با تولید یک میلیون لیتر پلاسما در سال نیاز کشور تامین خواهد شد

مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور گفت: حدود ۶۰۰ هزار لیتر پلاسما جهت تهیه دارو به یک کشور اروپایی ارسال شده و پس تبدیل به دارو به ایران بر می گردد.
تصویر با تولید یک میلیون لیتر پلاسما در سال نیاز کشور تامین خواهد شد

به گزارش سایت خبری پرسون، مصطفی جمالی٬ مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان اهدای خون حدود سه درصد افزایش داشته است. میزان ذخایر خون و فرآورده های خونی هشت روز است.

او بیان کرد: اکنون یک شرکت داخلی حدود ۳۰ هزار لیتر در سال داروی آی‌وی‌آی‌جی را تولید می کند که نیاز کشور با این مقدار تولید، برطرف نمی شود. الان پلاسمای ایران به یک کشور اروپایی ارسال شده و پس از تبدیل به دارو به ایران بر می گردد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور ادامه داد: تولید پلاسما به صورت اهدای داوطلبانه بهتر است؛ اما سازمان انتقال خون از بخش خصوصی هم حمایت کافی خواهد کرد. بررسی ها نشان می دهند که بخش خصوصی حدود ۳۵۰ هزار لیتر پلاسما در سال تولید می کند.

او افزود: با تولید یک میلیون لیتر پلاسما در سال نیاز کشور به این ماده حیاتی تامین خواهد شد و معتقدم که باید به سمت تولید پالایشگاه و دارو برویم تا با صادرات داروهای مشتق از پلاسما ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشیم.

جمالی ادامه داد: کشوری اروپایی قرار است که دانش فنی تولید پالایشگاه پلاسما را به ایران منتقل کند. الان حدود ۶۰۰ هزار لیتر پلاسما جهت تهیه دارو به اروپا ارسال می شود که حدود ۳۰۰ هزار لیتر دیگر نیاز کشور خواهد بود.

مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور گفت: در طول دو سال اخیر، به صورت صد درصدی پاسخگوی خون و فرآورده‌های خونی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سراسر کشور بوده ایم. در حالی که پیش از این، میزان پاسخگویی حدود ۸۵ درصد درخواست بیمارستان‌ها بود.

منبع: مشرق

599980