مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس خبر داد:

برگزاری مراسم پویش بنی آدم در شیراز

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: پویش بنی آدم با هدف تکریم از سیل زدگان در شیراز برگزار شد.
تصویر برگزاری مراسم پویش بنی آدم در شیراز

به گزارش سایت خبری پرسون،از فارس، محمد ثابت اقلید در مراسم پویش بنی‌آدم که در هتل بزرگ شیراز برگزار شد اظهار داشت: روز ۵ فرودین ماه ۱۳۹۸ وقوع سیل در شیراز همه را غافلگیر کرد و تعدادی از هم‌وطنان گرفتار سیل شدند در آن روز مردم شیراز حماسه‌ای از جنس مهربانی و مهمان‌نوازی خلق کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به فعالیت صنوف مختلف و مردم شیراز برای کمک به میهمانان نوروزی در سیل سال ۹۸ گفت: در برخی مناطق وقتی حادثه رخ می‌افتد شاهد اقدامات عجیبی از سوی سودجویان هستیم به‌ طوری‌که برخی وسایل و اقلام مایحتاج مردم گران می‌شود اما شیرازی‌ها درهای خانه‌ها و هتل‌ها را به روی مسافران نوروزی گشودند و هر آنچه داشتند را در طبق اخلاص گذاشتند و به مسافران حادثه‌دیده کمک کردند.

وی با اشاره به اینکه ۳۷ درصد جاذبه‌های فاخر گردشگری، مذهبی، تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشور در فارس است، گفت: همواره گفته می‌شود که گردشگری مزیت رقابتی استان فارس است اما مزیت رقابتی این استان خصلت مهمان‌نوازی و مهربانی مردم آن است.

این مسئول گفت: نقطه تفاوت فارسی‌ها با دیگر مناطق در این است که مردم این منطقه همه‌ چیز را با مادیات عوض نمی‌کنند که این ادعا در سیل سال ۹۸ تجربه و ثابت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس خواستار استمرار برگزاری این پویش و رویداد در سالروز سیل ۹۸ در دروازه قرآن شیراز شد و ابراز امیدواری کرد: این رویداد هرساله حتی بعد از مدیریت بنده استمرار داشته باشد و توسعه پیدا کند تا به این ویژگی مردم فارس و شیراز بیشتر پرداخته شود.

ثابت اقلیدی افزود: مردم شیراز با مهمان‌نوازی خود صحنه‌ای را در آن روز به تصویر کشدند که ترجمه و تفسیر عملی مصرع بنی‌آدم اعضای یک پیکرند است.

وی با اشاره به تعدد و تنوع جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این استان گفت: در استان فارس آثار تاریخی و فرهنگی چون حافظ و سعدی همچنین مجموعه جهانی تخت جمشید بر بسیاری از آثاری دیگر این استان سایه انداخته است و اگر هر یک از این آثار در شهر دیگری بود به‌ تنهایی جاذبه‌ای خاص به شمار می‌ رفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس تأکید کرد: توسعه گردشگری به‌ صرف داشتن چندین جاذبه نیست بلکه این جاذبه‌ها نه‌ تنها نیاز به عامل تحریک دارند بلکه باید به‌ درستی معرفی و شناخته و تبدیل به مقصد گردشگری شود که یکی از این عوامل برگزاری رویدادهاست.ثابت اقلیدی بر لزوم برگزاری رویدادهای گردشگری در این استان تأکید کرد و گفت: بنا داریم رویدادهای مختلفی برای جذب بیشتر گردشگر در مناطق مختلف استان داشته باشیم.

در ادامه این مراسم غلامرضا غلامی مدیرکل بحران استانداری فارس برگزاری پویش بنی‌آدم را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این برنامه استمرار داشته باشد و به دست فراموشی سپرده نشود چراکه توانسته مهمان‌نوازی مردم شیراز را پررنگ‌تر کند.

مدیرکل بحران استانداری فارس همچنین از همه افرادی در این گردهمایی و پویش نقش داشتند قدردانی کرد و افزود: این یاد و نام نیک باید گرامی داشته و فراموش نشود.

در ادامه این مراسم حسن سیادتان ربیس جامعه هتلداران فارس هم طی سخنانی با تقدیر از برگزاری این برنامه توسط اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری فارس گفت: پویش بنی‌آدم فرصت بسیار مناسبی است تا بتوانیم قدردان افرادی باشیم که بدون هیچ چشم‌ داشتی در آن سال به هم نوعان خود کمک کردند.

جاویدان، مدیر هتل بزرگ شیراز هم در این مراسم گفت: متأسفانه وقوع سیل را در دفتر خودم در هتل شیراز دیدم و بسیار ناراحت شدم و همان لحظه با همکاران به کمک حادثه دیدگان رفتیم و تمامی حادثه دیدگان را اسکان دادیم که اگر کمکی از طرف ما بوده فقط بر اساس انسانیت بود.

وی بابیان اینکه شیرازی‌ها مهربان و نوع‌ دوست هستند، گفت: شیرازی‌ها سرشار از محبت و عشق هستند و شکی در آن نیست این عرق در ایرانی‌ها در هیچ جای دنیا دیده نمی‌شود.

گفتنی است، این مراسم با حضورتنی چند از مسئولان و مدیران شهری و جمعی از فعالان اجتماعی و فرهنگی و شاعران ازجمله سلیمانی یکی از فرهیختگان شیرازی از تنی چند از روسا و اعضای اتحادیه‌ها و صنوف مختلف که در سیل 1398 به مردم حادثه‌ دیده کمک کردند حضور داشتند.

624764

مطالب مرتبط