عملیات‌های غیرقانونی آمریکا به صورت تعمدی غیرنظامیان را هدف قرار داده است

ایران به شورای امنیت نامه نوشت

نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت در واکنش به حملات آمریکا به عراق و سوریه نوشت: این عملیات‌های غیرقانونی به صورت تعمدی غیرنظامیان و زیرساخت‌های ضروری را مورد هدف قرار داده است.
تصویر ایران به شورای امنیت نامه نوشت

به گزارش سایت خبری پرسون، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت ضمن رد اتهامات علیه نیروهای مسلح ایران، حمله آمریکا به کشورهای عراق و سوریه را محکوم کرد.

متن کامل نامه‌ ایران به شرح زیر است:

در ادامه مکاتبات پیشین، از جمله نامه های مورخ 4 دسامبر 2023، 2 ژانویه، و 30 ژانویه 2024 (S/2023/953، S/2024/9، S/2024/110)، مکاتبه حاضر در پاسخ به نامه مورخ فوریه 2024 (S/2024/135) نماینده دائم ایالات متحده نزد سازمان ملل متحد، تهیه شده است.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد قاطعانه اتهامات بی اساس مندرج در نامه مربوط علیه نیروهای مسلح ایران، عملیات نظامی انجام شده توسط ایالات متحده آمریکا در خاک عراق و سوریه در تاریخ 2 فوریه 2024 را به شدت محکوم می‌کند.

این عملیات‌های غیرقانونی به صورت تعمدی غیرنظامیان و زیرساخت‌های ضروری را مورد هدف قرار داده و منجر به تلفات و جراحات متعدد بین غیرنظامیان شده است. چنین اقدامات غیرقانونی نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد، به ویژه ماده 2 (4) بوده، بلکه صلح و ثبات منطقه را به خطر می اندازد و تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی به شمار می‌رود.

علاوه بر این، جمهوری عراق و جمهوری عربی سوریه اقدامات نظامی آمریکا را که آشکارا تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال این دو کشور را نقض می‌کند، به شدت محکوم می‌کنند. بنابراین، ابلاغیه ای که ایالات متحده به موجب ماده 51 منشور سازمان ملل به شورای امنیت ارائه می کند، فاقد توجیه قانونی است و چنین اقداماتی را مشروعیت نمی‌بخشد.

منبع: تسنیم

599551