معرفی یکی از مقاصد بازدید گردشگران در نوروز ۱۴۰۳

به زنجان سفر کنیم/ موزه مردان‌نمکی(مومیایی) جاذبه دیدنی است

موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان که در عمارت ذوالفقاری قرار دارد یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر زنجان به شمار می‌رود. این عمارت امروزه محلی برای حضور گردشگران شده و وجود آثار گرانبها به خصوص مردان نمکی در این محل، توجه هر گردشگری را به خود مبهوت می‌کند.
تصویر به زنجان سفر کنیم/ موزه مردان‌نمکی(مومیایی) جاذبه دیدنی است

به گزارش سایت خبری پرسون، موزه باستان‌شناسی و مردان نمکی زنجان که در عمارت ذوالفقاری قرار دارد یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر زنجان به شمار می‌رود که امروزه محلی برای حضور گردشگران شده است.

خانه ذوالفقاری زنجان یک بنا ساختمان مسکونی و اداری است که محل زندگی حکمران وقت زنجان زنجان بوده و اکنون موزه باستان شناسی زنجان است؛ به عبارتی دیگر در سال 1388 نخستین موزه باستان‌شناسی استان زنجان در عمارت ذوالفقاری افتتاح شد.

مردان نمکی

معادن نمک چهرآباد در شهر زنجان شش مومیایی را در دل خود جا داده بود که در حین حفاری و استخراج نمک از این معادن پیدا شدند. نخستین مومیایی کشف شده، جسد نیم‌تنه‌ای با ریش، موی بلند و حلقه‌ گوشواره‌ طلا در گوش بود و در اطراف آن مومیایی اشیایی چون تکه‌ سبد، میخ‌های چوبی و طناب‌های گیاهی هم وجود داشت که در حین خاکبرداری در زمستان 1372 از معادن نمک پیدا شد و بعد از کاوش‌های باستان‌شناسی به پژوهشکده‌ حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی وزارت میراث فرهنگی فرستاده شد.

در این معدن 5 مومیایی دیگر نیز کشف و استخراج شد که به این مومیایی‌ها مردان نمکی نیز گفته می‌شود؛ در میان مردان نمکی کشف شده، سه مرد نمکی مربوط به زمان هخامنشیان( در حدود 400 پیش از میلاد) و دو مرد نمکی دیگر نیز مربوط به اواخر دوران ساسانی(حدود 400 تا 600 بعد از میلاد) هستند. بد نیست بدانید مردان نمکی با ارزش‌ترین اشیا کشف شده در دنیا محسوب می‌شوند که تا کنون نتوانسته‌اند قیمت گذاری شوند.

سالم­‌ترین و کامل­‌ترین مومیایی کشف شده در معدن علیرغم آسیب‌دیدگی‌ای که به هنگام مرگ داشته است، بیشتر قسمت­‌های بدن آن سالم باقی مانده که شامل مجموعه استخوان­‌ها و بافت نرم است که بر اثر از دست دادن آب بدن کاملا خشک شده. این جسد به هنگام کشف در وضعیت دمر قرار داشت، به شکلی که صورت و قسمت جلوی بدن روی خاک قرار گرفته بود، براساس تحقیقات صورت گرفته، مشخص شد این مومیایی طبیعی، پسر جوانی بوده که به هنگام مرگ حدود 16 سال داشته. قد این مومیایی 170 تا 175 سانتی‌متر است.

منبع: تسنیم

624677