رئیس اتاق تعاون ایران مطرح کرد؛

تحویل ۷۶۰۰ واحد نهضت ملی مسکن توسط تعاونی‌ها تا شهریورماه

رئیس اتاق تعاون ایران در نشست بررسی پیشرفت پروژه های طرح نهضت ملی مسکن اتاق تعاون ایران در استانها، گفت: از 200 هزار واحد مسکن که قرار است توسط تعاونی‌ها ساخته شود 7670 واحد تا شهریور سال آینده تحویل متقاضیان می‌شود.
تصویر تحویل ۷۶۰۰ واحد نهضت ملی مسکن توسط تعاونی‌ها تا شهریورماه

به گزارش سایت خبری پرسون، جلسه بررسی پیشرفت پروژه های طرح ملی نهضت مسکن با حضور معاونین و حضور آنلاین روسای اتاق های تعاون استان ها برگزار و آخرین وضعیت این پروژه ها بررسی شد.

بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در این نشست اعلام کرد:‌ بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که حدود یکسال و نیم قبل با وزارت راه و شهرسازی منعقد شده قرار است ۲۰۰هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن توسط اتاق تعاون و با عاملیت شرکت‌های تعاونی مسکن و اتحادیه‌ها ساخته و تحویل متقاضیان شود.

وی گفت: در این زمینه ۲۵۰ هزار نفر در سامانه‌های وزارت راه و شهرسازی و اتاق تعاون ثبت‌نام کرده و عمده آنها داری فرم ج سبز شدند و بعد از آن ساماندهی متقاضیان برای گرفتن زمین و اجرای پروژه‌ها انجام شد.

وی گفت: در حال حاضر اجرای پروژه‌های مسکن در ۴، ۵ استان شروع شده و بحث تحویل زمین انجام شده و در برخی استان‌ها حتی پروژه‌ها شروع شده بگونه‌ای که در استان البرز ۸۰۰ واحد آغاز شده که تا ۲ هزار واحد قابلیت افزایش دارد در استان سمنان ۳۰۰ واحد شده و تا ۲۰۰ هزار واحد افزایش می‌یابد در استان یزد ۲ هزار واحد خواهد بود و در استان سیستان و بلوچستان ۴ هزار واحد آغاز می‌شود و برخی از واحدهای مسکونی در این استان تا آخر سال جاری تمام می‌شود و به متقاضیان هم تحویل داده می‌شود.

وی گفت: همچنین در استان خراسان جنوبی در بیرجند هم زمین برای ساخت ۵۷۰ واحد مسکونی اختصاص یافته و در مجموع ۷۶۷۰ واحد مسکونی از اواخر سال جاری تا حداکثر شهریور سال آینده به اتمام رسیده و تحویل متقاضیان می‌شود.

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: متقاضیان این واحدهای مسکونی عامه مردم هستند که فرم (ج) آنها بر اساس مقررات وزارت راه و شهرسازی سبز شده و مشمول نهضت ملی مسکن می‌شوند.

وی همچنین در مورد اینکه اجرای این پروژه‌های مسکن توسط شرکت تعاونی چقدر ارزان‌تر خواهد بود گفت: اتاق تعاون در زمینه قیمت برای پیمانکاران دخالتی ندارد و قیمت پروژه‌ها توسط وزارت راه و شهرسازی تعیین می‌شود و نقطه قوت این است که قیمت پایه توسط وزارت راه تعیین شده و در شورای مسکن استان‌ها هم این قیمت به پیمانکاران اعلام می‌شود.

عبداللهی این را هم گفت:‌زمان اجرای پروژه‌های مسکن نهضت ملی بین ۱۸ تا ۲۴ ماه است اما به اکثر پیمانکاران تأکید شده است، در ظرف کمترین زمان یعنی ۱۸ ماه پروژه‌ها را تحویل دهند.

در این نشست که به صورت زنده از طریق ویدئو‌کنفرانس با اتاق‌های تعاون استان‌ها ارتباط برقرار شد برخی پیمانکاران و رؤسای اتاق‌های تعاون مشکلات اجرایی پروژه‌های خود را بیان کردند که قرار شد این مشکلات از طریق اتاق تعاون ایران در همکاری با وزارت راه و شهرسازی مطرح و رفع شود و پروژه‌ها هر چه سریع‌تر به مرحله اتمام برسد.

همچنین در این نشست عنوان شد در برخی استان‌ها پروژه‌های ساخت مسکن تا مرحله ستون‌بندی و سقف نیز پیش رفته و مرحله دیوارچینی واحدهای مسکونی شروع شده و عنوان شد تا آخر سال تعدادی از واحدهای مسکونی به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

همچنین در پروژه استان البرز به دلیل مغایرت نقشه تفکیکی زمین و سند مشکلاتی ایجاد شده بود که قرار شد با حضور کارشناسان مربوطه و از اتاق تعاون ایران این مشکل هم سریع رفع شده و اجرای مسکن در این استان آغاز شود.

منبع: اتاق تعاون ایران

548774