با خواندن این دعا و ذکرها اضطراب، دلشوره و استرس را از خود دور کنید

انسان برای رفع اضطراب ناشی از مشکلات دنیوی به دعا و آرامش نیاز دارد. اذکار و دعاهای مختلف موجود در آموزه های دینی برای رفع ترس، استرس و اضطراب بسیار موثر هستند.
تصویر با خواندن این دعا و ذکرها اضطراب، دلشوره و استرس را از خود دور کنید

به گزارش سایت خبری پرسون، به طور یقین زمانهایی از زندگی وجود دارد که استرس، ترس و دلشوره انسان را مغلوب می کند، در این حالت تنها یاد خداوند می تواند موجب آرامش درونی فرد شود. به همین دلیل در آموزه های دینی دعاها و اذکاری جهت آرامش اعصاب و روان توصیه شده اند که روشهایی مطمئن برای بدست آوردن آرامش و رفع استرس و اضطراب می باشند. در این بخش از دین و مذهب به معرفی برخی از این دعاها و اذکار می پردازیم.

دعا برای رفع استرس

آیات قرآنی و دعا برای رفع استرس، دلهره و اضطراب

خواندن قرآن موجب رفع دلشوره و کسب آرامش می شود. هر کس در هر شب و روز، سوره جمعه را قرائت نماید از آنچه می ترسد ایمنی می یابد و هر چیز خوفناک و ترسناکی از او دور می شود.

خواندن سوره احقاف در هر جمعه و مداومت بر خواندن سوره های قدر، عصر و همچنین آیه الکرسی در رفع پریشانی و اضطراب نافع است.

همچنین گفتن ذکر "استغفر الله ربی و اتوب الیه" و مداومت بر ذکر “لا حول ولا قوة الا با الله العلی العظیم” برای رفع اضطراب و پریشانی مفید است. «کتاب مفاتیح الحاجات»

برای افزایش صبر، حوصله و ایجاد آرامش روحی هرچه بیشتر، قبل از خواب سوره مبارکه عنکبوت را قرائت کنید که بسیار مجرب است.

همچنین برای دفع ترس، اضطراب و دلهره میتوانید آیات45 و 46 سوره مبارکه الاسراء را قرائت نمود که بسیار موثر است.

در زمانی که به هر دلیل دچار اضطراب یا نگرانی و دلشوره می شوید، ذکر و دعای مجرب ذکر شده را جهت رفع اضطراب چهارده مرتبه با توجه و حضور قلبی قرائت کنید. همچنین این ذکر را چهارده مرتبه به ظرفی از آب پاک خوانده و از آن آب بنوشید تا اضطراب شما از بین رفته و آرامش پیدا کنید.

ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم

دعا برای رفع استرس

قرآن با یک جمله کوتاه و پر مغز مطمئن ترین و نزدیک ترین راه را نشان داده و می فرماید:

الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب؛ آگاه باشید با یاد خدا دلها آرامش می یابد. (رعد، 28) (تفسیر نمونه، ج 10، ص 210)

میرزا احمد آشتیانی (ره) در کتاب هدیه احمدی آورده است که علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان فرمودند:

جهت آرامش پیدا کردن دست روی سینه بگذارید و در حالت نشسته و ایستاده چند مرتبه ایه 28 سوره رعد را بخوانید:«الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب» در ایجاد ارامش بسیارموثر است.

بـه جهت رفع اضطراب، نگرانی، ترس و وحشت بعد از نمازهای پنجگانه ده بار آیه زیر قرائت شود:

«رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَةً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ»

دعا برای رفع استرس

توصیه های امام صادق(ع) جهت رفع استرس و اضطراب

امام جعفر صادق (ع) می فرمایند:

در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد:

1- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» ( آیه 171سوره آل عمران) پناه نمی برد.

در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است:پس آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جسند، همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.

2- در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیبایی های دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله لاحول و لاقوة الا بالله» ( آیه 39 سوره کهف) پناه نمی برد،

خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است:«مردی که فاقد نعمتهای دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمتها برخوردار بود) فرمود:اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.»(آیه 40 سوره کهف)

3- در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (آیه 44 سوره غافر) پناه نمی برد.

خداوند پس از این آیه فرموده است:«پس خداوند موسی را (در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (آیه 45سوره غافر )

4- در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» ( آیه 87سوره انبیاء) پناه نمی برد.

خداوند به دنبال این ذکر فرموده است:«پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می بخشیم.» ( آیه 88سوره انبیاء)

(بحارالانوار، ج 90، 184 – 185)

دعا برای رفع استرس

دعایی برای رفع ترس و وحشت

حلبی می گوید :فردی به امام صادق(ع) عرض کرد وقتی تنها می شوم وحشت و اندوه مرا فرا می گیرد و آنگاه که میان مردم هستم چنین احساسی ندارم.

حضرت به وی فرمودند:

دستت را روی قلبت بگذار و بگو :بسم الله

سپس دستت را بر قلبت کشیده و هفت بار بگو :

أَعُوذُ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِقُدْرَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَظَمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِأَسْمَاءِ اللَّهِ مِنْ شَرِّ مَا أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ عَلَی نَفْسِی

وی گفت من چنین کردم و خداوند ترس و وحشت را ا ز من زدود و به جای آن انس و آرامش به من داد. (بحارالانوار ج 95 ص 138)

راه های معنوی جهت رفع استرس، دلشوره و رسیدن به آرامش اعصاب و روان

  • پناه بردن بـه خدا

  • نماز و یاد خداوند

  • دعا برای آرامش یافتن

  • مداومت در خواندن ذکر «یا منزل السکینه فی قلوب المومنین انزل السکینه فی قلبی»

  • تکرار آیه «الا بذکر الله تطمئن القلوب»

  • زیاد خواندن ذکر « لا اله الا الله»

  • زیاد خواندن ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله»

  • وضو گرفتن با آب سرد

  • صبور بودن

  • دور نمودن علل خشم از خود

منبع: نمناک

680129