واشنگتن:

از دیپلماسی در قبال برنامه هسته‌ای ایران استقبال می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر مدعی شد واشنگتن از دیپلماسی در قبال تهران استقبال می‌کند و توپ احیای مذاکرات برجام را در زمین ایران انداخت.
تصویر از دیپلماسی در قبال برنامه هسته‌ای ایران استقبال می‌کنیم

به گزارش پرسون، متیو میلر با بیان اینکه واشنگتن از دیپلماسی در قبال برنامه هسته‌ای ایران استقبال می‌کند، اما توپ احیای مذاکرات هسته‌ای را همچنان در زمین ایران انداخت و مدعی شد که احیای این مذاکرات به ایران بستگی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر توافق تبادل زندانیان میان تهران – واشنگتن به خوبی پیش رود، آیا آمریکا به فکر احیای مذاکرات هسته‌ای با ایران خواهد بود؟ گفت: فکر می‌کنم آنچه در آینده خواهد بود در نهایت به ایران و تصمیمی که خواهد گرفت، بستگی دارد.

میلر با بیان اینکه آزادی زندانیان و احیای مذاکرات هسته‌ای دو مساله جداگانه هستند، با تکرار ادعا‌های واشنگتن گفت: ما بر محدود کردن توانایی هسته‌ای ایران و فعالیت‌های بی ثبات کننده این کشور متمرکز و متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ادعاهایش افزود: ما همیشه اعلام کرده ایم که از دیپلماسی برای حل این مساله حمایت می‌کنیم. اما اگر به اقدامات ایران توجه کنید آن‌ها بطور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نمی‌کنند و این نشان می‌دهد که آن‌ها اقدامات لازم را در این مرحله انجام نمی‌دهند.

میلر اضافه کرد که واشنگتن به همراه سایر کشور‌های عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر از ایران بصراحت می‌خواهد بطور کامل با آژانس همکاری کند.

دولت دموکرات کنونی آمریکا برای خروج از بن‌بست‌ها در عرصه سیاست خارجی، رویکرد دیپلماسی، فشار و بازدارندگی را در دستور کار قرار داده تا تنش‌های موجود و احتمالی را در منطقه و در قبال جمهوری اسلامی ایران تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در نوامبر ۲۰۲۴ به زعم خودش کنترل کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

510298