تغییر مسیر ترانزیتی ایران به اروپا/ ارمنستان جایگزین آذربایجان می‌شود

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه بیان کرد: ایران می‌تواند با همکاری با کشور ارمنستان در تکمیل جاده تاتو به راحتی بدون نیاز به عبور از کشور آذربایجان به ارمنستان برسد و از آنجا به اروپا متصل شود.
تصویر تغییر مسیر ترانزیتی ایران به اروپا/ ارمنستان جایگزین آذربایجان می‌شود

به گزارش پرسون، خیرالله خادمی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه در خصوص اهمیت ساخت جاده تاتو در ارمنستان به‌عنوان مسیر ترانزیتی مستقیم ایران به این کشور،‌ اظهار کرد: سفر به ارمنستان در راستای تحکیم روابط و همکاری در توسعه زیرساخت های حمل و نقل دو کشور صورت گرفته است. با توجه به مشکلات پیش آمده برای تردد وسایل نقلیه سنگین در این مسیر ساخت مسیر جایگزین در کریدور شمال- جنوب و حذف کشور ثالث در مسیر ترانزیتی میان این دو کشور از مهمترین اهداف این سفر است.

وی با تاکید بر نقش ایران در مسیر ترانزیتی کریدور شمال- جنوب افزود: ایران می تواند با همکاری با کشور ارمنستان در تکمیل جاده تاتو به راحتی بدون نیاز به عبور از کشور آذربایجان به ارمنستان برسد و از آنجا به اروپا متصل شود.

وی ادامه داد: تکمیل عملیات اجرایی جاده تاتو که کمتر از 15 کیلومتر آن باقیمانده است نقش مهمی در تسهیل تردد برای ایران در کریدور شمال- جنوب و توسعه همکاری های اقتصادی دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بازدید از این مسیر را یکی از مهم‌ترین اهداف این سفر اعلام کرد و افزود: یکی از برنامه های این سفر رایزنی برای ایمن سازی جاده فرعی موجود و تکمیل روسازی آن است تا جاده اصلی طراحی و در مدت زمان کوتاه اجرا شود.

خادمی این مسیر را یکی از خطوط حیاتی برای تجارت و ترانزیت ایران به اروپا و چین دانست و گفت: ایران با اعلام آمادگی برای ساخت و تکمیل هرچه سریع‌تر مسیر مستقیم ایران به ارمنستان گام مهمی در راستای زنده نگه داشتن این مسیر ترانزیتی برای کشور برداشته است.

منبع: تسنیم

363790