ایران صهیونیست‌ها را سر جای خود می‌نشاند

سرپرست وزارت امورخارجه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در حال بی‌ثبات کردن منطقه است، گفت ایران متعهد است از قدرت خود برای ایجاد بازدارندگی در برابر این رژیم در شرایط بی‌ثباتی منطقه استفاده کند.
تصویر ایران صهیونیست‌ها را سر جای خود می‌نشاند

به گزارش سایت خبری پرسون، علی باقری کنی، سرپرست وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان ترک به حمله متجاوزانه رژیم صهیونیستی به کنسولگری تهران در دمشق، پایتخت سوریه اشاره کرد و گفت این حمله، ایران را مجبور کرده است تا به‌طور موثر و هوشمندانه از مولفه‌های قدرت خود برای حفظ امنیت و ثبات منطقه استفاده کند.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم صهیونیست‌ها به خوبی می‌دانند که وقتی ثبات و امنیت منطقه به خطر می‌افتد و تلاش می‌کنند منطقه را بی‌ثبات کنند، ایران به‌طور مؤثر و عاقلانه از توان خود برای مهار آنها و قرار دادن آنها در جای خود استفاده خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره جنگ روسیه و اوکراین تاکید کرد ایران رویارویی نظامی روسیه و غرب را راه‌حل مشکل نمی‌داند و خواستار گفت‌وگو است.

سرپرست وزارت امورخارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره احتمال رویارویی نظامی روسیه و غرب در بحبوحه اوضاع اوکراین و اظهاراتی که تنش‌ها را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: ما جنگ را راه‌حل مشکل نمی‌دانیم. توصیه ما به هر دو طرف این است که از گفت‌وگو در بستر سیاسی استفاده کنند.

کشورهای اسلامی همکاری سیاسی و اقتصادی خود را با رژیم صهیونیستی قطع کنند

باقری کنی همچنین درباره ادامه حملات مرگبار رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه به نشست گروه دی ۸ در استانبول اشاره کرد و گفت: نشست وزرای امور خارجه هشت کشور اسلامی در حال توسعه نشان از اراده جدی آنها برای اتخاذ موثرترین ابتکار علیه جنایات و نسل‌کشی صهیونیست‌ها و کمک به مردم مظلوم غزه است. از نظر ما مؤثرترین اقدامی که کشورهای اسلامی می‌توانند، انجام دهند این است که فوراً همکاری سیاسی و اقتصادی خود را با این رژیم قطع کنند و انواع واردات و صادرات را با رژیم صهیونیستی تحریم کنند.

وی در ادامه با اشاره به سکوت غرب و آمریکا در برابر نقض گسترده حقوق بشر در غزه اظهار داشت: آنها نه تنها هیچ اقدام عملی علیه جنایت و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی انجام ندادند، بلکه متاسفانه از کشتار مردم بی‌گناه و بی‌خانمان غزه توسط این رژیم حمایت کردند. غربی‌ها، به‌ویژه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی که گاهی در صورت کوچک‌ترین نقض حقوق بشر از بیشترین ظرفیت بین‌المللی خود استفاده می‌کنند، در برابر جنایت نابودی نسل بشر در غزه، در سکوتی مرگبار فرو رفته و متاسفانه حتی از رژیم صهیونیستی در ارتکاب این جنایات پشتیبانی کرده‌اند.

ایران همواره پشتیبان محور مقاومت بوده و خواهد بود

این مقام ارشد وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله رژیم صهیونیستی به حزب‌الله در لبنان و اینکه آیا ایران از حزب‌الله حمایت خواهد کرد؟ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره پشتیبان محور مقاومت بوده است. از این پس نیز به حمایت خود ادامه خواهد داد. این وظیفه هر انسان آزاده، هر فرد مسلمان و هر کشور اسلامی است که از ملت مظلوم فلسطین در برابر صهیونیست‌های اشغالگر دفاع کند.

او در ادامه به شکست رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه لبنان اشاره کرد و گفت: ما هرگز به صهیونیست‌ها توصیه نمی‌کنیم که شکست سنگینی را که در این جنگ در مقابل محور مقاومت متحمل شدند، به یاد بیاورند وقتی که مجبور به عقب‌نشینی از جنوب لبنان شدند. اگر صهیونیست ها می‌خواهند از باتلاق غزه به چاه لبنان بیفتند، ما به آنها توصیه نمی‌کنیم که این کار را انجام دهند.

منبع: ایسنا

681714