تاریخ چهارشنبه سوری ۱۴۰۲/ اشتباه نگیرید!

هر سال در فرهنگ ایرانیان آخرین چهارشنبه سال جشن گرفته می شود و با برپا کردن آتش آرزوی سلامتی ورفع بیماری برای اعضای خانواده از خداوند آتش دارند.
تصویر تاریخ چهارشنبه سوری ۱۴۰۲/ اشتباه نگیرید!

به گزارش سایت خبری پرسون، آخرین شب چهارشنبه 1402 مصادف است با شبی که فردایش اول فروردین نوروز1403 است .

همین موضوع باعث شده تا در میان مردم ودر شبکه های اجتماعی نظرات مختلفی داشته باشند.

هر ساله جشن چهارشنبه سوری در سه شنبه شب که فردای آن چهارشنبه است برگزار می شود اما امسال فردای آخرین چهارشنبه سال اول فروردین و نوروز 1403 است.بنا به این گزارش در سالیان گذشته هم مواردی مانند امسال وجود داشته و قاطبه مردم جشن چهارشنبه آخر سال را یک هفته زودتر برگزار کردند.

ولی به نظر می آید با مصادف شدن این روز با نوروز بهتر است آخرین چهارشنبه یک هفته قبل در تاریخ 23 اسفند ماه 1402برگزار شود تا مردم برای برگزاری جشن چهارشنبه آخر با توجه به حوادثی که گاها با این روزهمراه است مشکلی نداشته باشند و فرصت کافی برای آماده شدن در ورود به سال جدید را داشته باشند.

چهارشنبه سوری یکی از قدیمی ترین جشنهای ایرانیان است که هنوز به قوت، برگزار می شود و ایرانیان برای برگزاری این جشن آداب مختلفی دارند از قاشق زنی تا برافروختن آتش وفالگوش نشینی تاکوزه شکنی ... که البته برای هر یک از این آداب داستان و فلسفه ای دارند.

در این جشن تمام تعضای خانواده دور هم جمع می شوند و با خوردن آش ابو دردا و آجیل به شنیدن قصه های شاهنامه گوش می دهند .در فرهنگ های مختلف اقوام این شب با ویژگی های خاص خود و با خوراکی های مخصوص برگزار می شود که هر یک نشانه ای از اهمیت دادن ایرانی ها به آرزوی سلامت و خوشبختی برای خود و اعضای خانواده و همسایگان است .یکی از بارزترین نشانه این جشن اهمیت به ارتباط با همسایگان و خانواده است چرا که این جشن به حضور همگان و در فضای باز برگزار می شود.

منبع: رکنا

612352