304376

پیش بینی برداشت چهار هزار و ۶۰۰ تن هلو در خراسان شمالی

تصویر پیش بینی برداشت چهار هزار و ۶۰۰ تن هلو در خراسان شمالی

محمد علی شریکیان مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از برداشت هلوو پیش بینی چهار هزار و ۶۰۰ تن محصول در استان خبر داد.

به گزارش پرسون از خراسان شمالی، محمد علی شریکیان مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه که راندمان تولید در برخی باغ‌ها به ۱۲ تن در هر هکتار رسیده است، گفت: سطح زیر کشت هلو در استان هزار و ۶۹۰ هکتار است که از این سطح هزار و ۳۵۰ هکتار بارده است.

شریکیان عملکرد هلو در باغ‌های استان را به ازای هر هکتار حدود چهار تن دانست و افزود: اما باغدارانی که از نهال‌های پایه‌های رویشی استفاده کرده اند عملکرد را به ۱۸ تا ۲۰ تن نیز رسانده اند.

او عنوان کرد: این محصول در مناطق مختلف استان تولید می‌شود و شهرستان مانه و سملقان بیشترین سطح زیر کشت و تولید هلو استان را به خود اختصاص داده است، هم اینک مناظر بسیار زیبایی از باغ‌های هلو در حاشیه‌های جاده بجنورد - جنگل گلستان ایجاد شده است.

شریکیان افزود: پارسال به علت سرمازدگی باغ داران استان محصول هلوی چندانی نداشتند تا حدودی امسال نیز باغ‌های استان تحت تاثیر سرما قرار گرفت که منجر به کاهش تولید شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی افزود: ارقام هلو به لحاظ رسیدگی به سه گروه زودرس، میان رس و دیر رس تقسیم می‌شوند که ارقام زودرس شامل سرخ و سفید، زعفرانی، شصت روزه گرگانی یا کاردی است.

او گفت: ارقام میان رس شامل زعفرانی، هسته جدا و آلبرتا و ارقام دیرس نظیر جی. اچ، هیل و سبز است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه ارقام تجاری با پایه‌های رویشی سبب افزایش کمیت وکیفیت محصول تولیدی خواهد شد، اظهار کرد: لازم است باغداران در نوسازی و ایجاد باغ‌های جدید با کارشناسان باغبانی مدیریت‌های جهاد کشاورزی و مراکز ترویج جهاد کشاورزی مشورت کنند.

او با بیان اینکه بیشتر باغ‌های هلوی در این استان از نهال‌های بذری است افزود: پایه‌های رویشی در سال دوم محصول خواهند داد و همچنین از نظر جثه کوچک هستند برداشت و همچنین عملیات سمپاشی، به باغی نیز به راحتی انجام می‌شود.

او تصریح کرد: نحوه صحیح احداث باغ، هرس اصولی، تعذیه بهینه با کود‌های آلی، دامی و شیمیایی، رعایت اصول به باغی و مبارزه با آفات و بیماری‌ها سبب بهبود و کمیت و کیفیت محصول خواهد شد.

شریکیان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه برداشت هلو و شلیل از اواسط خرداد ماه آغاز شده است، افزود: براساس پیش بینی، تا مهر ماه نیز هلوی دیرس رس از اراضی استان برداشت می‌شود.

او گفت: هلوی دیر رس باغ‌های این استان که سبز است قابل فراوری و خشک شدن است که ارزش افزوده بالایی نیز دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از کشاورزان خواست تا بعد از فصل برداشت محصول تغذیه گیاهی را فراموش نکنند و افزود: بهره برداران می‌توانند با چال کود از کود‌های فسفاته، پتاسه استفاده کنند که گیاه را در فصل زمستان در برابر سرما مقاوم خواهند کرد و همچنین باعث افزایش عملکرد در محصول نیز خواهد.

| 304376