اشباهات بزرگ و رایج هنگام شستن صورت

برای مراقبت از پوست شستن صورت قبل از خواب بسیار اهمیت دارد. زیرا در طول روز پوست شما محلی برای تجمع چربی‌های طبیعی و عرق می‌شود. به همین دلیل نشستن این آلودگی‌ها در پایان روز، موجب افزایش سوزش، التهاب و جوش صورت خواهد شد.
تصویر اشباهات بزرگ و رایج  هنگام شستن صورت

به گزارش سایت خبری پرسون، پوست صورت ما به علت آسیب پذیری شدید خود ، همیشه نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به بقیه بدن دارد، هنگام شستشوی صورت این عادات اشتباه را کنار بگذارید.

روتین مراقبت از پوست شما معمولا با شستن آغاز می شود و با شستن نیز پایان می یابد . حتما پیش خودتان فکر می کنید که شستشوی صورت ساده ترین کار در روتین مراقبتی است و هیچ نکته خاصی هم ندارد اما اگر نکات مربوط به آن را رعایت نکنید ، پوست شما دچار آلودگی ، خارش ، حساسیت و چربی بیش از حد و یا کمبود چربی می شود که در این مطلب به اشتباهات رایج هنگام شستشوی صورت اشاره می کنیم .

۱. از محصول غلط استفاده می کنید:

یک شستشودهنده کامل و مناسب باید به گونه ای باشد که آلودگی ها ، میکاپ و سلول های مرده را از پوست شما از بین ببرد و بتواند چربی طبیعی پوست و سلول های سالم آن را نگه دارد . پس از شوینده بیش از حد ملایم و یا بیش از حد خشن استفاده نکنید که پوست شما خشک می کند .

۲. صورت خود را بیش از حد شستشو می دهید:

عموما شستن صورت یک یا دو بار در روز یک کار کاملا استاندارد می باشد . این کار نه تنها چربی ها را از بین نمی برد ، بلکه باعث تولید بیشتر چربی نیز خواهد شد . اگر در طول روز هیچ گونه آرایش ، ضد آفتاب و یا عرقی روی پوست صورت ندارید ، از شستشوی صورت در شب خودداری کنید و فقط با آب خالی بشویید . حتما باید بین شستشو ها به صورت خود استراحت دهید .

۳. از دمای نامناسب آب برای شستشوی صورت استفاده می کنید:

آب داغ باعث باز شدن منافذ پوست می شود و آب سرد باعث بسته شدن آن ها خواهد شد . خود منافذ در باز یا بسته بودن ، توانایی ندارند و به رفتار ما با خودشان وابسته هستند . آب ولرم بهترین نوع آب برای شستشوی پوست است و آب بیش از حد داغ پوست شما را خشک می کند.

۴. بیش از حد مجاز لایه برداری می کنید:

لایه برداری جزء اقدامات سالم در روتین مراقبت از پوست است که باعث برداشتن سلول های مرده می شود اما نباید این کار را به دفعات انجام دهید . حداکثر دو بار در هفته لایه برداری کردن ، می تواند سلول های مرده را به اندازه کافی از بین ببرد و پوست شما نیز آسیب نبیند .

۵. کمتر از حدی که باید صورت خود را می شویید:

از آن جایی که در دنیایی زندگی می کنیم که زمان محدودی داریم و همه چیز با سرعت پیش می رود ، شستشوی صورت نیز ممکن است نادیده گرفته شود . کم شستن صورت نیز می تواند باعث بسته شدن منافذ و گیر کردن آلودگی در آن شود . چانه، خط رویش مو و بینی نقاطی هستند که ممکن است در هنگام شستشو از قلم بیفتد و باید به آن ها دقت کنید .

۶. نمی دانید که چه زمانی مرطوب کننده بزنید:

سوالی که برای خیلی از افراد وجود دارد ، این است که مرطوب کننده را روی پوست خیس بزنند یا خشک ؟ برای این که جذب مرطوب کننده بالا برود ، باید آن را سریعا بعد از شستن صورت و خشک کردن ، در حالی که پوست هنوز مرطوب است ، استفاده کنید .

۷. از حوله استفاده غلط دارید:

زمانی که صورت خود را با حوله خشک می کنید ، نباید آن را روی پوست صورتتان بکشید . این کار باعث می شود که کشسانی پوست در معرض آسیب قرار بگیرد و همچنین نباید حوله را با کسی دیگر به اشتراک بگذارید . حوله را به صورت ضربه های آرام روی صورت خیس خود بزنید .

۸. شستشو دهنده شما ph متعادلی ندارد:

بیشتر شستشو دهنده های صورت حاوی آلکالین هستند که یک سطح ایده آل از ph است که میزان اسیدیته بودن را به نوسان در می آورد . باید میزان اسیدی بودن صورت خود را در حالت متعادل نگه دارید تا باکتری های خوب باقی بمانند و میکروب ها از بین بروند . اگر شستشو دهنده صورت شما ph متعادلی نداشته باشد ، پوست تان مستعد آکنه می شود و باکتری های بد در آن جا خوش می کنند .

۹. از صابون استفاده می کنید:

صابون های سنتی ph متعادلی ندارند ، در حالی که صابون های جدیدتر این گونه نیستند . این صابون ها اکثریت دارای مواد شیمیایی غلیظی هستند که چربی ها و رطوبت ضروری پوست را از بین می برند و در نتیجه پوست شما خشک ، خشن و ضعیف می شود و رطوبت خود را از دست می دهد .

۱۰. از شستشو دهنده دست یا بدن برای صورت استفاده می کنید :

پوست بدن و دست شما با پوست صورتتان کاملا متفاوت است . باکتری ها ، ضخامت ، سطح ph، تعداد غده های چربی در این پوست ها با یکدیگر تفاوت دارند و در نتیجه هرگز نباید این دو را با یکدیگر یکسان بدانید و از یک پاک کننده برای هر دو استفاده کنید .

منبع: نمناک

624917