در سفر به قزوین؛

دولتخانه صفوی و آیین سنتی سمنوپزان را از دست ندهید

علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی قزوین، در راستای اجرای آیین‌های نوروزی آیین سنتی سمنوپزان روز چهارشنبه 8 فروردین ماه در نوروزگاه دولتخانه صفوی قزوین برگزار می‌شود.
تصویر دولتخانه صفوی و آیین سنتی سمنوپزان را از دست ندهید

به گزارش سایت خبری پرسون،علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین، روز سه‌شنبه 7 فروردین 1403 با اعلام این خبر گفت: یکی از سنت‌هایی که از دیرباز به‌عنوان آئینی نوروزی در میان قزوینی‌ها مرسوم بوده و هنوز هم در جای‌جای این شهر تاریخی اجرا می‌شود رسم «سمنوپزان» است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین با بیان اینکه مراسم سمنوپزان در قزوین با آداب خاصی همراه است و در فضایی آکنده از معنویت انجام می‌شود، افزود: این سنت زیبا و قدیمی مردم قزوین که با محوریت بانوان انجام می شود جنبه اعتقادی و مذهبی نیز دارد و بیشتر به‌صورت نذری و در فضایی مملو از معنویت و خلوص پخته می‌شود.

خزائلی ادامه داد: امسال نیز همچون سال‌های گذشته و به‌منظور حفظ و احیای این آیین ثبت شده در فهرست آثار ملی و معرفی آن به گردشگران، مراسم سمنو‌پزان روز چهارشنبه 8 فروردین در نوروزگاه دولتخانه صفوی قزوین برگزار می‌شود که پخت آن از ساعت 10 صبح آغاز و همزمان با افطار مراسم توزیع آن انجام می‌شود.

او درپایان از همه گردشگران و علاقمندان دعوت کرد با حضور در مجموعه دولتخانه از نزدیک با اجرای این آیین کهن و سنتی مردم قزوین آشنا شوند.

منبع: پُُرسون

624749