مشهورترین جشن‌های بهاری در سراسر جهان

کشورهایی دیگری هم به غیر از ایران فرا رسیدن فصل زیبای بهار را جشن می گیرند.
تصویر مشهورترین جشن‌های بهاری در سراسر جهان

به گزارش سایت خبری پرسون، برف‌ها آب می‌شوند، گل‌ها شکوفا می‌شوند و روزها گرم‌تر می‌شوند؛ بهار از راه رسیده است.

بهار برای بسیاری از ادیان زمان تجدید، تأمل و جشن است. این فصل فرصتی منحصر به‌فرد برای شناسایی ارزش‌های مشترک مانند سخاوت، خدمات و صلح فراهم می‌کند در ذیل با برخی از جشن‌های بزرگی که در این فصل رخ می‌دهد، آشنا می‌شویم:

عید پاک

جشن بهاری عید پاک یکی از اعیاد دین مسیحیت است که در آن بازگشت حضرت عیسی (ع) به زندگی را جشن می‌گیرند. تعطیلات عید پاک، یکی از مهمترین تعطیلات مسیحیان محسوب می‌شود و روز جشن مسیحیت همچنین جشن آغازهای جدید و تغییر فصل است. در سال ۲۰۲۳، عید پاک در روز یکشنبه ۹ آوریل جشن گرفته می‌شود. در روز یکشنبه عید پاک، مردم در مراسم کلیسا شرکت و در آنجا نغمه‌سرایی و دعا می‌کنند. این روز برای برخی از فعالیت‌های خانوادگی مانند تزئین تخم‌مرغ‌های آبپز و جستجوی خوراکی‌های پنهان در اطراف خانه یا حیاط سرگرم‌کننده است. کاخ سفید حتی با مسابقه سالانه حمل تخم‌مرغ بین کودکان وارد عمل می‌شود. برخی از بچه‌ها نیز سبدهایی پر از مواد غذایی دریافت و بسیاری از خانواده‌ها جشن‌های بزرگی برپا می‌کنند.

عید فصح

عید فصح یهودیان به مدت هفت یا هشت روز جشن گرفته می‌شود. عید فصح زمانی است برای تأمل در مورد آزادی قوم یهود از قید برده‌داری فرعون‌های مصر. در سال ۲۰۲۳ عید فصح از شامگاه پنج آوریل آغاز می‌شود و عصر ۱۳ آوریل به پایان می‌رسد. این عید که یکی از سه عید بزرگ یهودیان به‌شمار می‌آید با مراسمی باشکوه و نیایش‌ها و آوازهای مذهبی همراه است و خوراکی‌های ویژه دارد.

جشن هولی

هولی، جشن بهاری است که توسط هندوها در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. این جشنواره جشن بهار است و بر هماهنگی، آغازهای جدید و تجدید پیوندهای اجتماعی تمرکز دارد. پودر نئون درخشان در جشن سالانه هندوها به‌نام هولی، که در هشت مارس ۲۰۲۳ برگزار می‌شود، خوشگذرانی‌ها را در شمال هند پوشش می‌دهد. هولی که به‌عنوان جشنواره رنگ‌ها شناخته می‌شود، در آخرین ماه کامل در ماه قمری فالگونا جشن گرفته می‌شود. این سنت باستانی پایان زمستان را نشان می‌دهد و پیروزی خیر بر شر را گرامی می‌دارد. برگزارکنندگان جشن‌ها آتش روشن می‌کنند، پودر رنگارنگی به‌نام گلال پرتاب می‌کنند، شیرینی می‌خورند و با موسیقی محلی سنتی پایکوبی می‌کنند.

جشن نوروز

نوروز به‌معنای «روز نو» است و نشانه آغاز بهار است. سال نو ایرانی نیز توسط میلیون‌ها نفر در ایران (که در قدیم فارس نامیده می‌شد) و سایر کشورها، به‌ویژه در سراسر خاورمیانه و آسیای مرکزی جشن گرفته می‌شود. این تعطیلات در ۲۱ مارس ۲۰۲۳ است. خانواده‌ها نوروز را با نظافت خانه‌ها و ضیافت بزرگ جشن می‌گیرند. سفره‌ای با هفت مورد چیده می‌شود که در زبان فارسی با حرف سین شروع می‌شود، مانند سبزه و سنجد که هر مورد نماد یک اصل است، مانند عشق یا تولد دوباره. برخی از مردم نیز هدایایی رد و بدل یا در جشنواره‌های خیابانی شرکت می‌کنند تا سال جدید را جشن بگیرند.

سونگ‌کران

سونگ‌کران، جشنی که به مناسبت سال نو تایلندی برگزار می‌شود، همه چیز در مورد شروعی تازه با پاشیدن آب است. این جشنواره در تایلند در ۱۳ آوریل ۲۰۲۳ آغاز می‌شود و اغلب سه روز طول می‌کشد، اگرچه جشن‌ها در برخی شهرها زودتر شروع می‌شوند یا دیرتر به پایان می‌رسند. آب در تایلند معنای معنوی قابل توجهی دارد. مردم تایلند بر این باورند که آب از نظر روحی پاک‌کننده است، شما را از بدشانسی سال گذشته پاک می‌کند و در سال پیش رو به شما خوشبختی و شادی می‌دهد. این یکی از دلایل برگزاری جشنواره جهانی آب سونگ‌کران در تایلند است. این جشنواره که مربوط به ماه آوریل است، به‌طور سنتی در روزی که خورشید در منطقه زودیاک تغییر مکان می‌دهد، برگزار می‌شود، این جشنواره با جمع‌آوری آبی که برای پاکسازی روی مجسمه‌های بودا ریخته شده بود، توسط مردم محلی آغاز شد سپس از آن آب برای برکت دادن به بزرگان روستا و اعضای خانواده با چکاندن آن بر شانه‌های آنان استفاده می‌شد.

منبع:ایسنا

478669