مواد غذایی سازگار و ناسازگار با لیموترش

لیمو ترش به‌دلیل داشتن خواص اسیدی، یک ضد عفونی کننده قوی است. حتی اگر در مسافرت‌ها به آب آشامیدنی مشکوک هستید و می‌ترسید از آن بنوشید کافی است چند قطره آب لیمو ترش را در آن بریزید.
تصویر مواد غذایی سازگار و ناسازگار با لیموترش

لیمو یکی از دلپذیرترین میوه‌ها از لحاظ طعم و عطر است. آنتی اکسیدان موجود در لیموها موجب جلوگیری از گسترش سلول‌های سرطانی و کنترل سرطان می‌شود. آب لیمو از نوشیدنی‌هایی است که خوردن آن توصیه می‌شود. اما اگر در مصرف آبلیمو نکاتی را در نظر نگیرید، می‌تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. با ما همراه باشید تا ترکیب مضر آبلیمو را بشناسید.

هشدار برای مصرف زیاد لیمو ترش

زیاده روی مضر عصب و صاحب سرفه و سرد مزاجان و زیاد خوردن آن مضعف روده ها و مورث پیچش شکم و مصلحش شکر و عسل است و در اکثر امور جانشین سرکه است و جهت مریض بهتر از آنست.

طرز تهیه آبلیمو

برای تهیه آبلیمو قاعده کلی این است که لیموی رسیده را پس از چیدن از درخت ، مدتی در هوای آزاد پهن می کنند تا پوست خارجی لیمو در مجاورت هوا تا حدی طراوت و اسانس خود را از دست بدهد و موقع آبگیری باعث تلخی آبلیمو نگردد . سپس لیمو را برش داده تحت فشار قرار میدهند و آب لیمو را را از آن خارج می کنند. در ضمن گرفتن آبلیمو چند نکته باید توجه داشت : اول آنکه حتی الامکان سعی شود اسانس پوست لیمو با آبلیمو مخلوط نشود . دوم اینکه هسته (یا دانه ) لیمو ، فشرده و له نگردد زیرا در هر دو صورت آبلیمو تلخ می شود.

شرایط نگهداری آب لیمو

آب لیموی تازه به دو جهت ممکنست زود فاسد شود یکی بعلت آنزیم های تخمیر کننده ای که دارد، دیگر بعلت جزئی اسانسی که هنگام فشار میوه خواهی نخواهی وارد آبلیمو می گردد . بنابراین به روشهای مخصوصی برای جلوگیری از فساد آبلیمو اقدام می کنند ولی در هر حال باید همیشه سه شرط زیر را رعایت نمایند
۱- شیشه محتوی آبلیمو هیچگاه نباید سر خالی باشد.
۲- در شیشه لازم است همیشه محکم بسته شود.
۳- آبلیمو را در جای خشک نگهداری کنند.
بدیهی است هر یک از شرایط فوق رعایت نشود آبلیمو دچار تخمیر و فساد می گردد .

آنچه از فواید لیمو نمی‌دانید

لیمو دارای فیبر بسیار بالایی بوده و در تامین سلامت فرد بسیار مفید است. این میوه همچنین در ‫کاهش_چربی، متعادل کردن فشار خون و باز شدن عروق بدن نقش تعیین کننده‌ای دارد. طعم ترش لیمو به دلیل وجود ماده‌ای با نام اسید سیتریک است که به هضم غذا کمک می‌کند. این میوه منبع غنی ویتامین C محسوب می‌شود. لیمو ترش یک ماده تقویت کننده زیبایی است و باعث افزایش سلامتی، طراوت، شادابی، جوانی و نیروی حیات می‌شود.

آب لیمو برای این بیماریها موثر و مفید است

۱- برای معالجه نزله ، سرما خوردگی ، زکام ، برنشیت ، درد گلو ، سوزاک، انواع زخم ها و جراحات ، تب خال ، تیفوس ، سرخک، مخملک، آبله، مسمومیت ها و نیش زدگی رطیل ، زنبور ، عقرب و مار.
۲- برای معالجه سللولبت و لوزتین ، کم خونی ، دمل های چرکی و سنگ کلیه و صفرا.
٣- برای معالجه انواع سردرد، درد کلیه و شکم .
۴- برای معالجه ترشی معده ، زیادی صفرا، ترس و نگرانی و عصبانیت .
۵- برای امراض کبدی ، سرطان ، سرطان خون .
۶- برای معالجه خستگی ، انفارکتوس کورونال.
7- برای معالجه اولسر معده ، برای معالجه عفونت .
٨- از معالجه با لیمو آنچه برای ما بی اندازه مهم است و ما این نتیجه را در اثر خواص شفابخش لیمو بدست آورده ایم اینست که لیمو خون بدن ما را پاک و خون پاک در بدن ما می تواند عفونتهای خونی و پوستی جوشهای جلدی حتی و خون پاک جوش هائی که در صورت و بدن با سم کک مک پیدا می شود از بین ببرد. وقتی ما آب لیمو را باندازه ای که برای بدن لازم است مصرف نکنیم بزودی خواهیم دید که جوشهای ریزی در نقاط مختلف بدن و حتی در صورت ما ظاهر می شوند که دارای چرک یا خون می باشند این جوش های چرکی و خونی در بدن علامت روشنی بر ضعف خون ماست
۹ - افراط در غذاهائی که مواد نشاسته ای دارند مثل : سیب زمینی ، ماکارونی ، برنج، آردهای سفید، شیرینی باعث پیدایش ترشی معده و ترشحات سفید در زنان و جوش در صورت میشود همانطور که پیوره وتبهای معده و روده در اثر افراط در مصرف شیرینی های چرب بوجود می آید. آب لیمو حتی اگر کم مصرف شود باعث خنثی کردن و از بین بردن تمام این عوارض ناشی از فساد و کثافت خون می شود و کبد راکه حامل سمومی است پاک و تصفیه می کنند کبد ما به لیمو احتیاج دارد و ما هرچه بیشتر آبلیمو مصرف کنیم عمل کبد را بحال عادی و طبیعی در خواهیم آورد تا به اندازه کافی کیسه صفرا نیز بکار افتاده و صفرا ترشح کند.
۱۰ - وقتی احساس کردید زکام شده اید صبح ناشتا مقداری آب لیمو تازه را با آب گرم مخلوط کنید و کمی عسل به آن اضافه نمائید و بنوشید اثر شفابخش آنرا ببینید .
۱۱ – برای معالجه برنشیت و آسم باید هر روز سی تا سی و پنج لیمو را با آب پیاز خام مصرف کرد بدین ترتیب که هر ساعت یک یا دو لیمو را خورد و یا با آب کرفس یا هویج مصرف کرد.
۱۲ - آب لیمو جای سرکه را در انواع سالادها می گیرد زیرا سرکه طبیعی و سرکه های شیمیایی برای خون مضر است .
۱۳ - اشخاصی که دچار درد کلیه هستند و یا تب خال دارند باید از مصرف نمک پرهیز کنند ، آبلیمو بجای نمک طعام برای آنها تجویز میگردد.
۱۴ - برای معالجه برفان و بیماری کبد ، باید هر روز ۱۵ تا ۲۰ لیمو .

۱۵ - وقتی مادری بچه اش شیر میدهد و شیر او غلیظ می شود برای رفع غلظت آن مادران شیرده باید آبلیموی تازه مصرف کنند تا شیر آنها بازو روشن شود و

۱۶ - آبلیمو ترشحات غده های دهان را زیاد می کند میکروب ها را کشته و خنثی کرده و دهان را ضد عفونی میکند .
۱۷ - آبلیمو ادرارآور است و رسوب کلیه ها، کبد را حل کرده و دردهای ستون فقرات را با مالش و ماساژ برطرف می کند.
۱۸ - لیمو ضعف نمی آورد بلکه برعکس جدار معده و روده ها تقویت می کند.
۱۹ - لیمو از خونریزی بواسیر جلوگیری کرده و اگر عیبی در جریان خون پیدا شده باشد رفع می کند.
۲۰ - لیمو اکسید oxyde دهنده ای برای تمام سموم است چربی و شوره را از پوسته موی سر دور می کند اسید سیتریک (ترشی لیمو) اسید اوریک را نابود می کند.
۲۱ - لیمو برای رفع کم اشتهائی بسیار مفید است زیرا اعمال دستگاه هاضمه را تقویت می کند بهمین جهت است که در موارد کم اشتهایی بسیاری از پزشکان مصرف آنرا توصیه و تجویز می کنند.
۲۲ - برای کسانیکه عرق نمی کنند و یا به سختی عرق می کنند آبلیمو اگر در شربت عسل مخلوط گردد نوشابه گوارا و شفابخشی است شربت آبلیمو با عسل جوشهای قرمز روی پوست و حتی خال های ریز و کوچک را از بین می برد.
۲۳ - لیمو غذایی برای رنگ پوست بدن است به همین علت لازم است که : هر روز صبح قبل از اینکه دوش بگیریم تن خود را با لیمو ماساژ دهیم همینطور قبل از حمام آفتاب تن خود را با لیموئی که دو نیمه شده است به کمک دست بمالیم اگر باین ترتیب عمل کنیم مسامات بدن تجدید حیات کرده و عمل تعریق بآسانی صورت میگیرد و در نتیجه سموم بسیاری از بدن ما خارج می شود .
۲۴ - لیمو اسهال و اسهال خونی را برطرف می کند همچنین خونریزی از ریه نزف الدم و هموفیلی را شفا می بخشد.
۲۵ - لیمو از طاس شدن سر جلوگیری می کند اگر لیمو را به موها بمالند آنرا تقویت می کند ، لیمو را اگر بصورت کمپرس استعمال کنند زخم و جراحات را شفا می دهد.
۲۶ - لیمو غذای خنکی است که در تابستان و زمستان مطبوع است بهمین علت باید آنرا با کمی شکر یا عسل با آب مخلوط کرد شربت آبلیمو مغز را باز کرده و اعصاب را آرامش می بخشد. شربت لیمو سالمترین و مفیدترین نوشابه ها است ولی بدبختانه منافع تجارتی ، نوشابه های مصنوعی و مضر دیگری را تبلیغ میکنند و آنرا باسم گوارا و مطبوع بخورد مردم می دهند . آب لیمو دل بهم خوردگی و سرگیجه را معالجه می کند .
۲۷ - کسانیکه مبتلا بدرد مفاصل ، واریس، تصلب شرائین هستند اگر بمقدار لازم و ضروری هر روز لبمو مصرف کنند به زودی از این امراض شفا خواهند یافت . مقدار لازم و ضروری لیمو برای معالجه این امراض در هر روز پنجاه لیمو میباشد که هر بار باید پنج لیمو را مصرف کنند.
مقدار معمولی برای مصرف روزانه یک یا دو لیمو برای هر دفعه است ولی اگر کسی بخواهد کاملا از این امراض شفا یابد باید مقدار شفابخش آنرا (۱۵ تا ۲۰ لیمو) در ۲۴ ساعت مصرف کند و باید هر کس با فراست و هوشیاری مشخصات بیماری خود را با مقدار لازم لیمو تطبیق دهد.
۲۸ - کسانیکه از قلب ناراحتی دارند همینطور بیمارانی که از نارسائی میترال Mitrat دو لختی دریچه ای است بین دهلیز چپ و شکمچه چپ قلب یا رماتیسم قلبی دارند لیمو را باید مصرف کنند و لیمو چیزی است که همه این بیماران مصرف آن توصیه می شود. همچنین در بحرانهای قلبی، سوء هضم یا مسمومیت کبدی باید آبلیمو را مصرف کرد و در حالیکه دهان بسته است نفس عمیق کشید.
۲۹ - رژیمهای لیمو از ضایعات تناسلی در مردان و زنان جلوگیری کرده و نطفه را بارور می سازد.
۳۰ - لیمو برای بیماریهای ستون فقرات و کمر و مغز حرام خواه مزمن یا حاد باشد مصرف آن مناسب بوده و تجویز می گردد.
۳۱ - کسانیکه زیاد گوشت میخورند و یا ماهی بسیار میخورند باید صبح ناشتا زیاد لیمو بخورند و بهتر است هر روز صبح آب ۲ تا ۳ دانه لیمو را گرفته قبل از صرف صبحانه بنوشند .
۳۲ - کسانی که دچار زیادی خون در اعضاء داخلی هستند می توانند این عارضه را با مصرف مرتب لیمو برطرف کنند.
۳۳ - اگر آبلیمو را از رو بپوست ساق پا بمالند و مالش دهند پاها را تقویت کرده و انواع واریس را معالجه می کند مالش پاها با آبلیمو از خارج باید توام با نوشیدن آبلیمو از داخل باشد و باید هر روز آب ده تا پانزده لیمو را گرفته و نوشید
۳۴ - لیمو غذائی است که برای معالجه و درمان بی خوابی و احتلام های پی در پی و غیر اختیاری مفید است.
۳۵ - میوه ای است طبیعی که برای انواع خونریزیها، عفونت های زایمان و معالجه ترشحات سفید در زنان و همچنین کمک به تنفس کامل می کند. آبلیمو بواسطه اکسیژن شیمیایی که در خود دارد در سلول بافتهای بدن ما وارد شده بانها تنفس داده حیات تازه می بخشد.
بنابراین لیمو برای خانمها غذای ایدآلی است که بکمک آن می توانند زیبائی خود را حفظ کرده و روز بروز آنرا کاملتر کنند زیرا زیبائی مثل سلامتی بستگی به اعتدال مزاج و کامل بودن عمل تنفس دارد.
۳۶ - آبلیمو را با پیاز رنده شده روی چشم گذاشته چندی طول نکشیده است که آب مروارید چشم معالجه شده است و آب لیمو عیب استعمال دخانیات را رفع می کند.
۳۷ - آبلیمو عصبانی نمی کند بلکه برعکس اگر با آب هویج و آب کرفس مخلوط کنند و بنوشند از عصبانیت جلوگیری می کند.

چرا نباید لیمو را با چای بنوشید؟

توصیه می‌شود، آبلیمو را با آب سرد مخلوط کرده و میل کنید، زیرا گرما باعث تسریع واکنش‌های شیمیایی موجود در آبلیمو شده و قدرت مخرب آن را بر روی دندان‌ها افزایش می‌دهد. آبلیموی طبیعی را با آب سرد مخلوط کنید و از ریختن آن در چای داغ وغیره بپرهیزید.

غذاهای ناسازگار با لیمو

لیمو با غلات و حبوباتی از قبیل: گندم، برنج، لوبیا، نخود، عدس، باقلا، لپه، ارزن و همچنین با میوه‌هایی شامل سیب درختی، موز، انجیر، خرما و میوه‌های شیرین، گوجه فرنگی، سیب زمینی و بلوط نمی‌سازد.

غذاهای سازگار با لیمو

خوردن لیمو با روغن‌های مایع نباتی و میوه‌های روغن‌دار از قبیل: گردو، بادام، فندق، بادام زمینی (پسته شام)، میوه زیتون، نارگیل و همچنین سبزیجاتی مانند: هویج، سالاد کاهو، تره فرنگی، پیاز، چغندر، گل کلم، کلم، کلم قمری، کلم دلمه‌ای، آندیو، سیر، شلغم، بادمجان، فلفل، رازیانه، مارچوبه، نعناع و انواع کدوها می‌سازد.

391982