فواید مهم زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی در طول تاریخ ثابت شده است و این روش هنوز اصلی‌ترین روش زایمان به شمار می‌رود.
تصویر فواید مهم زایمان طبیعی

در این بخش به بیان تأثیر فواید زایمان طبیعی برای مادر می‌پردازیم. از زمانی که مادران متوجه می‌شوند که باردارند افکار مختلفی از قبیل نحوه تغذیه، نحوۀ تحرک و روش زایمان در ذهن آنان شکل گرفته و به دنبال بهترین راه‌ها برای رسیدگی به سلامتی خود و جنین خواهند بود.

مقایسه روش سزارین و زایمان طبیعی

در بحث مربوط به این که کدام گزینه ایمن تر است، اگر فقط به آمار نگاه کنید، هرگز سزارین را انتخاب نخواهید کرد ، تحقیقات نشان می دهد، که مرگ در سزارین 3 برابر بیشتر از زایمان طبیعی است.

این آمار با توجه به این واقعیت است که بسیاری از سزارین ها اورژانسی هستند، به خصوص زمانی که خطر مرگ نوزاد در زایمان طبیعی افزایش پیدا میکند ؛ با انجام سزارین پر خطر، میزان مرگ و میر ناشی از تولد طبیعی کاهش می یابد و میزان مرگ و میر سزارین افزایش می یابد، تحریف آمار.

اما سزارین در شرایطی امن تر از زایمان طبیعی است:

 • در صورتی که زایمان قبلی _سزارین بوده باشد،
 • تولد دوقلو یا چند قلو
 • مسائلی از قبیل انقباض جفت و جراحی قبلی
 • کودک بیش از حد بزرگ باشد و یا چرخیده باشد.
 • اضطراب جنین
 • پارگی رحم
 • شرایط پزشکی مادر، مانند؛ فشار خون بالا، دیابت و عفونت

به استثنای موارد بیان شده و موارد اضطراری زایمان طبیعی را انتخاب کنید .

فواید زایمان طبیعی برای مادر و جنین

زایمان طبیعی ،به معنای واقعی سعادت مادر است؛ زیرا شامل تلاش های فیزیکی و روانی او برای تحمل درد و به دنیا آمدن نوزاد میشود این به این معنا نیست که باید از سزارین اجتناب شود،

به طوری کاملا واضح، مواردی وجود دارد که سزارین کاملا ضروری است اما اگر سزارین اختیاری باشد، ما معتقدیم باید مزایای تولد واژینال را که شما از دست می دهید، در نظر بگیرید ،مزایای مهم تولد طبیعی یا همان زایمان واژینال عبارتند از:

زایمان طبیعی بذر باکتری سالم روده نوزاد را میکارد

این احتمالا یکی از مهمترین مزایای تولد واژینال است ، مقدار زیادی از تحقیقات در مورد اثرات بهداشتی ناشی از فلور روده ای وجود دارد فلور روده ای نام جمعی، برای تریلیون میکروب هایی است که در روده هر فرد بالغ زندگی می کنند و تغییرات در این باکتری ها ، طیف گسترده ای از بیماری ها را به همرا خواهد داشت ، از جمله:آسیب های روانی ،مانند:افسردگی و حتی کاهش وزن.

با توجه به اهمیت باکتری های روده، بزرگسالان به درستی از پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها برای حفظ تعادل و سلامت باکتری های روده استفاده می کنند.

اما چه ارتباطی با زایمان طبیعی دارد؟ پاسخ خیلی ساده است! هنگامی که همه نوزادان متولد میشوند، روده های آنها استریل هستند و بعد از تولد، باکتریها بلافاصله شروع به استعمار روده میکنند ، ترکیب کلنی باکتری، تحت تاثیر اولین رژیم غذایی کودک، بهداشت، روش تولد و میزان قرار گرفتن نوزاد در معرض آنتی بیوتیک ها قرار دارد ؛

در این مرحله ابتدایی، تنوع بسیار کمی از باکتری روده وجود دارد، اما در سن سه سالگی، باکتری روده کودک بسیار شبیه به یک بزرگسال خواهد بود. برای سلامتی درازمدت کودک حیاتی است که، کلونیزاسیون اولیه میکروب به درستی انجام شود ؛

هر گونه دستکاری فلور روده (باکتری روده) کودک، پس از مرحله اولیه کاشت ممکن است خیلی دیر باشد ، هر اختلال فلور روده ای در بزرگسالان (و بیماری هایی مربوط به آن) ممکن است، از دوران طفولیت آغاز شود.

بخش هایی از واژن با باکتری هایی همراه است که، آنها را در موقع زایمان به کودک منتقل میکند این باکتری، بسیار شبیه ترکیب باکتری های روده مادر است.

از سوی دیگر، نوزادان متولد شده از طریق سزارین بلافاصله در معرض این باکتری نیستند، و تجزیه و تحلیل باکتری های روده نوزادان که به وسیله سزارین متولد شده اند، نشان می دهد که روده های آنها فقط توسط باکتری هایی که معمولا بر روی پوست یافت می شوند، مستعمره می شوند ؛

با این وجود، این باکتری لزوما همانند باکتری مادران نیست اگر شما به مفهوم این موضوع فکر میکنید، به این معنا است که باکتری هایی که از طریق سرازین به کودک منتقل میشود، باکتری های محیط بیمارستان است ،فکر خوبی نیست!

کاشت بذر باکتری سالم روده نوزاد در زایمان طبیعی

بسیاری از مادرانی که سزارین انجام میدهند و از مزایای زایمان طبیعی اطلاع دارند، ترشحات واژینال خود را برای کاشت باکتری های مفید در نوزادان خود نگه میدارند این روش ساده ای است که، شما یا جراح شما می تواند انجام دهد.

به عنوان یک قاعده کلی، تمام مادران سزارینی می توانند این روش را انجام دهند، اما در برخی موارد هشدار وجود دارد :اگر از چاقی یا دیابت رنج می برید، باکتری های روده شما ممکن است با چندین گونه از باکتری های بد که در روده شما زندگی می کنند، ناسازگار شوند.

اگر این مورد باشد، بذر باکتری روده کودک ،ممکن است عاقلانه نباشد زیرا شما ممکن است به طور تصادفی کودک را با یک میکروبیوم روده با کیفیت پایین از روز اول مواجه کنید. در یکی از مقالات پزشکی منتشر شده برخی از متخصصان زایمان این روش را رد کرده و اعلام کردند که می تواند برای نوزاد خطرناک باشد .

آزادی جنبش و حرکت مادر بعد از زایمان

مادر بودن بهترین اتفاق است، چون میتوانید حرکات و سیگنال های کودک خود را حس کنید. دنبال کردن سیگنال ها و حرکات و تغییر موقعیت ها سرعت تولد را افزایش دهد .زنان بارداری که در معرض زایمان واژینال قرار دارند، می توانند در پاسخ به درد حرکت کنند که باعث می شود زایمان آسان تری داشته باشند.

زنان که تحت سزارین قرار می گیرند ،از این آزادی محرومند. زیرا مداخله پزشکی مانع از حرکت آنها یا تغییر موقعیت می شود اما مزیت واضح دیگر از زایمان طبیعی، این است که زمان بهبودی و ریکاوری برای تولد طبیعی بسیار سریعتر است.

نگهداری از یک کودک بعد از سزارین ،کار مشکلی است چون شما قادر به حرکت نیستید. هنگامی که احساسات و هورمون ها در حالت فرار هستند، چند هفته اول بهبودی بعد از عمل سزارین همیشه سخت ترین زمان است.

زایمان هنگامی که کودک آماده است

داشتن زایمان طبیعی به کودک فرصت می دهد ،هنگامی که او آماده است بیرون بیاید ، اگر چه سزارین هم زمانی که نوزاد کاملا رشد کرده انجام میشود، اما به این معنی نیست که کودک آماده تولد است فقط در تولد طبیعی، فرایندهای طبیعی به کودک کمک می کنند، وقتی که آماده است بیرون بیاید.

تجربه شادی بی نهایت

بله، زایمان دردناک است و باید گفت درد غیر باوری است ، با این حال،این درد با لذتی که تجربه خواهید کرد، قابل مقایسه نیست شما درگیر این فرایند شده اید و باید به کودک خود کمک کنید، تا به دنیا بیایید و باید تمام تلاشتان را بکنید مطمئنا کاری خسته کننده است. اما زمانی که کودک به دنیا بیاید هیچ کلمه ای برای بیان احساس شادی و موفقیت شما وجود نخواهد داشت.

بازیابی سریع

بازیابی پس از زایمان طبیعی سریعتر است و از این رو مادر و کودک می توانند به زودی به خانه بروند ، با توجه به بهبود سریع، مادر می تواند خود را در فعالیت های روزانه درگیر کند، بر خلاف عمل سزارین .

کاهش توانایی های با سزارین در آینده

اگر اولین زایمان طبیعی است، احتمال عمل سزارین، برای فرزند بعدی خیلی کم است ، مادر نه تنها از لحاظ جسمی، بلکه به لحاظ ذهنی آماده زایمان طبیعی است.

بدون خطرات پس از عمل

با انتخاب زایمان طبیعی، از خطرات پس از عمل جراحی که شامل عفونت، مشکلات روده و و اثرات بیهوشی است، به دور خواهید بود ،کسانی که سزارین میشوند، در طی 8 هفته اول پس از زایمان، مسائل بهداشتی شامل عفونت ادراری و کم خونی را تجربه خواهند کرد.

انتقال آرام از رحم به جهان خارج

طبیعت از سفر کودک به جهان خارج مراقبت خواهد کرد ، در زایمان طبیعی، عملکرد تنفسی افزایش یافته و قند خون تنظیم می شود ، گردش خون در مغز نوزاد نیز افزایش می یابدو هورمون های تولید شده در زایمان طبیعی باعث تقویت وابستگی کودک و مادر می شوند.

تغذیه زودرس

مزیت بسیار مهمی از زایمان طبیعی این است که تغذیه سالمی خواهد داشت ، تغذیه فوری شیر مادر ،دارای مزایای فراوان از جمله افزایش ایمنی نوزاد است شیردهی در عرض یک ساعت پس از زایمان، تضمین میکند که کودک آغوز را که سرشار از مواد مغذی است دریافت میکند.

یک کودک که در ساعات اول تولد از شیر مادر تغذیه می شود، برای مدت طولانی شیر مادر را تامین می کند، تغذیه از شیر مادر موجب افزایش شیر میشود. زایمان طبیعی همچنین موجب تماس پوستی میشود که به کودک کمک می کند گرم شود و همچنین از سیستم قلبی و تنفسی کودک حمایت می کند.

کاهش خطر افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان ،یک بیماری بسیار شایع است که بر اساس یک انجمن روانشناسی آمریکایی از هر هفت مادر یکی مبتلا به آن است نشانه ها متنوع هستند که شامل :

 • احساس ناکافی یا گناه
 • فقدان حس پیوند به کودک .
 • تحریک پذیری و عصبانیت.
 • الگوهای خواب نامنظم
 • احساس پوچی
 • افکار خودکشی

بسیاری از زنان یک یا چند مورد از علائم را برای مدت کوتاهی تجربه می کنند،اما موضوع خیلی جدی نیست. اگر فکر می کنید که ممکن است از افسردگی بعد از زایمان رنج ببرید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، چرا که بدون درمان، شاید به روانپریشی منجر شود، و مادر و کودک را در معرض آسیب قرار دهد.

با این حال، توجه داشته باشید که افسردگی بعد از زایمان طبیعی، بسیار کمتر از سزارین است ، بیان شده است که علت افسردگی بعد از زایمان به دلیل کمبود سطح اکسیتوسین است، هورمونی که موقع عاشق شدن و در زمان زایمان طبیعی ترشح میشود.

پاسخ بیشتر مغز مادر به نوزاد

یک مطالعه در مجله روانشناسی کودکان با استفاده از اسکن MRI حساسیت و واکنش مغز مادران به گریه نوزاد را مورد بررسی قرار داده است ، اسکن MRI نشان داد که، مادرانی که به طور طبیعی زایمان کرده اند دارای بخش هایی فعال تر مغزی نسبت به مادران سزارینی هستند این قسمت های مغز، با احساسات و رفتار والدین همراه است.

به این ترتیب، به این نتیجه رسیدند که ،مادران به طور متوسط ​​به نوزادانشان پاسخگو تر هستند، اگر زایمان طبیعی داشته باشند مجددا تصور می شود که کمبود اکسیتوسین،که در طی تولد طبیعی ایجاد می شود، مسئول است، زیرا اکسیتوسین عامل اصلی پیوند فرزندان با مادر است.

کاهش مشکلات ریه

فشار زایمان طبیعی، موجب میشود تا مایع آمنیوتیک در ریه های کودک از بدن او خارج شود، بنابراین خطر بیماری تنفسی از جمله آلرژی و آسم را کاهش می دهد ،نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا میایند ،در خطر ابتلا به آسم قرار میگیرند.

352518