245389

راهکارهای کاهش تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله

تصویر راهکارهای کاهش تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله
مدیرکل محیط زیست استان مازندران، لایروبی دریای خزر را یکی از راهکارهای کاهش تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله دانست.

به گزارش پرسون، چندی پیش و همزمان با تلف شدن تعدادی از پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی میانکاله، شهاب‌الدین منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آخرین وضعیت تلف شدن پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله، اظهار کرد که "طبق بررسی‌ها و آزمایش‌هایی که روی لاشه این پرندگان صورت گرفته، آزمایش آنفلوآنزای آنها منفی بوده است که در این شرایط علت تلف شدن این پرندگان به دلیل آنفلوآنزا منتفی است".

وی همچنین از ممنوعیت شکار در تالاب میانکاله به دلیل تلف شدن و مرگ پرندگان مهاجر خبر داد و افزود: یکی از موارد احتمالی علت مرگ پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله، ابتلای آنها به بیماری بوتولیسم است، اما هنوز علت دقیق آن مشخص نشده که نیازمند بررسی‌های بیشتری است.

حالا، حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی مدیرکل محیط زیست استان مازندران با اشاره به آخرین وضعیت تلف شدن پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی میانکاله، اظهار کرد: طبق برآوردهایی که انجام داده‌ایم، در 32 روز گذشته، در مجموع بیش از 91 هزار و 59 قطعه پرنده مهاجر در این تالاب تلف شده‌اند.

وی با اشاره به روش‌های جمع‌آوری لاشه‌ پرندگان تلف شده از سطح تالاب میانکاله، گفت: عملیات جمع‌آوری لاشه پرندگان تلف شده در تالاب میانکاله از روزهای ابتدایی آغاز شده که این لاشه‌ها با استفاده از تراکسور، تراکتور و نیز قایق‌ از سطح تالاب میانکاله جمع‌آوری شده است.

مدیرکل محیط زیست استان مازندران همچنین پیش‌بینی کرد که تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله تا پایان اسفند ادامه دارد.

وی افزود: لاشه این پرندگان روزانه از سطح تالاب جمع‌آوری می‌شود که امیدواریم با اقداماتی که انجام شده، شاهد کاهش تلفات این پرندگان در سال‌های آینده باشیم.

ابراهیمی‌کارنامی در تشریح اقدامات انجام شده برای کاهش تلفات پرندگان مهاجر در سال‌های آینده در تالاب میانکاله، اظهار کرد: رهاسازی 1300 لیتر آب از سد گله‌وند به تالاب میانکاله از طریق یک کانال، از جمله اقداماتی است که موجب گردش آب به این تالاب شده تا از سکون آن جلوگیری شده که با این اقدام انتظار داریم در سال‌ها آینده شاهد تلفات کمتری باشیم.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه بخش عظیمی از تالاب میانکاله متأثر از نوسانات آب دریای خزر است، کارشناسان معتقدند که لایروبی دریای خزر می‌تواند در رفع مشکل تلفات پرندگان مهاجر مؤثر باشد، این یکی از راهکارهای کاهش تلفات پرندگان مهاجر در سال‌‌های آینده در این تالاب است.

مدیرکل محیط زیست استان مازندران در پایان خاطرنشان کرد: امروز و طی عملیاتی لاشه 826 قطعه پرنده مهاجر آبزی از گونه‌های فلامینگو، مرغابی، آبچیلک، چنگر معمولی و کشیم از سطح تالاب میانکاله به صورت بهداشتی جمع‌آوری و دفن شدند.

| 245389