ترفندهای جادویی برای پاک کردن لکه‌های سرسخت

یکی از مواردی که همیشه کدبانوهای خانه به آن علاقه دارند، برق زدن تمام وسایل آشپزخانه بدون هیچ‌گونه جرم و لکه است. برای این کار معمولا از جرم گیرها، مایع سفید کننده و انواع پاک کننده‌های شیمیایی استفاده می‌شود که در بازار موجودند و البته بعضی از آن‌ها نتایج چندان رضایت بخشی هم ندارند.
تصویر ترفندهای جادویی برای پاک کردن لکه‌های سرسخت

به گزارش سایت خبری پرسون، یکی از مشکلاتی که خانم‌ها در منزل با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند، پاک کردن لکه‌های سرسختی است که زیاد باقی مانده و کهنه شده است و پاک نمی‌شود. استفاده از پاک کننده‌ها و اسپری‌های شیمیایی برای از بین بردن لکه‌ها همیشه جوابگو نیست و گاه لکه‌ها همچنان باقی می‌مانند.

در این مطلب می‌خواهیم چند ترفند طبیعی و آسان را برای پاک کردن لکه‌ها به شما آموزش بدهیم تا به راحتی لکه‌ها را پاک کنید؛ پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

1ـ برای پاک کردن لکه‌هایی قدیمی و کهنه مانند لکه چای که ردش روی مبل یا فرش باقی می‌ماند، کافی است یک لیوان سرکه را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و سه قاشق چای‌خوری نمک و یک قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید؛ سپس سه قاشق غذاخوری صابون حمام رنده شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا صابون حل شود. حالا یک اسکاج تمیز را داخل این محلول بزنید و روی لکه‌ها بکشید تا پاک شود و در انتها با پارچۀ تمیز و نرم‌دار روی فرش و مبل را بکشید.

2ـ اگر لکه‌های باقی مانده روی فرش، موکت یا مبل خیلی سرسخت است و با هیچ ماده‌ای پاک نمی‌شود، مقداری ماست و نمک را مخلوط کنید و روی جای لکه بریزید و اجازه بدهید 4 دقیقه بماند؛ سپس با یکی از موادی که در این مطلب آمده است، روی لکه بکشید تا پاک شود.

3ـ قابلمه‌های رویی معمولا بعد از اینکه چندبار داخل آن آب بجوشانید یا داخل آن سیب زمینی آبپز کنید، سیاه و کدر می‌شوند و با اسکاچ و سیم پاک نمی‌شوند. برای اینکه قابلمه رویی را راحت تمیز کنید، دو تا سه عدد پیاز را پوست کنید و داخل قابلمه بگذارید و سه لیوان آب داخل آن بریزید. حالا قابلمه را روی اجاق گاز بگذارید تا شروع به جوشیدن کند. بعد از پانزده دقیقه قابلمه را خالی کنید. حالا می‌بینید که داخل قابلمه مانند روز اولی که خریده‌اید، سفید و براق شده است.

4ـ در فصل تابستان یکی از مشکلاتی که برای همه وجود دارد، وجود لکه‌های عرق زیر بغل پیراهن یا تیشرت است که جای آن بعد از شستشو زرد می‌شود و از بین نمی‌رود. اگر لباس سفید شما دچار این مشکل شده است، کافی است کمی نمک روی قسمت‌های زرد شده بریزید و آن را کنار بگذارید تا به مدت 24 ساعت بماند. بعد از این مدت خواهید دید که لکه زرد عرق پاک شده است و می‌توانید لباس را با آب بشویید.

5ـ ازجمله لکه‌هایی که در منزل به سختی پاک می‌شود، لکه‌هایی است که روی وسایل چوبی و یا کابینت‌های ام دی اف باقی می‌ماند و به راحتی پاک نمی‌شود. برای اینکه این لکه‌ها را راحت از روی میز چوبی یا کابینت ام دی اف پاک کنید، مقداری شامپو تخم مرغی قدیم را با کمی آب و سرکه مخلوط کنید؛ سپس آن را داخل یک قوطی اسپری بریزید و روی قسمت‌های لکه‌دار اسپری کنید و بعد با دستمال تمیز بکشید تا لکه‌ها کاملا پاک شوند.

منبع: فرادید

507596