درمان خانگی دل درد و معده درد

دل درد یکی از مشکلات بسیار شایع است که ممکن است هرکسی در طول زندگی‌اش و بنا به دلایل مختلف تجربه کند. دلایل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد دل درد شوند.
تصویر درمان خانگی دل درد و معده درد

به گزارش پرسون، دربعضی مواقع پیش می آید که بعد از خوردن چیزی یا به دلایل دیگری دچار دل درد شویم که معمولا اگر تداوم نداشته باشد نگران کننده نیست و با روش های خانگی قابل درمان است. پیشنهاد ما به شما روش های خانگی ای است که در ادامه آورده ایم.

نشانه های شایع مشکلات گوارشی و سوء هاضمه

 • ترش کردن یا رفلاکس اسید معده
 • حالت تهوع
 • نفخ
 • باد شکم
 • آروغ زدن، گاهی بالا آوردن یک مایع یا ماده ی غذایی تلخ یا گند مزه
 • خروج گاز از بدن
 • بد یا ترشیده شدن بوی دهان
 • سکسکه یا سرفه کردن

الگوی دل درد

انسداد روده در ابتدا موج‌هایی از دل درد و دل‌پیچه را به دلیل انقباض‌های عضله‌های روده و ورم کردن روده ایجاد می‌کند.

درد چنگ مانند بیانگر انقباض‌های شدید روده است.

انسداد مجاری صفراوی توسط سنگ کیسه صفرا معمولاً درد شکم در قسمت بالای شکم را به دنبال دارد که بین 30 دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.

التهاب حاد لوزالمعده معمولاً درد مداوم شدید و بی‌وقفه‌ای را در قسمت بالای شکم و کمر به دنبال دارد.

درد آپاندیسیت حاد در ابتدا از نزدیک ناف شروع می‌شود، اما همگام با پیشرفت التهاب به قسمت راست پایین شکم نیز گسترش می‌یابد.

ویژگی های دل درد در طول زمان تغییر می‌کند، برای مثال انسداد مجاری صفراوی گاهی اوقات التهاب کیسه صفرا را همراه با عفونت یا بدون عفونت را در پی دارد. در چنین حالتی ویژگی‌ها و خصوصیات درد تغییر می‌کند و ویژگی درد التهابی را به خود می‌گیرد.

برخی از رایج ترین روش ها برای درمان دل درد در خانه

۱- آب

بدن برای هضم و جذب مؤثر مواد مغذی درون مواد غذایی و نوشیدنی ها به آب نیاز دارد. کم آبی بدن کار هضم را دشوارتر می کند و از تأثیر آن می کاهد، مسأله ای که باعث افزایش احتمال بروز مشکلات گوارشی می شود.

به طور کلی توصیه می شود زنان روزانه حدود ۲/۷ لیتر و مردان روزانه نزدیک به ۳/۷ لیتر آب بنوشند.

حدود ۲۰ درصد از این مقدار از طریق مواد غذایی تأمین می شود و باقی آن از طریق نوشیدنی ها. اغلب افراد با مصرف حدود ۸ فنجان آب یا بیشتر می توانند به این مهم دست پیدا کنند. کودکان کم سن و سال تر به آب نسبتاً کمتری در مقایسه با افراد بزرگسال نیاز دارند.

حفظ آب بدن برای کسانی که از مشکلات گوارشی رنج می برند ضروری است. استفراغ و اسهال می تواند منجر به از بین رفتن بسیار سریع آب بدن شود، بنابراین افرادی که دچار این مشکلات هستند باید به نوشیدن آب ادامه دهند.

۲- خودداری از دراز کشیدن

وقتی بدن در حالت افقی قرار می گیرد، احتمال اینکه اسید معده به عقب برگردد و بالا بیاید بیشتر می شود، مسأله ای که می تواند منجر به سوزش معده شود.

افرادی که از مشکلات گوارشی رنج می برند باید دست کم چند ساعتی تا رفع مشکل، از دراز کشیدن یا خوابیدن خودداری کنند. اگر نیاز به دراز کشیدن دارید باید سر، گردن و قفسه سینه ی خود را با استفاده از بالش و در یک زاویه ی ۳۰ درجه بالا نگه دارید.

۳- زنجبیل

زنجبیل یک درمان طبیعی رایج برای مشکلات گوارشی و سوء هاضمه است.

زنجبیل حاوی مواد شیمیایی ای به نام های جینجرول و شوگائول است که می توانند به افزایش سرعت وقوع انقباضات معده کمک کنند. این مسأله ممکن است باعث شود مواد غذایی ای که باعث سوء هاضمه می شوند زودتر از معده عبور کنند.

مواد شیمیایی موجود در زنجبیل ممکن است به کاهش حالت تهوع، استفراغ و اسهال هم کمک کنند.

افرادی که از مشکلات گوارشی رنج می برند می توانند زنجبیل را به غذا یا چای خود اضافه کنند.

۴- نعناع

ماده منتول موجود در نعناع، علاوه بر خوشبو کردن دهان، ممکن است به موارد زیر هم کمک کند:

 • جلوگیری از استفراغ و اسهال
 • کاهش گرفتگی های عضلانی روده ها
 • تسکین درد

محققان پی برده اند در ایران، پاکستان و هند از گذشته از نعناع به عنوان یک درمان سنتی برای سوء هاضمه، باد شکم و اسهال استفاده می شود.

برگ های خام و پخته شده ی نعناع هر دو مناسب مصرف هستند. از گذشته اغلب، برگ های نعناع را با دانه ی هل می جوشانند و با آن چای درست می کنند. پودر یا عرق نعناع را هم می توان با انواع چای، نوشیدنی یا مواد غذایی مخلوط کرد.

خوردن آبنبات های نعناعی هم ممکن است به کاهش درد و ناراحتی ناشی از سوزش معده کمک کند.

۵- گرفتن حمام آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم

گرما ممکن است باعث آرام گرفتن عضلات منقبض شده و تسکین سوء هاضمه شود، بنابراین گرفتن حمام آب گرم ممکن است به کاهش عوارض مشکلات گوارشی کمک کند. گذاشتن کیسه ی آب گرم بر روی شکم هم ممکن است کارساز باشد. این کار را به مدت ۲۰ دقیقه یا تا زمان سرد شدن کیسه انجام دهید.

۶- رژیم BRAT

یکی از درمان هایی که پزشکان برای افراد مبتلا به اسهال پیشنهاد می کنند رژیم غذایی BRAT است.

BRAT مخفف موز، برنج، پوره ی سیب و نان تست است. همه ی این مواد غذایی نشاسته دار هستند به همین دلیل می توانند به چسبیدن مواد غذایی به یکدیگر و در نتیجه سفت تر شدن مدفوع کمک کنند. این مسأله ممکن است باعث کاهش مقدار مدفوعی شود که از بدن دفع می شود و به رفع اسهال کمک کند.

این مواد غذایی حاوی موادی نیستندکه معده، حلق یا روده ها را تحریک کند. به همین دلیل این رژیم غذایی می تواند بافت هایی که در اثر اسید درون استفراغ تحریک شده اند را تسکین دهد.

اغلب مواد غذایی این رژیم، پتاسیم و منیزیم بالایی هم دارند و به این ترتیب می توانند پتاسیم و منیزیمی که بدن بر اثر اسهال و استفراغ از دست داده را جبران کنند.

۷- خودداری از مصرف سیگار و الکل

کشیدن سیگار می تواند حلق راتحریک کند، مسأله ای که احتمال بروز مشکلات گوارشی را افزایش می دهد و اگر کسی استفراغ کرده باشد، مصرف سیگار می تواند این بافت حساس را که بر اثر اسیدهای معده آسیب دیده را بیشتر تحریک کند.

هضم الکل برای بدن کار دشواری است و مصرف آن می تواند به کبد و دیواره ی معده صدمه وارد کند.

کسانی که دچار مشکلات گوارشی هستند باید تا زمانی که بهبودی پیدا نکرده اند، از مصرف الکل و سیگار خودداری کنند.

۸- خودداری از مصرف مواد غذایی سخت هضم

هضم بعضی مواد غذایی برای بدن دشوارتر از بقیه است، مسأله ای که ریسک بروز مشکلات گوارشی را بالا می برد. افرادی که درگیر مشکلات گوارشی هستند باید از مصرف این مواد غذایی خودداری کنند:

 • مواد غذایی سرخ شده یا چرب
 • مواد غذایی سنگین یا خامه دار
 • مواد غذایی شور یا دارای مواد نگه دارنده ی زیاد

۹- آب لیموترش، جوش شیرین و آب

برخی تحقیقات بیان می کند مخلوط کردن آب لیموترش و جوش شیرین با آب می تواند به رفع برخی از مشکلات گوارشی کمک کند.

این ترکیب باعث تولید کربنیک اسید می شود که ممکن است به کاهش گاز شکم و سوء هاضمه کمک کند. این مخلوط به بهبود ترشحات کبدی و تحرک روده ها هم کمک می کند. خاصیت اسیدی آب لیموترش و دیگر مواد مغذی موجود در آن می تواند به هضم و جذب چربی ها و الکل و در عین حال خنثی کردن اسیدهای صفراوی و کاهش اسیدیته ی معده کمک کند.

در بیشتر دستورالعمل های سنتی تهیه ی این ترکیب مقادیر مواد به این ترتیب توصیه شده اند:

۱ قاشق غذاخوری آب تازه ی لیموترش

۱ قاشق چایخوری جوش شیرین

۲۳۰ میلی لیتر آب ساده

۱۰- دارچین

دارچین حاوی آنتی اکسیدان های متعددی است که ممکن است به تسهیل هضم و کاهش ریسک تحریک شدن و وارد آمدن صدمه به مجرای گوارشی کمک کنند.

دیگر مواد موجود در دارچین ممکن است به کاهش گاز شکم، نفخ، کرامپ (انقباضات غیر ارادی و دردناک) و آروغ کمک کند. این مواد ممکن است به خنثی شدن اسیدیته ی معده هم کمک کنند، مسأله ای که موجب کاهش سوزش معده و سوء هاضمه می شود.

افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند می توانند یک قاشق چایخوری پودر دارچین با کیفیت یا یک اینچ (۲/۵ سانتیمتر) چوب دارچین به وعده های غذایی خود اضافه کنند. به جای این کار می توانید دارچین را با آب بجوشانید و با آن چای درست کنید. ۲ یا ۳ بار انجام هر روزه ی این کار ممکن است به رفع سوء هاضمه کند.

335174