اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی اظهاراتی اعلام کرد که بروکسل در حال نهایی کردن "آخرین جزئیات" بسته دوازدهم تحریم‌ها علیه مسکو است.
تصویر اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال می‌کند

به گزارش پرسون، به نقل از راشاتودی، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از نشست وزرای خارجه این اتحادیه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که بروکسل در حال نهایی کردن "آخرین جزئیات" بسته دوازدهم تحریم‌ها علیه مسکو است.

به گفته بورل، این بسته در روز چهارشنبه برای تصویب به کمیسیون اروپا ارائه خواهد شد. وی افزود که تحریم‌های پیشنهادی شامل ممنوعیت صادرات الماس روسیه که مدت‌هاست درباره آن بحث و مذاکره وجود دارد، نیز خواهد بود.

بورل گفت: این بسته دوازدهم شامل... ممنوعیت‌های صادراتی جدید، از جمله... الماس، اقداماتی برای تشدید سقف قیمت نفت، به منظور کاهش درآمدی که روسیه از فروش نفت خود – نه به ما بلکه به دیگران – به دست می‌آورد، (و) مبارزه با دور زدن تحریم خواهد بود.

بر اساس این گزارش، اگر این بسته از کمیسیون اروپا چراغ سبز دریافت کند، به شورای اتحادیه اروپا می رود و باید به اتفاق آرا توسط تمامی 27 کشور عضو تصویب شود.

ممنوعیت احتمالی الماس روسیه ماه ها است که توسط کشورهای غربی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در حالی که واردات الماس خام از روسیه در سال گذشته میلادی توسط ایالات متحده، بریتانیا، کانادا و نیوزلند ممنوع یا تا حدی محدود شد، اکثر کشورهای غربی هیچ قانونی برای هدف قرار دادن این سنگ‌ها ندارند.

گروه 7 و اتحادیه اروپا در حال بررسی یک ممنوعیت گسترده هستند که هم خرید مستقیم الماس از روسیه را محدود می‌کند و هم سازوکار ردیابی این محصول که از واردات غیرمستقیم از روسیه جلوگیری می کند.

کارشناسان این صنعت می گویند حتی اگر تحریم‌های الماس در سطح اتحادیه اروپا تصویب شود، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا اجرایی شود. بلژیک که مرکز تولید الماس جهان در شهر آنتورپ آن قرار دارد، گفته است که انتظار دارد این سازوکار در سه ماهه اول سال 2024 شروع به کار کند.

منبع: ایرنا

548763