معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری زنجان خبر داد:

کاهش ۲۷ درصدی ورود پرونده به محاکم در حوزه تغییر کاربری اراضی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری زنجان اظهار داشت: در حوزه تغییر کاربری در امور اراضی ملی با ابلاغ نامه ای به امور اراضی استان در خصوص اقدامات پیشگیرانه در خصوص ساخت و سازهای در قالب تبصره ۲ ماده ۱۰ شاهد کاهش ۲۷ درصدی ورودی پرونده در این خصوص به محاکم هستیم.
تصویر کاهش ۲۷ درصدی ورود پرونده به محاکم در حوزه تغییر کاربری اراضی

به گزارش پرسون از استان زنجان، محمد تقی فتحی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان گفت: به همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع دادگستری زنجان زمینه اشتغال ۱۹۲ معتاد بهبود یافته فراهم شد که این افراد در ۳ کارگاه در حوزه های صنایع دستی و جوشکاری فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه این معاونت در سال ۱۳۹۹ رتبه دوم کشوری را در همه حوزه ها با اجرای صد درصدی برنامه ها کسب کرد، افزود: سال جاری ۳۵ برنامه ابلاغی از مرکز در استان اجرایی و یا در حال اجراست.

فتحی اظهار داشت: آموزش ۲۳ مهارت های زندگی با عنوان سبک زندگی اسلامی برای همه خانواده ها به‌صورت مجازی برگزار شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان توجه به امور زندانیان با برگزاری کارگاه‌های متعدد در زندان برای همه زندانیان را از دیگر برنامه های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان برشمرد و تأکید کرد: برگزاری این کارگاه‌ها با عنوان اصلاح و باز اجتماعی کردن زندانیان در قالب طرح های هور و هجرت برای تماهی زندانیان اعم از آقایان و خانمها آثار بسیار خوبی در عدم بازگشت مجدد افراد به زندان داشته است.

فتحی اجرای اردوی مصلحین و حکمین قرآنی برای زوجین در شرف طلاق را از دیگر برنامه های مدون و مستمر معاونت اجتماعی برشمرد و عنوان کرد: این دوره ها با حضور ائمه جمعه، ریش سفیدان و معتمدین استان برگزار می شود که در این حوزه رتبه برتر کشور را کسب کرده ایم.

معاون اجتماعی دادگستری استان از برگزاری دوره آموزشی با عنوان دوره باز آموزی ویژه قضات و مشاورین دادگاه اطفال به همت این معاونت خبر داد و گفت: در این دوره آموزش‌های لازم در خصوص استفاده قضات از مجازات‌های جایگزین حبس که مورد تأکید رئیس قوه قضاییه نیز می باشد، ارائه می شود.

فتحی در ادامه از فعالیت مرکز مهر خانواده در زنجان خبر داد و گفت: توسعه کمی و کیفی مرکز ملاقات فرزندان طلاق در این مرکز از بر نامه های مهم معاونت اجتماعی است که در این راستا ۲۰۰ نفر از فرزندان طلاق در این مرکز مشاوره می شوند که با این اقدام تعدادی از زوج هایی که طلاق گرفته اند مجدداً به زندگی مشترک برگشته اند که اقدامی ارزشمند است.

وی از راه اندازی سامانه تصمیم در ۴ شهرستان استان با همکاری بهزیستی استان خبر داد و بیان کرد: در این سامانه زوج هایی که اختلاف دارند ابتدا به این مرکز ارجاع، در چندین مرحله خدمات مشاوره توسط مشاورین خبره و توانمند بهزیستی استان انجام می شود که در این راستا ۱۴ درصد مراجعین و متقاضیان طلاق منجر به سازش و انصراف از طلاق شده اند که آمار بسیار خوب و امیدوار کننده ای است.

فتحی از کاهش جرایم خشن طی ۶ ماهه سال جاری در استان خبر داد و افزود: عوامل اصلی این خشونت ها اعم از مشکلات اقتصادی، بیکاری و مبلمان شهری است که در این راستا نیازمند توجه به حل مشکلات اقتصادی، ایجاد اشتغال و توجه به برطرف کردن معضلات هستیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری ازو قوع جرم دادگستری زنجان بابیان اینکه عدم آگاهی مردم از قوانین و مسائل حقوقی بخصوص در قانون معاملات منجر به بروز برخی مشکلات و به تبع آن افزایش ورودی پرونده به دادگاه‌ها شده است، اعلام کرد: ترویج قانون مداری و توجه به قانون در انجام معاملات امری لازم و ضروری است که حسب دستور رئیس کل دادگستری استان ۳ برنامه فوق العاده در موضوع کنترل ورودی پرونده به محاکم با ارائه راهکار با ابلاغ به روسای حوزه‌های قضایی در حال اجراست.

فتحی اظهار داشت: در ۶ ماهه سال جاری روند کاهش ورودی پرونده به محاکم مواجه هستیم که این کاهش در حال حاضر سه دهم درصد است که امیدواریم با ارجاع پرونده های با موضوع تصادفات مواد ۷۱۴ و ۷۱۶ قابل سازش به شورای حل اختلاف شاهد کاهش بیشتر ورودی پرونده به محاکم باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تغییر کاربری در امور اراضی ملی با ابلاغ نامه ای به امور اراضی استان در خصوص اقدامات پیشگیرانه در خصوص ساخت و سازهای در قالب تبصره ۲ ماده ۱۰ شاهد کاهش ۲۷ درصدی ورودی پرونده در این خصوص به محاکم هستیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان زنجان از برگزاری منظم جلسات شورای پیشگیری از جرم در استان و همه شهرستان‌ها خبر داد و بیان کرد: در این جلسات که با حضور مسئولان شهرستان‌ها برگزار می شود آسیب‌ها و معضلات هر شهرستان مورد بررسی و تصمیمات لازم با تقسیم کار برای پیگیری و ارائه گزارش برای هریک از اعضا اتخاذ می شود.

منبع: مهر

365994

مطالب مرتبط