مهمترین اخبار

رییس اتحادیه سردخانه داران آذربایجان‌غربی از انباشت 50 هزار تن سیب درختی در سردخانه‌های استان خبر داد و گفت: در صورتی که محصول سیب درختی به بازار عرضه نشود با گذشت زمان کیفیت خود را از دست خواهد داد و ضرر اقتصادی زیادی بر کشاورزان تحمیل می‌شود.
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از دولت خواست که ضمن توجه به خساراتی که به دلیل خشکسالی به کشاورزان و دامداران وارد شده است با در نظر گرفتن سیاست های حمایتی، نسبت به مطالبات این دو قشر توجه لازم را داشته باشد.
مشاهدات میدانی از سطح بازار حاکی از آن است که قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته های گذشته با کاهش نسبی همراه بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با تلاش کشاورزان و علی رغم کمبود بارندگی در کشور، مقدار خرید دانه روغنی کلزا تا تاریخ ۱۸ اردیبهشت از ۱۲۴ هزار تن گذشت که نسبت به تاریخ مشابه سال گذشته که ۸۱ هزار تن خریداری شده بود، ۵۳ درصد رشد داشته است.
کاهش برداشت نیشکر در برزیل به خاطر خشکسالی و تبدیل بیشتر این محصول به اتانول به دنبال برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی و افزایش سفرها، باعث تشدید کمبود جهانی شکر شده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه دولت اقدام غیرقانونی خود درباره نرخ گندم را اصلاح کرد، گفت: قیمت گندم باید ۵۸۰۰ تومان باشد و در جلسات آتی کمیسیون این مساله را بررسی خواهیم کرد.
سخنگوی گمرک گفت: در سال 99 بیش از 324 تن زعفران با ارزش بیش از 190 میلیون دلار به 60 کشور صادر شد که پنج کشور هنگ کنگ، امارات، اسپانیا، چین و افغانستان، 79 درصد وزن و 78 درصد ارزش کل صادرات این محصول ایرانی را به خود اختصاص دادند.
رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز با اشاره به ضرر واردشده به پیازکاران در پی کشت بیش از اندازه در سطح کشور گفت: زمانی که یک استان بیشتر از حد الگوی کشت خود اقدام به کاشت پیاز می‌کند، باید این میزان کشت به دیگر استان‌ها اعلام شود تا ناهماهنگی در کشت، باعث ایجاد ضرر و زیان برای کشاورزان نشود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی گفت: مبارزه با پروانه دم‌قهوه‌ای برگ‌خوار بلوط در جنگل‌های ارسباران با جمع‌آوری لانه‌های زمستان‌گذرانی این آفت آغاز شد.
رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز با بیان اینکه میوه‌های تابستانه و نوبرانه، فعلا کیفیت بالایی ندارند، گفت: پیک اصلی ورود میوه‌های تابستانه به بازار، از اوایل خردادماه شروع می‌شود.
یکی از مهم ترین کالاهای غذایی مورد نیاز کشورمان برنج است، گرچه تولید برنج در کشورمان صورت می گیرد، اما به دلیل مصرف بالای آن در بین هموطنان یا می توان گفت حجم تولید کم جوابگوی مصرف کشور نیست و برای اینکه نیاز کشور تامین شود باید بخشی از این کالای مصرفی از آن سوی مرزها وارد کشور شود.
مشاور وزیر جهاد و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: 75 هزار هکتار از نخلستان های کشور به آفت چوب خوار دچار شده اند که تا 40 درصد به آنها خسارت می‌زند و ملخ‌ها اکنون در 4 استان هستند احتمالا به 7 استان دیگر هم می‌روند.
رئیس سازمان چای کشور از خرید تضمینی برگ سبز چای برداشت شده در گیلان توسط کارخانجات خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۳ هزار و ۲۲۵ تن برگ سبز چای به ارزش ریالی ۱۵۵ میلیارد و ۲۳۳ میلیون تومان خریداری شده است.
شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی قیمت اصلاح شده خرید تضمینی گندم را برای سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به وزارتخانه های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.