آیا گرمای گوشی موبایل باعث ناباروری می شود؟

دبیر اجرایی بیست و سومین کنگره ببن المللی ناباروری گفت: گرمای گوشی موبایل و لپ تاپ می تواند سبب ناباروری شود.
تصویر آیا گرمای گوشی موبایل باعث ناباروری می شود؟

به گزارش سایت خبری پرسون، حمید چوبینه، دبیر اجرایی بیست و سومین کنگره بین المللی باروری و ناباروری در نشست خبری با خبرنگاران بیان داشت: ناباروری و عدم توانایی در فرزند آوری مشکل جهانی است اما در ایران مشکلات این مسأله بیشتر است.

وی ادامه داد: تعداد ناباروها در ایران بیشتر خود را نشان می دهد و با توجه به بالا رفتن سن روز به روز آمار ناباروری بیشتر می شود.

چوبینه تصریح کرد: برخی از افراد مبتلا به ناباروری اولیه هستند و قبل ازدواج چنین مشکلی را دارند اما برخی ناباروری ثانویه دارند.

وی با بیان اینکه سن باروری خانمها محدود است، گفت: با بالارفتن سن خانم ها ظرفیت تخمک گذاری پایین می آید و آمار جهانی ۱۲ تا ۱۷درصد و در ایران میزان ناباروری حدود ۲۰ درصد است.

وی با اشاره به راهکارهای مختلف، افزود:هزینه های بسیار سنگینی در درمان ناباروری دولت و مردم متحمل می شوند.

دبیر اجرایی بیست و سومین کنگره بین المللی باروری و ناباروری متذکر شد: باید شرایط ازدواج را فراهم کنیم تا بسیاری گرفتار ناباروری ثانویه نشوند؛ ضمن اینکه به تاخیر انداختن فرزند آوری مشکلات پیچیده ای برای زوجین ایجاد می کند.

توصیه ما این است که جوان هایی که ازدواج کردند یا نکردند به متخصصان ارولوژی و متخصص ناباروری مراجعه و سلامت خود را کنترل کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی بیماری ها را باید در همان دوران کودکی پیگیری کرد تا در آینده دچار مشکل ناباروری نشوند. حرارت می تواند برخی ارگانهای بدن را تحت تاثیر قرار بدهد،مثلا لباس تنگ، پلاستیکی،کار در کوره های آجر پزی و نشستن زیاد باعث آسیب به اسپرم می شود و گرم و داغ شدن بدن با تماس با گوشی و لب تاپ هم باعث ناباروری می شود.

منبع: فارس

668138