عوامل سقط جنین را می شناسید؟

کمبود ید در زنان باردار از دلایل سقط جنین است که می‌تواند مشکلات بسیاری از جمله ناهنجاری‌های مادرزادی و تولد نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید را افزایش دهد.
تصویر عوامل سقط جنین را می شناسید؟

به گزارش پرسون، مهدیه حمزه ای روز شنبه افزود: کمبود ید در رژیم غذایی از مواردی است که زنان باردار و شیرده باید به آن توجه لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه کمبود ید در رژیم غذایی مادر شیرده می تواند منجر به تولید شیر بد یا ناکافی شود، اظهار داشت: کمبود ید در مادر به تبع در نوزاد و جنین نیز اثرگذار است و چنانچه نوزاد یا جنین با این مشکل دست و پنجه نرم کنند، قطعا در آینده با مشکل همراه خواهند بود.

حمزه ای افزود: کمبود ید در نوزاد می تواند خطر ابتلا به کم کاری تیروئید و حتی باعث مرگ شود و در کودکی نیز می تواند باعث بروز اختلال در رشد، کوتاهی قد، افت تحصیلی یا عقب ماندگی شود.

این کارشناس مامایی تصریح کرد: غربالگری ماه اول نوزادی، از طلایی ترین ادوار بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: نوزادان مبتلا به کمبود ید یا کم کاری تیروئید، در اوایل زندگی خود بدون علامت هستند و امکان تشخیص بیماری آنان در سه هفته ابتدایی مشکل است.

حمزه ای بیان کرد: به طور معمول کمبود ید، نشان از یک معضل یا اختلال گروهی در منطقه مشخص است.

وی گفت: از آنجا که ید در ادرار دفع می گردد، بهترین روش برای تشخیص کمبود ید اندازه گیری میزان ید ادرار است، در این شرایط هرگاه میانگین غلظت ید ادرار کمتر از ۵۰ میکروگرم در لیتر باشد، کمبود ید تشخیص داده می شود.

407030