پاکدل:

به دنبال تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران هستیم

معاون مددکاری و مشارکت های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با رایزنی‌های انجام شده با مجلس به دنبال آن هستیم تا افرادی را که بعد از سال ۱۴۰۰ استخدام شدند را نیز تبدیل وضعیت کنیم.
تصویر به دنبال تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران هستیم

به گزارش سایت خبری پرسون، موضوع تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران یکی از مسائلی است که برای جمعه هدف بسیار اهمیت دارد. قانونی که پس از 10 سال خاک خوردن بالاخره در تاریخ 2 آذر 99 استفساریه‌اش، مجدداً توسط مجلس تصویب شد و پس از تأیید شورای نگهبان، رییس جمهور برای اجرا شدن به دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان برنامه و بودجه و بنیاد شهید و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

اما اجرای پر فراز و نشیب آن عمرش کوتاه بود و اعلام شد از سال 1400 به بعد دیگر قانون تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران قابلیت اجرایی ندارد.

قانونی که توسط مجلس شورای اسلامی وضع شده بود حالا 15 اسفند سال 1401 پیشنهاد الحاق یک تبصره به تبصره 20 لایحه بودجه 1402 درباره تبدیل وضعیت ایثارگران مطرح شد که این پیشنهاد از سوی برخی نمایندگان مورد مخالفت قرار گرفت. سرانجام نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 72 رای موافق و 110 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 198 نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند.

هر چند اجرای همین مدت کوتاه قانون تبدیل وضعیت توسط بسیاری از ارگان ها و نهادها با اما و اگرهای فراوانی مواجه شد و به نوعی دست و دل بعضی از سازمان ها برای اجرای آن نمی رفت، اما اجرایش نقطه امیدی بود برای جامعه هدف.

طی این سالها تعداد زیادی از ایثارگران خواستار رسیدگی به عدم اجرای قانون شدند اما هر بار با بهانه کسری بودجه و ... درخواستشان به در بسته خورده است.

حالا روز گذشته محمود پاکدل معاون مددکاری و مشارکت های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن اعلام افزایش 3 برابری اعتبارات بنیاد شهید گفت: در سال گذشته 180 هزار فرزند ایثارگر و شهید را تبدیل وضعیت کردیم و با رایزنی‌های انجام شده با مجلس به دنبال آن هستیم تا افرادی را که بعد از سال 1400 استخدام شدند را نیز تبدیل وضعیت کنیم.

گفتنی است طبق بند «و» ماده «44» برنامه پنجم توسعه دستگاه‌های اجرایی موظفند حداقل بیست و پنج درصد (25%) نیاز استخدامی خود را از میان فرزندان شهداء و فرزندان جانبازان پنجاه درصد (50%) و بالاتر و فرزندان آزادگانی که حداقل پنج سال سابقه اسارت دارند، بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی تأمین و از ابتدا آنان را به صورت رسمی استخدام کنند. پنج درصد (5%) سهمیه استخدامی به سایر جانبازان، آزادگان، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان اختصاص می‎‌یابد. در مواردی که نیاز به تخصص دارد شرایط علمی لازم‎الرعایه است.

منبع: تسنیم

668474

نظرات شما ( 10 نظر )

نن |
سه شنبه 25 اردیبهشت 140313:54
شما بیتالمال‌راندزدید‌،خودمان‌یک‌گلی‌سرمان‌میگیریم
ھھھ |
سه شنبه 25 اردیبهشت 140310:35
باسلام شهدای جونشون به خاطر ما دادند ورفتند بخاطر اینکه طبق فرمایش رهبرمان امام خمینی از مستضعفین ومظلومین ، از وطن ،از شرف وآبروی کشورشان حمایت کنند بنابراین فرزندانشان برای ما عزیزهستند اما همانجوری گفتم یکی از اهداف شهادتشون مظلومین جامعه بودند آیا وقتش نرسیده در مورد وضع معیشتی ما سرایدارن وخدمات آموزش وپرورش کاری کنید ؟اینقدر قول الکی ندهید آیا ما حق نداریم بعد از ۱۳ سال تغییر وضعیت شویم یا اونهای که تحصیل کردن تغییر سمت یا همون رسته شوندآیا حقشون نیست آمار استخدام سرایداری را بالا ببرید تا اونا بتواند نفس راحتی بکشد آیا این فرمودی رهبر عزیزمان ورهبر کبیرمان بود نسبت به قشر ضعیف بی توجه باشید به نظرتان اگر رهبرعزیزمون این موضوعات را بداند چی به شما می گوید؟ وچراهیچ توجهی به قشر ضعیف نمیکنید تا کی این همه تبعیص ،تا کی
عاطفه |
سه شنبه 25 اردیبهشت 140301:21
با سلام پدر من نظامی بود و علاوه بر هشت سال جنگ شش ماه هم آماده باش بوده و با داشتن پنج فرزند لیسانس و فوق لیسانس همه بیکار هستند و فقط سهمیه 5درصد رو اعمال کردن که بدرذی هم نمیخوره هرچند از ناحیه گوش،و اعصاب و پوست خراب هست و اعصابی بره دنبال سهمیه نداره متاسفانه،همش الکیه این استخدامی ا هم مختص خودشونه
بیزن |
سه شنبه 25 اردیبهشت 140300:59
با سلام مگر جانبازان زیر ۵۰درصد جنگ نرفتن مگرمجروح نیستن جانبازان زیر ۵۰ درصد به قران بدبختن هر چیزی که اعلام میشه تا نگاه کنی به جانبازان عزیز ۵۰ وبالا اعمال میشه مگه جانباز ۲۵درصد مجروح نیست
بیزن |
سه شنبه 25 اردیبهشت 140300:59
با سلام مگر جانبازان زیر ۵۰درصد جنگ نرفتن مگرمجروح نیستن جانبازان زیر ۵۰ درصد به قران بدبختن هر چیزی که اعلام میشه تا نگاه کنی به جانبازان عزیز ۵۰ وبالا اعمال میشه مگه جانباز ۲۵درصد مجروح نیست
(10) (0)
مهدی |
دوشنبه 24 اردیبهشت 140323:46
سلام،برادر من در سپاه هستم برای من اجرا نکردن چون گفتن در نظامی گری لحاظ نمیشه ، من فوق لیسانس مهندسی عمران سازه هستم اما با تنگ نظری و این شهرستان دورافتاده و از لحاظ فرهنگی عقب افتاده است این شهرستان دهلران در استان ایلام ،متاسفانه زمین گیر شدم و بدون هیچگونه سندی صرفا تنگ نظری و خاله زنک بازی جلو پیشرفت بنده گرفته شده لطفا اقدامی صورت پذیرد،بنده آمدم جا پای پدرم بزارم ولا چرا این همه صبر پیشه کنم،لطفا دادرسی صورت بگیره و قانونی کمک بشه
مهران |
دوشنبه 24 اردیبهشت 140323:20
یه دفعه خزانه مملکت را بدین به ایثارگران تا خیالتون راحت بشه
زهرا اسدی حیه |
دوشنبه 24 اردیبهشت 140315:14
در نظرگرفتن مزایا برای رزمندگان زیر۶ ماه
زهرا اسدی حیه |
دوشنبه 24 اردیبهشت 140315:12
ای کاش مزایایی مثل سهمیه کنکور و وام ازدواج و... را هم برای رزمندگان زیر ۶ ماه در نظر بگیرید. آیا در صحرای کربلا حر که ابتدا با دشمنان بود بعد به امام حسین روی آورد و چند روز بعد به شهادت رسید را مثل شهدای دیگر کربلا حساب نمیکنند . این تفاوت ها را آقایان نماینده زمین بگذارید و به جهاد در راه خدا توجه کنید.
محمد |
دوشنبه 24 اردیبهشت 140307:49
باسلام خواهشمندیم فرزندان ایثارگری که زیر ۶ماه خدمت دارند هم شامل قانون تبدیل وضعیت شوند. پدر بنده مدت بیشتر از ۳ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه را با وجود ۶ فرزند کوچک و با همه سختی ها و بیماری داشته خواهشمندیم ما فرزندان آنها رو هم مشمول این قانون کنید. با تشکر