چند نفر برای هر کرسی نمایندگی مجلس رقابت می‌کنند؟

با اضافه شدن ۷۵۰ نفر دیگر به مجموع تأیید‌صلاحیت‌شدگان، این آمار از ۱۴ هزار نفر گذشت و حدود ۵۰ نفر به‌ازای هر کرسی نمایندگی رقابت می‌کنند.
تصویر چند نفر برای هر کرسی نمایندگی مجلس رقابت می‌کنند؟

به گزارش سایت خبری پرسون، با اعلام آمار جدیدی از تأییدصلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس که به نتایج بررسی‌های توسط هیئت نظارت استانی اعتراض داشتند، این آمار از 14 هزار نفر عبور کرد و 750 نفر جدید تأییدصلاحیت گرفتند.

مرحله‌ی بررسی صلاحیت‌های داوطلبان عضویت در مجلس دوازدهم از سوی هیئت نظارت استانی، از 25 آبان تا 14 دی انجام شد و حدود 11 هزار نفر تأیید صلاحیت گرفتند. از 15 تا 19 دی‌ماه اعتراض‌ها به این نتایج صورت گرفت و شورای نگهبان با بررسی مجدد، در چندین‌بار، به این لیست افزود و این تعداد، امروز به 14 هزار نفر رسید. ضمناً امکان افزایش این آمار نیز وجود دارد و باید تا 19 بهمن‌ماه منتظر ماند.

بر اساس این گزارش، بیش از 24 هزار نفر در دوره ثبت‌نام قطعی نام‌نویسی کرده بودند که بیش از 21 هزار نفر واجد شرایط بودند و بیش از نیمی از ثبت‌نام‌کننده‌ها(14 هزار نفر) به تأیید صلاحیت دست یافتند. حدود 49 نفر(البته تاکنون) به‌ازای هر کرسی نمایندگی مجلس دوازدهم به رقابت می‌پردازند و این درحالیست که این تعداد برای مجلس قبل حدود 25 نفر بود.

طبق جدول زمان‌بندی انتخابات مجلس، 19 بهمن‌ماه نظر قطعی شورای نگهبان توسط هیئت نظارت استان به ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری اعلام و سپس به داوطلبان ابلاغ می‌شود. البته مجدداً امکان اعتراض و بررسی وجود دارد و "شکایت داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تایید شده لیکن شورای نگهبان نظر به عدم تایید یا عدم احراز دارد" از 21 تا 23 بهمن‌ماه دریافت می‌شود.

بررسی مجددِ صلاحیت‌ها در یک‌هفته و تا 30 بهمن‌ماه صورت می‌پذیرد و 1 اسفندماه، نظر شورای نگهبان درخصوص ردصلاحیت همه داوطلبانِ ردصلاحیت‌شده ابلاغ و اسامی نامزدهای تأییدشده منتشر می‌شود.

منبع: تسنیم

599177