آنچه در جلسه هیات امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور گذشت

جلسه هیأت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور روز گذشته برگزار شد.

تصویر آنچه در جلسه هیات امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور گذشت

به گزارش پرسون، جلسه هیأت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور یکشنبه ۱۹ شهریورماه برگزار شد.

اسماعیلی در این جلسه با اشاره به نقش مؤثر نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور باید همانند یک نخ تسبیح با در کنار هم قرار دادن تمامی کتابخانه‌های موجود، موجب هم افزایی ظرفیت‌های این حوزه شود.

وی با تاکید بر این مطلب و با اشاره به اختیارات هیأت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، افزود: علاوه بر این اختیارات، انعطاف نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این نهاد به جهت عمومی بودن آن است که باید از این ظرفیت در جهت رفع مشکلات و پیشبرد اهداف استفاده و در عین حال پاسخگو نیز بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به گزارش آمایش ملی فضاها، منابع و خدمات کتابخانه ای در سامانه اطلاعات جغرافیایی مبتنی بر وب، گفت: در این گزارش نباید فقط آمار کتابخانه‌های تحت مدیریت نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نظر گرفته شود. چندین آمایش فرهنگی در برنامه توسعه هفتم پیش بینی شده است.

در این جلسه مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با ارائه گزارشی از مصوبات جلسه گذشته گفت: تمامی مصوبات اجرایی شده است؛ از جمله آنها می‌توان به شروع فعالیت هیأت رسیدگی به تخلفات و پیگیری راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال اشاره کرد.

وی افزود: از زمان ایجاد نهاد کتابخانه های عمومی کشور ۴۴ جلسه برگزار شده که ۲۰۸ مصوبه داشته است، در هر سال باید چهار جلسه تشکیل شود که خوشبختانه در سال ۱۴۰۲ هر چهار جلسه برگزار شده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به صدور رأی در بحث ساختار نهاد در استان‌ها افزود: خوشبختانه رأی به نفع حفظ ساختار نهاد صادر شده است. بررسی کارشناسی اصلاح آئین نامه اجرایی نهاد در کمسیون فرهنگی دولت تمام شده و بعد از بررسی و رفع برخی ایرادات وارده در صحن کمسیون فرهنگی دولت مطرح خواهد شد.

در ادامه این جلسه اعضای هیأت امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

منبع: مهر

510170