اعلام بیشترین علل مراجعه زائران ایرانی به مراکز درمانی در مکه

در بازدید نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت از بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه، بیشترین علل مراجعه زائران به پزشکان این بیمارستان اعلام شد.
تصویر اعلام بیشترین علل مراجعه زائران ایرانی به مراکز درمانی در مکه

به گزارش سایت خبری پرسون، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که درمکه مکرمه به سر می‌برد، از بخش‌های مختلف بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در این شهر بازدید و با پزشکان و بیماران بستری در این مرکز درمانی گفتگو کرد.

در این بازدید که سید عباس حسینی؛ رئیس سازمان حج و زیارت و چند تن از معاونین و مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و این سازمان سرپرست حجاج ایرانی را همراهی می‌کردند، سید علی مرعشی؛ رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت و محمدرضا شمس اردکانی؛ رئیس بیمارستان مکه درخصوص بیش از ده خدمتی که در این مرکز درمانی به زائران ارائه می‌شود، گزارش دادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در بازدید ازبخش‌های اورژانس، داروخانه، رادیولژی، سونوگرافی، آزمایشگاه، دندانپزشکی، بستری، مراقبت‌های ویژه و مطب‌های تخصصصی، از نزدیک با کادر درمانی بیمارستان مکه گفتگو کرد و بیشترین علل مراجعه زائران را جویا شد که دست‌اندرکاران هر بخش با بیان توضیحات، لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر برای آمادگی زائران جهت ایام تشریق را یادآور شده و تاکید کردند که این مجموعه تلاش دارد که آرامش خاطر زائران برای این ایام هرچه بیشتر فراهم شود.

در این بازدید خانم‌ها منصوره اکبری‌فر؛ متخصص قلب و فاطمه سرو؛ متخصص داخلی با اشاره به اینکه در هر ساعت بین ۵ تا ۶ نفر مراجعه‌کننده داشته‌اند مشکلات قلبی و تنفسی و عفونت‌های شایع را از دلایل عمده مراجعات عنوان کردند.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش بستری مردان و زنان و مراقبت‌های ویژه ضمن احوالپرسی با زائران بستری در این بخش‌ها، از وضعیت جسمی و بیماری شان جویا شد.

علیرضا خادم‌المله با ارائه آماری از تعداد بیماران بستری در هر بخش، لزوم اطلاع‌رسانی در خصوص تغذیه و میزان استفاده از مواد نوشیدنی را یادآور شد و گفت: استفاده از نوشابه‌ها موجب بالا رفتن قند زائران می‌شود و در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند کاملاً مشهود و سلامتی آنان را تحت تاثیر قرار داده است.

امیر بیساوی؛ متخصص ارتوپدی و مسئولان بخش‌های رادیولوژی و سونوگرافی نیز علت اکثر مراجعات را ضرب‌دیدگی و شکستگی ذکر کردند و در بازدید از داروخانه بیمارستان مکه هم دکترمرعشی اظهار کرد: دارو‌های مورد نیاز بیماران به مقدار کافی تامین شده است و در اختیارشان قرار می‌گیرد.

در جریان این بازدید، چند نفر از بیماران و همراهانشان در گفتگو با نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته برای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی درخواست‌های خود را مطرح کردند که حجت‌الاسلام والمسلمین نواب ابراز امیدواری کرد که با مراقبت بیشتر در روز‌های آینده و توجه به توصیه‌های خدمتگزاران در حوزه پزشکی، بیماران بستری هم برای رفتن به عرفات و منا آماده شوند و بتوانند اعمال و مناسک خود را انجام دهند.

در پایان این بازدید، سرپرست زائران ایرانی در نشست با رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت، رئیس بیمارستان مکه و دست‌اندرکاران اجرای طرح کادر درمان داوطلب توصیه‌هایی در خصوص ساماندهی داوطلبان برای کمک به کادر پزشکی ارائه کرد.

وی گفت: از گذشته زمان ائمه در کاروان‌ها کمک می‌کردند و حضور پزشکان جهادی و داوطلب در راستای احیای همان سنت است و با ساماندهی می‌توان از کمک‌های آنان و سایر خادمین برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به ضیوف‌الرحمان استفاده کرد.

در این نشست خورشید وسکویی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز پزشکی حج و زیارت در این حوزه عنوان کرد که بیش از ۴۵۰ نفر از کادر درمان و پزشک در کاروان‌های اعزامی به حج امسال شناسایی شدند که آمادگی خود را برای کمک به مجموعه مرکز پزشکی اعلام کردند.

وی همچنین از اقدامات صورت گرفته برای تدوین ساختار، اصلاح فرایند‌ها و آسیب شناسی حوزه‌های مختلف گزارش داد و گفت: با پایش‌های صورت گرفته در قبل از سفر، مراقبت از زائرانی که پرونده شان در کمیسیون‌های پزشکی با دقت بیشتری بررسی شده است با جدیت مورد توجه قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم ضمن تقدیر از اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، کاهش آمار‌ها در بخش‌های مختلف نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نتیجه موثر بودن آموزش‌ها و توصیه‌های پزشکی و دقت بیشتر در اجرای دستورالعمل‌ها دانست و گفت: در صورتی که تجهیزاتی مورد نیاز است و برای درمان بیماران ضرورت دارد با ارائه راهکار و هماهنگی با سازمان حج و زیارت تهیه شود.

منبع: تسنیم

681753