«کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست

رییس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه کیفیت در حوزه علوم پزشکی یعنی سلامتی جان مردم، گفت: کیفیت در حوزه سلامت شوخی بردار نیست که به خاطر کمیت از آن بگذریم؛ ما نگرانیم روزی عزیزان شما گرفتار آموزش بی کیفیت شوند و این مسئله چالش جدی است.
تصویر «کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست

به گزارش سایت خبری پرسون، رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در نشستی با حضور ۷۴ نماینده منتخب دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حوزه سلامت به نقش و ساختار نظام پزشکی از زمان تأسیس پرداخت و گفت: با توجه به تنفیذ نظر مجمع عمومی با حکم رئیس جمهور، نقش مؤثر و محوری نمایندگان مجلس در تعامل با سازمان نظام پزشکی برای حل مشکلات مردم و جامعه سلامت بسیار اهمیت دارد.

دکتر محمد رئیس زاده در نشستی که به دعوت سازمان نظام پزشکی از منتخبین خانه ملت صورت پذیرفته بود، با قدردانی از حضور نمایندگان مجلس در این سازمان و توجه ویژه نمایندگان به حوزه پیچیده سلامت، به بیان دستاوردهای نظام سلامت و چالش‌های اساسی پیش رو پرداخت و گفت: در حوزه سلامت نه تنها از وابستگی مطلق به خودکفایی مطلق رسیدیم بلکه پزشکی و سیستم شبکه بهداشت ما مورد غبطه کشورهای پیشرفته دنیاست.

وی با اشاره به نقش مهم قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی برای مرتفع کردن بخشی از این مشکلات افزود: رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی سلامت را در فروردین سال ۹۳ ابلاغ کردند که همان نقشه‌ راه درستی برای ادامه‌ خدمات بهداشتی، درمانی و دارویی در کشور است. اما متأسفانه هنوز بسیاری از بندهای این سند بالادستی از سوی نهادهای ذیربط و مسئولین مختلف اجرا نشده است.

«کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست

نیاز کشور به متخصص بیهوشی و جراح قلب

رئیس‌زاده با تاکید بر اینکه کیفیت در حوزه علوم پزشکی یعنی سلامتی جان مردم، گفت: کیفیت در حوزه سلامت شوخی بردار نیست که به خاطر کمیت از آن بگذریم؛ ما نگرانیم روزی عزیزان شما گرفتار آموزش بی کیفیت شوند و این مسئله چالش جدی است. بحث اهمیت به رشته های تخصصی جدی است، ما یک هزار نفر متخصص بیهوشی نیاز داریم و جراح قلب در مراکز استان ها نیاز است. همچنین وضعیت نیروهای طرحی باید ارتقاء یابد.

ظرفیت‌های بالای حوزه سلامت برای ارزآوری

رئیس‌زاده با اشاره به فضاسازی رسانه‌ای علیه جامعه پزشکی عنوان کرد: عمده مسائل در بحث خروج از کشور بحث هجمه به جایگاه جامعه پزشکی است، جامعه پزشکی در دست سیاستگذاران است و رفتار آنها را نمایندگان در مجلس تعیین می کنند، دشمن برای ضربه زدن به ظرفیت و بازوی قوی جمهوری اسلامی یعنی حوزه سلامت برنامه ریزی کرده است. این حوزه هم دشمن و هم نفوذی دارد، این حوزه ظرفیت های بسیاری دارد و می تواند ارزآوری داشته باشد و سالانه ۶ میلیارد دلار ارزآوری داشته باشیم و باید توجه داشت که حوزه سلامت این ارزش را دارد که نمایندگان به شکل تخصصی به آن توجه داشته باشند.

کمبود نیروی تخصصی در دنیا و علت مهاجرت پزشکان

وی با اشاره به علت مهاجرت پزشکان گفت: یک مطالعه تطبیقی در دنیا نشان می دهد، در سال ۲۰۳۰ در مراکز معتبر دنیا ۱۸ میلیون نفر کمبود کادر تخصصی وجود خواهد داشت، بعضی از کشورها در برخی رشته های تخصصی فارغ التحصیل ندارند و به همین دلیل کشورهای پیشرفته برنامه هایی برای جذب این نیروها از کشورهای کمتر برخوردار طراحی کردند، قوانین را تسهیل کردند و نیروی تخصصی را از کشور کمتر برخوردار تامین می کنند. چنانچه ما به سیاست تثبیتی نپردازیم؛ نیرو خارج می شود زیرا تفاوت نرخ ارز در ایران و برخی کشورهای دنیا بسیار است.

رئیس زاده با تأکید بر اینکه بزرگان و مفاخر جامعه پزشکی، هر کدام نقش بی‌بدیلی در حفظ و ارتقاء این رشته‌ها و نماینده‌ اخلاق و علم برای ایران در تمامی دنیا هستند، گفت: لازم است تمهیداتی اندیشید تا در کنار این بزرگان، جوان‌ترها فرصت آموزش و یادگیری داشته باشند و دستاوردهای بی‌نظیر نسل گذشته به نسل جدید منتقل شود.

۸۰ درصد صدور رای در پرونده‌های پزشکی، به نفع بیمار است

رئیس کل نظام پزشکی کشور در پاسخ به وضعیت رسیدگی به شکایات پزشکی گفت: در تمام پرونده‌هایی که موجب صدور کیفر خواست در سازمان نظام پزشکی شده؛ ۸۰ درصد رای به نفع بیماران بوده است.

دستاوردهای ۴۰ ساله کشور در نظام سلامت

رئیس‌زاده در این نشست با اشاره به دستاوردهای ۴۰ ساله نظام سلامت به ویژه در حوزه نیروی انسانی که منجر به افزایش چند برابری نیروهای نخبه فارغ‌التحصیل در رشته‌های متنوع علوم پزشکی شده است، گفت: افزایش تعداد بانوان در جذب هیئت علمی دانشگاه‌ها و همچنین نیروهای متخصص درمانی در اقصی نقاط کشور در کنار حجم اعمال جراحی صورت گرفته و فرایندهای درمانی اجرا شده در داخل کشور به گونه‌ای است که هر گونه نیاز به بیگانگان را مرتفع کرده است.

۱۶۲هزار پزشک در کشور

وی با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت کشور عنوان کرد: در سال ۶۲، ۱۳ هزار پزشک داشتیم و اکنون ۱۶۲ هزار پزشک داریم، در سال ۶۲، ۵هزار متخصص داشتیم و اکنون ۵۰ هزار متخصص داریم، در سال ۶۲، ۷۷۴ بانوی متخصص داشتیم و اکنون بالغ بر ۲۲ هزار بانوی متخصص داریم و بیش از ۳۵ درصد رشد در بانوان متخصص داشته‌ایم، در سال ۶۲ سه بانوی فوق تخصص در کشور داشتیم اکنون بالغ بر هزار و ۶۰۰ بانوی فوق تخصص در کشور داریم، اکنون بالغ بر ۱۰۰هزار پزشک عمومی در کشور داریم و تعداد دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی ما از ۷ به ۷۰ رسیده و ۵۰ هزار عمل پیوند در کشور انجام شده است، همچنین ۷ هزار پیوند موفق کبد و بیش از ۲۲۰ پیوند موفق قلب اطفال به عنوان قله علم پزشکی انجام شده است و برخی از کودکانی که پیوند قلب داشتند، اکنون دانشجوی شریف یا سال پنجم پزشکی هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، رئیس زاده ادامه داد: در ۱۵۰ رشته علوم پایه و بالینی در کشور فارغ التحصیل داریم و ۶ هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی در کشور داریم و به جایی رسیده‌ایم که در هیچ رشته‌ای برای آموزش و تشخیص و درمان نیاز به اعزام به خارج از کشور نداریم و در مخیله هیچ ایرانی نیست که اگر برای جراحی قلب به اروپا برود درمان بهتری می‌گیرد، در سال ۶۸ حدود ۱۱ هزار بیمار به خارج بیمار اعزام می کردیم و ۵ هزار پزشک خارحی با حقوقی حدود ۳ هزار دلار در کشور داشتیم ولی هم اکنون به خودکفایی رسیده‌ایم که در منطقه و دنیا زبانزد هستیم.

رئیس کل نظام پزشکی کشور در پایان با قدردانی از حضور نمایندگان منتخب مجلس دوازدهم پس از استماع صحبت‌های برخی از منتخبین به سؤالات آنان پاسخ داد.

گفتنی است در این نشست، دکتر فاضل رئیس شورای عالی، دکتر کاظمی رئیس مجمع عمومی، معاونین و مدیران سازمان نظام پزشکی نیز حضور داشتند.

منبع: ایسنا

668838