روز پنجم محرم به نام کدام یار امام حسین در کربلاست؟

روز پنجم ماه محرم به نام سه تن از شهدای کربلا نامگذاری شده است که یکی از آنها از فرزندان امام هست و دو تن دیگر از یاران باوفای آن حضرت می باشند.
تصویر روز پنجم محرم به نام کدام یار امام حسین در کربلاست؟

به گزارش سایت خبری پرسون، امام حسین و یاران باوفایش در مقابل ظلم و ستم ایستادگی کرده و در ظهر عاشورا دهم محرم به شهادت رسیدند به همین خاطر شیعیان در ماه محرم به عزاداری برای سرور شهیدان می پردازند. بر اساس یک رسم قدیمی هر یک از روز‌های دهه اول ماه محرم به نام حماسه سازان عاشورا برای زنده نگه داشتن یاد حماسه بزرگ عاشورا نامگذاری شده است اما روز پنجم محرم بنام کیست؟ اگر می خواهید بدانید که شب پنجم محرم متعلق به کیست و مناسبت شب پنجم محرم چیست در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

روز و شب پنجم محرم ماه :عبدالله بن حسن، حبیب بن مظاهر، زهیر ابن قین

شب پنجم محرم مانند شب چهارم میان چند شهید کربلا مشترک است. شب پنجم محرم متعلق به حضرت عبدالله بن حسن یکی از فرزندان امام حسن علیه السلام و نیز حبیب بن مظاهر، زهیر ابن قین از شجاع ترین شخصیت های اسلام است.

علت نام گذاری شب پنجم محرم

در پاسخ به سوال چرا پنجم ماه محرم به نام حضرت عبدالله بن حسن، حبیب بن مظاهر نامگذاری شده است؟ باید بگوییم شب پنجم به دلیل جایگاه شهیدان کربلا و برای زنده نگه داشتن یاد حماسه بزرگ عاشورا به نام حبیب بن مظاهر و حضرت عبدالله بن حسن کودک هشت سالة امام مجتبی(ع) منسوب است.

این کار از طرف مداحان و ذاکران اهل بیت و بر اساس، نزدیکی هر یک از آن‌ها به نقطه وحدت بخش کربلا یعنی امام حسین (ع) و هم آهنگی شور و التهاب مراسم و روضة آنان با مرکز شورآفرین شب عاشورا صورت گرفته و مفهوم آن بدین معنا نیست که هر کدم از شخصیت‌های مذکور به شهادت رسیده اند.

روز پنجم محرم

عبد الله بن الحسن (ع)

عبدالله بن حسن از فرزندان امام حسن مجتبی علیه السلام است که در واقعه کربلا به شهادت رسید. در روز عاشورا هنگامی که امام حسین(ع) در میدان بود، خود را به او رساند، عبدالله دست خود را جلوی ضربه شمشیر بحر بن کعب تیمی که قصد کشتن عمویش را داشت، قرار داد. با این ضربه، دستش قطع و به پوست آویخته شد و در حالی که در آغوش عمویش بود حرمله بن کاهل اسدی او را با تیری هدف قرار داد و به شهادت رساند.

زهیر ابن قین

زُهَیر بن قَین بَجَلی از شهدای کربلا و از بزرگان قبیله بجیله؛ عثمانی مذهب بود ولی پس از ملاقات با امام حسین(ع) چند روز قبل از واقعه کربلا، به او پیوست و در روز عاشورا به شهادت رسید.

حبیب بن مظاهر

حَبیب بن مُظاهِر اَسَدی از اصحاب خاص حضرت علی(ع) و از کسانی بود که پس از مرگ معاویه به امام حسین(ع) برای رفتن به کوفه نامه نوشتند. پس از شهادت مسلم، حبیب مخفیانه از کوفه خارج شد و خود را به امام حسین رساند و در روز عاشورا در کربلا به شهادت رسید. قبر او در حرم امام حسین(ع) و در نزدیکی ضریح امام حسین(ع) قرار دارد.

منبع: نمناک

705247