فعالان بازار در انتظار گزارش تورم آمریکا/ بیت‌کوین به کدام سمت می‌رود؟

قیمت بیت کوین (BTC) هفته گذشته به اوج سالانه خود در ۳۸ هزار دلار رسید. با این حال، این ارز دیجیتال روز دوشنبه به زیر ۳۷ هزار دلار سقوط کرد؛ زیرا فعالان بازار در انتظار داده‌های مربوط به تورم ایالات متحده در ماه اکتبر هستند.
تصویر فعالان بازار در انتظار گزارش تورم آمریکا/ بیت‌کوین به کدام سمت می‌رود؟

به گزارش پرسون، طبق برنامه‌ریزی‌ها، دفتر آمار کار ایالات متحده قرار است اطلاعات مربوط به شاخص تورم و قیمت مصرف‌کننده (CPI) را در ۱۴ نوامبر منتشر کند.

در حال حاضر، فعالان بازار رقم مربوط به CPI را ۳۰۷٫۸۱ پیش‌بینی کرده‌اند که کمی بالاتر از تورم واقعی ماه گذشته یعنی ۳۰۷٫۷۹ است.

در این میان، لازم به ذکر است که بسیاری از سرمایه‌گذاران در آخر هفته، میلیون‌ها دلار بیت کوین را به کیف پول‌های صرافی‌ها انتقال دادند. بر اساس داده‌های شرکت تحلیلی CryptoQuant، ذخایر بیت ‌کوین صرافی‌ها در زمانی که قیمت این رمزارز در پنج‌شنبه گذشته به ۳۸ هزار دلار رسید، ۲٫۰۱ میلیون بیت ‌کوین بود. اما این رقم تا ۱۳ نوامبر، به ۲٫۰۴ میلیون بیت کوین افزایش یافته است. این بدان معناست که دارندگان بیت کوین در آخر هفته، ۳۰ هزار بیت کوین را به صرافی‌های رمزارزی ارسال کردند.

ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها.
ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها.

به طور معمول، سرمایه‌گذاران استراتژیک افزایش ذخایر یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها را به عنوان یک سیگنال نزولی تفسیر می‌کنند. در واقع، این وضعیت نشان می‌دهد که بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال کشف فرصت‌های فروش در کوتاه‌مدت هستند.

کاهش تقاضا برای بیت کوین در میان سرمایه‌گذاران شرکتی

در همین حال، تقاضا برای بیت کوین در بین موسسات و نهادهای شرکتی طی چند روز گذشته به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است. این امر را می توان به انتظارات جامعه نسبت داد که تورم این ماه از ماه گذشته فراتر خواهد رفت.

داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می‌دهند که نهنگ‌های بیت کوین هم فعالیت خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده‌اند. با توجه به نمودار زیر، بیت کوین تنها ۱۲،۴۳۰ تراکنش نهنگ را در ۱۲ نوامبر ثبت کرد که کمترین میزان در ماه است.

معاملات نهنگ‌های بیت کوین.
معاملات نهنگ‌های بیت کوین.

کاهش تعداد معاملات نهنگ‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران قبل از انتشار داده‌های CPI، موضعی خنثی در مورد بیت کوین اتخاذ کرده‌اند. از این رو، اگر داده‌های CPI آتی از رقم مورد انتظار بازار فراتر رود، فاز تثبیت فعلی بیت کوین احتمالا ادامه خواهد داشت.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین

از دیدگاه درون زنجیره‌ای، کاهش فعالیت نهنگ‌ها و افزایش جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها، محرک‌های اصلی عقب‌نشینی قیمت این ارز دیجیتال هستند.

به گفته تحلیلگران، خرس‌ها باید دیوار حمایت اولیه در ۳۵ هزار دلار را بشکنند تا بتوانند دوباره کنترل اوضاع را به دست آورند. بر اساس شاخص In/Out of the Money، ۱٫۴۴ میلیون دارنده، ۴۴۸،۹۸۰ بیت کوین را با قیمت متوسط ۳۵،۱۰۰ دلار خریداری کرده‌اند. اگر این سرمایه‌گذاران کوین‌های خود را هولد کنند، قیمت بیت کوین می‌تواند برگردد. اما اگر خرس‌ها دیوار خرید را کنار بزنند، احتمال کاهش قیمت بیت کوین به سمت منطقه ۳۳ هزار دلاری وجود دارد.

فعالان بازار منتظر گزارش تورم آمریکا؛ بیت کوین به کدام سمت می‌رود؟

با این حال، اگر بیت کوین بتواند قلمرو ۳۸ هزار دلار را پس بگیرد، گاوها می‌توانند روند صعودی اخیر را ادامه دهند. البته در این صورت هم، ۱٫۲۳ میلیون دارنده که ۳۸۲،۵۳۰ بیت کوین را با حداکثر قیمت ۳۷،۹۰۰ دلار خریداری کرده‌اند، می‌توانند در برابر افزایش قیمت مقاومت کنند. اگر این سرمایه‌‌گذاران اقدام به فروش نمایند، قیمت بیت کوین احتمالا وارد یک اصلاح مجدد خواهد شد.

منبع: رمزارز نیوز

548575