خرید تضمینی ۳.۲ میلیون تُن گندم از کشاورزان

از شروع عملیات خرید تضمینی گندم تا ۱۳ تیرماه، ۳ میلیون و ۲۰۸ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

تصویر خرید تضمینی ۳.۲ میلیون تُن گندم از کشاورزان

به گزارش پرسون، سید محمد تقی طباطبایی ارزش گندم‌های خریداری شده را ۱۶۱ هزار و ۶۷۴ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال (۹۸ درصد) از مطالبات گندم کاران پرداخت شده است.

مشاور فرهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن، گلستان با ۴۴۲ هزار تن و فارس با ۴۳۲ هزار تن پیشتاز خرید تضمینی این محصول در کشور است. در حال حاضر به جز سه استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان که خریدشان به اتمام رسیده، خرید تضمینی گندم در دیگر استان‌های کشور ادامه دارد.

خرید تضمینی ۱۲۱ هزار تن دانه‌ی روغنی کلزا

طباطبایی مقدار خرید تضمینی دانه‌ی روغنی کلزا را ۱۲۱ هزار تن و ارزش آن را ۱۲ هزار و ۲۹۷ میلیارد ریال اعلام و از پرداخت ۱۱ هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال به کلزاکاران خبر داد که این مقدار پرداختی معادل ۹۰ درصد ارزش کلزاها است.

وی تصریح کرد: خرید تضمینی کلزا در ۲۴ استان کشور ادامه دارد و بیشترین مقدار آن در گلستان به میزان ۶۶ هزار تن و در خوزستان به میزان ۲۰ هزار تن خریداری شده است.

مشاور فرهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگر گزارش خود از تأمین کالاهای اساسی از توزیع ۹۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی برنج، شکر و روغن از ابتدای سال جاری تا ۱۳ تیرماه خبر داد و افزود: در این مدت حدود ۱۰۰ هزار تن برنج، ۳۲۰ هزار تن شکر و ۴۷۷ هزار تن روغن از طریق شبکه توزیع در سرتاسر کشور در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده شده است.

طباطبایی گفت: برای تأمین نیاز مصرفی گندم و آرد واحدهای تولیدی کشور نانوایی و صنف و صنعت نیز حدود ۳۰۸ هزار تن گندم و ۳۰۷ هزار تن آرد از ابتدای تیر ماه تاکنون توزیع شده است.

منبع: مهر

311202