عملیات خدمت‌رسانی به زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) شروع شده است

معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری خراسان رضوی از پیش‌بینی ۷۰۰ هزار نفر اسکان اضطراری در مشهد برای دهه پایانی ماه صفر خبر داد.
تصویر عملیات خدمت‌رسانی به زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) شروع شده است

به گزارش سایت خبری پرسون، حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد، معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری خراسان رضوی در اولین نشست خبری دهه آخر صفر، اظهار داشت: عملیات خدمت‌رسانی به زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) شروع شده، در اولین روز حضور زائران به مشهد 164 هزار و 931 نفر وارد مشهد شدند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد رشد داشته است.

وی افزود: از مجموع زائرانی که در روز گذشته وارد مشهد شدند، بالاترین تردد مربوط به خودروهای شخصی با تعداد 124 هزار 372 نفر بوده، 20 هزار و 956 نفر با قطار، 11هزار و 398 نفر با هواپیما و 8 هزار و 25 نفر نیز با اتوبوس های جاده‌ای به مشهد سفر کردند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی، بیان کرد: با توجه به آمار تامین 600 هزار اسکان اضطراری در سال گذشته پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به 700 هزار نفر شب برسد.

وی ادامه داد: در خصوص خدمات بهداشت و درمان، هلال احمر، تجهیزات پزشکی، امداد و نجات، تامین ارزاق، امنیت، خدمات شهری، بازرسی‌های‌ اصناف و غیره پیش‌بینی‌های مورد نیاز صورت گرفته است. همچنین ایستگاه‌های راهنمای زائر و 4 پایگاه‌ خودرویی و سواری برای راهنمایی زائران به صورت 24 ساعته فعالیت می‌کنند.

در ادامه این نشست علی دلگیر، رئیس کمیته فناوری و اطلاعات ستاد خدمات سفر گفت: سال گذشته پوشش اینترنت و تلفن همراه در حرم مطهر و صحن‌ها توسط سایت‌هایی که خارج از حرم روی ساختمان‌های مرتفع نصب شده بود به همراه 14 سایت دائم در صحن‌های مختلف حرم برقرار شده بود تا مشکلی در ارتباط وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: 3 سایت سیار هم امسال برای پوشش خدمات تلفن همراه، اینترنت و تامین ترافیک لازم اضافه شد، کلیه سایت‌ها به فیبر نوری متصل است که بتوانیم بیشترین پهنای باند را دراختیار مشترکین بگذاریم.

دلگیر بیان کرد: از 81 سایت 5G موجود در شهر مشهد، 50 سایت آن پارسال نصب شد که از این سایت‌ها چهارتای آن به حرم مطهر آنتن می‌دهد. 51 سایت جدید همراه اول و 24سایت ایرانسل برای تامین پایداری سال گذشته به شبکه اضافه شد و کارهای روتین شبکه و آماده باش 24 ساعته نیروها در دستور کار دهه آخر صفر است.

وی گفت: در جاده‌های مواصلاتی منتهی به مشهد، 98 و نیم درصد همراه اول و 98 درصد ایرانسل پوشش دهی دارند.

سیدجواد موسوی، دبیر ستاد خدمات سفر خراسان رضوی نیز گفت: 14 کمیته ستاد خدمات زائر در دهه پایانی صفر با 68 دستگاه و 204 نفر فعال است، پیش بینی اسکان زائران برای امسال نسبت به سال گذشته 11 درصد رشد داشته است.

وی با بیان ارائه خدمات به زائران، افزود: 407 چشمه سرویس بهداشتی، 161 نمازخانه و 26 مسجد در جاده‌های مواصلاتی به مسیر مشهد جانمایی و مستقر شده است، همچنین سامانه جامع نظارت بر تاسیسات گردشگری کشور در این راستا پاسخگوی مسائل مربوط به نرخ‌ها است و برای این ایام دو مجموعه معین استانداری و شهرداری تهران در راستای خدمات به زائران با ما همکاری می‌کنند و استان‌های دیگر نیز آماده ارائه خدمات به زائران هستند.

منبع: تسنیم

509620