جولان ریزگردها

اصفهانی‌ها از خروج غیرضروری از منزل خودداری کنند

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد، به دنبال وقوع پدیده ریزگردها، شهروندان تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری کنند.
تصویر اصفهانی‌ها از خروج غیرضروری از منزل خودداری کنند

به گزارش سایت خبری پرسون، از اصفهان؛ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بر اساس اطلاعیه هواشناسی هشدار سطح زرد مبنی بر وقوع پدیده ریزگردها از اوایل روز پنجشنبه 14 تیرماه الی اواخر روز یکشنبه 17 تیرماه و با توجه به سنجش‌های بعمل آمده، پیش‌بینی می‌شود میزان کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای عموم در اکثر مناطق استان قرار گیرد.

معاونت بهداشتی دانشگاه برای کاهش اثرات ناشی از آلاینده‌های هوا بر سلامت جامعه، توصیه‌های بهداشتی زیر را به شهروندان ارائه می‌کند.

خودداری از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد.

شهروندان تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری کنند.

بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل استراحت کنند و در صورت تشدید علایم به مراکز درمانی مراجعه کنند.

کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده‌روی در این شرایط در هوای باز خودداری کنند.

نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شستشوی دستگاه گوارش می‌شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می‌برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی‌های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می‌شود.

افرادی که مبتلا به سرماخوردگی(زکام همراه با حساسیت) و یا مشکلات تنفسی هستند و افراد مبتلا به آسم بدون علامت، در زمره گروه‌های آسیب‌پذیر هستند. بنابراین به گروه های آسیب پذیر ذکر شده توصیه می‌شود از تردد در محیط‌های باز خودداری کنند.

ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد. آلاینده های موجود در هوای خیابان‌های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود. بنابراین حتی المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه دارند و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها پنجره‌ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن سیستم تهویه مطبوع فراهم کنند.

* هنگام آلودگی هوا، از میوه‌ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی اکسیدان‌های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه‌ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه‌ها و کاهش اثرات آلاینده‌های هوا دارند.

ماسک‌های کاغذی معمولی و دستمال نمی‌توانند مانع ورود آلاینده‌های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی‌شود. لذا ماسک‌های ویژه‌ای که با عنوان N95، P1 و P2 در داروخانه ها عرضه می‌شود برای این شرایط تا حدی مناسب است(به ­ویژه برای افرادی که مجبورند در فضای باز فعالیت داشته باشند)

منبع: عوم پزشکی

705604