رئیس دیوان عالی کشور در جلسه هیأت عمومی:

تأخیر در اجرای احکام مدنی یکی از مشکلات عدیده و گسترده دستگاه قضایی است

رئیس دیوان عالی کشور در جلسه هیأت عمومی گفت: در بازرسی از محاکم و سفرهای استانی برخی مشکلات شناسایی و احصاء شد که متاسفانه تأخیر در اجرای احکام مدنی یکی از مشکلات عدیده و گسترده دستگاه قضایی است، اهتمام به حل این مشکلات وظیفه ضروری همه ماست.
تصویر تأخیر در اجرای احکام مدنی یکی از مشکلات عدیده و گسترده دستگاه قضایی است

به گزارش سایت خبری پرسون، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در جلسه هیات عمومی که صبح امروز 25- اردیبهشت ماه- با حضور قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد، با تبریک ایام پر خیر و برکت دهه کرامت اظهار داشت: دهه کرامت یازده روز ابتدایی دهه اول ماه ذی‌القعده است که همزمان با ولادت حضرت معصومه(سلام الله علیها) در اول ذی‌القعده آغاز و با ولادت برادر بزرگوارش حضرت امام رضا(علیه السلام) در ۱۱ ذی‌القعده پایان می‌یابد. مرحوم مجلسی در کتاب شریف بحارالانوار روایت مفصلی از پیامبر نقل می کند که در فرازی از آن آمده است: کسی که علاقه مند است و دوست دارد خدا را ملاقات کند در حالی که شادمان و خندان است، باید پیروی از علی بن موسی الرضا داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه دیوان عالی کشور تصریح کرد: جایگاه دیوان عالی کشور به لحاظ علمی و حقوقی می تواند بسیار رفیع تر از آنچه هست باشد و تشکیل کارگروه های تخصصی و کمیته های علمی به همین منظور در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس دیوان عالی کشور افزایش ارتباطات حقوقی با مراکز علمی و دانشگاهی را امری مهم در آسیب شناسی احکام دادگاه ها عنوان نمود و گفت: ان شاء الله با تمهید مقدمات و ایجاد فضای مناسب، جلسات هیات عمومی با حضور اساتید و مراکز فقهی، حقوقی و دانشگاهی برگزار خواهد شد، این امر در شناسایی ضعف ها و آسیب های احکام صادره از محاکم نقش بسزایی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری افزود: بخشی از آراء محاکم از اتقان کافی برخوردار نیست و این مهم نیازمند نظارت مستمر و برنامه ریزی شده قضات دیوان عالی کشور از نحوه اجرای قوانین در محاکم است.

رئیس دیوان عالی کشور عنوان کرد: در بازرسی از محاکم و سفرهای استانی برخی مشکلات شناسایی و احصاء شد که متاسفانه تأخیر در اجرای احکام مدنی یکی از مشکلات عدیده و گسترده دستگاه قضایی است، اهتمام به حل این مشکلات وظیفه ضروری همه ماست و تک تک قضات در دیوان عالی کشور با توجه به تجربه و تخصص لازمی که در این زمینه دارند؛ می توانند با ارائه پیشنهادات و راهکارهای لازم در جهت رفع این معضل مثمر ثمر واقع شوند.

منبع: دیوان عالی کشور

668899