حساسیت بهاری چیست؟+علائم و درمان

حساسیت‌های فصلی از جمله مهمان‌های ناخوانده فصل بهار هستند که می‌توانند فرصت استفاده مناسب از زیبایی‌های این فصل را از انسان دریغ کنند.
تصویر حساسیت بهاری چیست؟+علائم و درمان

به گزارش سایت خبری پرسون، یک پزشک عمومی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به علائم حساسیت‌های فصلی، گفت: ایجاد آلرژی در افراد با علائمی مانند عطسه‌های مکرر، آبریزش بینی، خارش گوش، گلو و چشم همراه است.

فصل بهار همواره با حال و هوای خوشی همراه است و انگار زنده شدن طبیعت به انسان‌ها نیز عمری دوباره می‌بخشد، میوه‌های خوش آب و رنگ این فصل نیز از جمله مواردی است که زیبایی آن را چندین برابر می‌کند.

حساسیت‌های فصلی از جمله مهمان‌های ناخوانده فصل بهار هستند که می‌توانند فرصت استفاده مناسب از زیبایی‌های این فصل را از انسان دریغ کنند.

البته پیشگیری از بروز این آلرژی‌های مزاحم کار چندان دشواری نیست و تنها کافی است با پیدا کردن عامل آلرژی از آن دوری کنیم.

علائم حساسیت‌های بهاره چیست؟

علی‌اکبر نادری با اشاره به علائم حساسیت‌های شایع فصل بهار و راه‌های پیشگیری و درمان و آن‌ها، اظهار کرد: در فصل بهار با توجه به وجود گردوخاک، گرده گل، حشرات و… شیوع حساسیت‌های فصلی نیز افزایش پیدا می‌کند..

این پزشک عمومی با اشاره به علائم حساسیت‌های فصلی، افزود: ایجاد آلرژی در افراد با علائمی مانند عطسه‌های مکرر، آبریزش بینی، خارش گوش، گلو و چشم همراه است البته شدت این موارد در افراد متفاوت است و در برخی شاهد بروز علائم شدید هستیم و برخی نیز دچار علائم خفیف‌تری می‌شوند.

وی ادامه داد: گرد و خاک، غبار، گرده گل، گیاهان، تماس با حیوانات خانگی، خوردن بعضی میوه‌ها، مدفوع حیوانات و… از جمله مواردی هستند که می‌توانند منجر به ایجاد حساسیت در افراد شود البته باید توجه داشت در جهان هستی همه چیز می‌تواند برای انسان‌ها آلرژن باشد بنابراین موارد ذکر شده تنها بخش کوچکی از این آلرژن‌ها هستند.

راهکارهای پیشگیری و درمان آلرژی‌های بهاره را بشناسیم نادری عنوان کرد: برای پیشگیری از ابتلاء به حساسیت‌های فصل بهار اولین اقدام اجتناب از آلرژن‌ها به ویژه حیوانات خانگی، گرده گل، گرد و خاک و پرندگان است چراکه فوضولات پرندگان نیز موجب بروز حساسیت در افراد می‌شود.

از مصرف خودسرانه دارو برای کاهش حساسیت فصلی پرهیز شود

این پزشک عمومی اضافه کرد: در صورتی که با اجتناب از آلرژن‌ها همچنان فرد دچار حساسیت فصلی باشد باید از داروهای آنتی هستامین مانند لوراتادین، سیتیریزین، نئوتادین و… استفاده شود، در مواردی که شدت حساسیت فرد بالا باشد نیز از داروهای تزریقی مانند کورتون استفاده می‌شود البته با توجه به عوارضی که این نوع داروها دارند توصیه می‌شود در استفاده از آن‌ها احتیاط شود.

وی تصریح کرد: برخی از داروهای آنتی هیستامین که در درمان حساسیت‌های فصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند با برخی داروهای قلبی تداخل دارند بنابراین باید زیرنظر پزشک استفاده شوند و به افراد توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه آن‌ها خودداری کنند.

نادری یادآور شد: یکی دیگر از نکات مهمی که درمورد داروهای آنتی هیستامین وجود دارد این است که معمولاً استفاده از این نوع داروها موجب خواب‌آلودگی فرد می‌شوند بنابراین نباید پیش از رانندگی و یا انجام کارهای سنگین مورد استفاده قرار بگیرند.

این پزشک عمومی درخصوص تفاوت حساسیت‌های فصلی با بیماری‌های ویروسی، بیان کرد: تب، سرفه، سر درد، عطسه، بدن درد، آبریزش بینی زیاد، گلودرد، از جمله علائم بیماری‌های ویروسی هستند اما در حساسیت‌های فصلی فرد دچار عطسه‌های مکرر و تعداد بالا، خارش گوش، خارش گلو و خارش چشم می‌شود همچنین آبریزش بینی در حساسیت‌های فصلی شفاف است و حالت چرکی ندارد.

بنابراین بهترین راهکار برای خلاصی از آلرژی فصل بهار دوری از موارد ذکر شده است اما باید توجه داشت درصورت بروز حساسیت در این فصل از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کرده و برای درمان اصولی آن به پزشک مراجعه کنیم تا از بروز مسکلات جدی جلوگیری شود.

منبع: مهر

635805