علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرده است.
نماینده روسیه در سازمان های بین المللی باز دیگر با انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهور پیشین آمریکا برای خروج از توافق هسته ای و اعمال فشار حداکثری علیه ایران، آن را "شکستی مفتضحانه" توصیف کرد.