کشاورزی و دامداری

سرخط مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری سرویس کشاورزی را در پرسون دنبال کنید.

مهمترین اخبار

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: برای کاهش قیمت محصولات لبنی درصد خاصی را تعیین نکردیم و صرفا این موضوع را از اتحادیه فرآورده‌های لبنی درخواست کردیم که برای حمایت از اقشار ضعیف، قیمت‌ها تغییر کند.
شناس امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان این‌که از ۴۲۰ هزار تن محصولات سر درختی باغات استان، ۳۰ هزار تن انواع محصولات خشکباری از سرجمع باغات استان بدست آمده است، اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر هیچ واحدی در خصوص تولید محصولات خشکباری فعالیت ندارد و تمامی فرایند فراوری این محصول به همان روش سنتی انجام می‌گیرد.
سخنگوی انجمن لبنی گفت: سه محصول شامل ماست ساده ۲.۵ کیلوگرمی، پنیریواف ۴۰۰ گرمی و شیر پاستوریزه ساده نایلونی ۹۰۰ گرمی مشمول کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات می‌شوند.

نایب رئیس انجمن برنج از کاهش قیمت برنج در شمال کشور خبر داد و گفت: علی رغم کاهش قیمت برنج، خرید و فروشی انجام‌ نمی شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار علت افزایش قیمت موز را قانون واردات این محصول در قبال صادرات سیب دانست.
یکی از عوامل عقب ماندن کشورهای درحال‌توسعه مانند ایران از روند طبیعی رشد و توسعه اقتصادی، نگاه نادرست سنتی و متعارف به کشاورزی و عدم درک اهمیت بالای آن در اقتصاد و امنیت کشور است؛ متأسفانه در حال حاضر هم برخی از مسئولین کشور تصور می‌کنند که با کشاورزی نمی‌توان ثروت جامعه را افزایش داد.
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی استان تهران بیان کرد: برنج عنبر بو که در خطه جنوب کشور کشت می‌شود در بنکداری کیلویی 35 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و باکیفیت‌ترین برنج ایرانی کیلویی 45 یا 46 هزار تومان است.
ترمز افزایش قیمت کالاهای اساسی گویا با تغییر دولت نیز قصد کشیده شدن ندارد و همچنان قیمت ها رو به افزایش قرار دارد، براساس مشاهدات تخم مرغ به عنوان مهم ترین محصول غذایی در سبد خانوار این روزها به مرز هرعدد 3هزار تومان نیز نزدیک شده است.
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از ورود محموله کروکودیل سفارشی مشهد به کشور خبر داد و گفت: ۸۰ سر کروکودیل پرورشی در قالب نخستین محموله وارداتی از کشور مالزی به تهران رسید که در امروز و فردا برای پرورش و تکثیر به تنها مزرعه پرورش کروکودیل وارد مشهد می‌شود.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: ذرت مورد نیاز مرغداری‌ها از 1900 به 7 هزار تومان رسیده؛ بنابراین آنها خواستار اعلام قیمت جدید تخم مرغ هستند.

قیمت هر کیلوگرم مرغ به ۲۹ هزار تومان و گوشت گوسفندی شقه تا ۱۱۵هزار تومان رسیده که اندکی کاهش قیمت نسبت به ماه‌های اخیر را نشان می‌دهد.
با آغاز فصل پاییز، قیمت موز افزایش یافته و به بیش از 30 هزار تومان رسیده است.
نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: در بحث واردات جوجه مرغ مادر موانعی وجود دارد و حجم جوجه‌ریزی مرغ مادر در ماه‌های مرداد تا مهر حدود یک سوم کاهش پیدا کرد و هم اکنون شاهد تأثیر و تبعات این موضوع در قیمت و کمبود مرغ هستیم.

مدیرکل امور طیور وزارت جهاد کشاورزی گفت:‌ چندین ماه است که وزارتخانه جهاد کشاورزی درگیر تأمین ارز مورد نیاز ترخیص نهاده‌های دپو شده در گمرک می‌باشد اما تأمین ارز صورت نگرفته؛ ارزی هم که بانک مرکزی مدعی است جهت ترخیص کالا تأمین کرده نمی‌دانیم کجا رفته است.