امروز تصمیم برای واردات خودروهای کارکرده قطعی می‌شود؟

به دنبال اعلام یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس مبنی بر اینکه امروز (یکشنبه ۱۹ شهریور ماه) درباره آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد، احتمالا این موضوع امروز نهایی می‌شود و طی یک الی دو هفته، آیین‌نامه مصوب و ابلاغ خواهد شد.
تصویر امروز تصمیم برای واردات خودروهای کارکرده قطعی می‌شود؟

به گزارش سایت خبری پرسون، پنجشنبه هفته گذشته (۱۶ شهریور ماه)، لطف‌الله سیاهکلی- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده در وزارت صمت نهایی و به دولت ارسال شده است، اظهار کرد: دولت در حال بررسی این آیین‌نامه است و تاکنون چندین جلسه کارشناسی برای بررسی آن در دولت برگزار شده است اما هنوز نیاز به کارشناسی لازم دارد.

وی اعلام کرد: احتمالا روز یکشنبه (امروز)، کمیسیون اصلی امور زیربنایی در دولت تشکیل و در خصوص آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد و انتظار می‌رود ظرف دو هفته آتی این آیین‌نامه نهایی و برای اجرا ابلاغ شود. تلاش ما بر این است که آیین‌نامه تصویب و اجرایی شود که اهداف قانون‌گذار را نیز تامین کند. گروه‌ها و افرادی مخالفت‌هایی نسبت به این موضوع داشته و مطالبی را مطرح می‌کنند که مورد تایید کمیسیون نیست؛ فلذا در تلاش هستیم که آیین‌نامه نهایی قانون نوشته شده را به درستی پوشش دهد.

براین اساس امروز می‌توان، منتظر نهایی شدن تصمیم‌گیری‌ها برای آیین‌نامه مذکور باشیم تا تصویب و سپس در حن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه و در صورت موافقت نمایندگان به تصویب برسد.

پس از تصویب این آیین‌نامه در صحن علنی مجلس، آیین‌نامه مصوب به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

هفته گذشته، دستورالعمل واردات خودروهای کارکرده و لیست برندهای مجاز که تحت شرایط اعلام شده می‌توان از آن‌ها خودرو وارد کشور کرد، هم توسط سازمان ملی استاندارد منتشر شد.

هدف از تدوین این دستورالعمل، تعیین رویه برای ارزیابی و صدور تاییدیه وسائل نقلیه دست دوم وارداتی بر اساس الزام‌ها و ضوابط فنی بوده است.

در بند ششم این دستورالعمل شرایطی که بایستی وسائل نقلیه دست دوم وارداتی حداقل یکی از آن‌ها را دارا باشد، مورد اشاره قرار گرفته است که مهمترین آن‌ها از این لینک قابل مشاهده است.

منبع: ایسنا

509886