با این لوازم آشپزخانه همیشه مرتب داشته باشید

در دورانی هستیم که هرروز وسایل جدیدی تولید می‌شوند که ممکن است ما در بی‌خبری از آن‌ها مانده باشیم. وسایلی که می‌توانند نظم خاصی به آشپزخانه ما بدهند و در نتیجه همواره تمیزکاری و خانه‌تکانی رو راحت‌تر کنند.
تصویر با این لوازم آشپزخانه همیشه مرتب داشته باشید

به گزارش سایت خبری پرسون به نقل از راهنماتو، در این مطلب چند لوازم کاربردی که برای یک آشپزخانه مرتب نیاز است را با شما در میان می‌گذاریم.

۱. تخته برش؛ در آشپزخانه‌ای مرتب

اگر شما بر روی پیشخوان آشپزخانه‌تان همواره یک تخته برش آماده داشته باشید که به راحتی چسبیده و کنده شده و تمیز کردن و شستن آن راحت باشد، مطمئنا آشپزخانه‌ای مرتب‌تر خواهید داشت. تخته‌ برش در طرح‌ها، جنس‌ها و مدل‌های متفاوتی در بازار وجود دارند که محبوب‌ترینشان در این دوره، تخته برش‌های چوبی است. از آن‌جایی که تخته برش ارتباطی مستقیم با چاقو و لوازم بُرنده دارد، بهتر است جنس آن را به‌گونه‌ای انتخاب کنیم که کمترین آسیب‌پذیری را در برابر اشیا تیز داشته باشد.

۲. استفاده از کنج؛ در آشپزخانه مرتب

به چهار گوشه آشپزخانه یا پِرتی‌های آن دقت کنید. شاید کنج‌ها و نقاط کوری در آشپزخانه شما وجود داشته باشد که آن‌ها را بدون استفاده رها کرده‌اید. درحالی‌که می‌توانید با یک طراحی هوشمندانه و نصب آویزها و کابینت‌های مدرن، بهترین استفاده را از کنج کور آشپرخانه‌تان داشته باشید. در این‌صورت شما بیشترین استفاده را از فضای آشپزخانه‌تان کرده‌اید و جایی برای لوازمی که بلاتکلیف مانده‌اند پیدا کرده‌اید؛ بنابراین با طراحی اصولی کنج کور، می‌توانید آشپزخانه‌ای مرتب‌تر داشته باشید.

۳. نظم‌دهنده قابلمه؛ در آشپرخانه مرتب

حتما تا به‌حال استندهای جالبی برای نظم‌ دادن به سرویس‌های قابلمه در آشپزخانه دیده‌اید. این استندها گزینه‌های خوبی برای مرتب کردن آشپزخانه هستند؛ اما عموما فضای زیادی اشغال می‌کنند. از طرفی دیگر ممکن است که نظم‌دهنده‌های داخل کشو و کابینت برای قابلمه را دیده باشید که بسیار کار راه‌انداز هستند. اما، دو ایده جذاب دیگر نیز وجود دارد. اگر زیر کابینت‌های شما فضای نبستا زیادی دارد، می‌توانید کشوهای لمسی نصب کنید که با یک اشاره انگشت پا باز می‌شوند، سپس درب قابلمه‌هایتان را در آن قرار دهید تا آشپزخانه مرتب‌تری داشته باشید.

بعلاوه، می‌توانید قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌هایتان را از دیوار آویزان کنید. به‌عنوان مثال اگر شما قابلمه‌های مسی فراوانی دارید و سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما روستیک، ترنزیشال، صنعتی یا حتی کلاسیک است می‌توانید با آویزان کردن قابلمه‌های مسی، نه‌تنها آشپزخانه‌ای مرتب‌تر داشته باشید، بلکه سبک دکوراسیونی آن را تثبیت کنید.

۴. استفاده از در کابینت؛ در آشپزخانه مرتب

بسیاری از ما در کابینت‌ها را به حال خود رها کرده و از آن هیچ استفاده مفیدی نمی‌کنیم. در حالی که این روزها، آویزهای فراوانی برای در کابینت‌ها از قسمت داخلی آن طراحی شده‌اند. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم، میزان قدرتی است که لولاهای در کابینت دارند. اول آن‌ها را محکم می‌کنیم سپس به سبد آویزی تهیه می‌کنیم که به هنگام بستن درب کابینت، با دشواری مواجه نشویم. فراموش نکنید که نباید در کابینت‌ها را بیش از حد سنگین کرد. به همین خاطر می‌توانید انواع ظروف پلاستیکی‌تان را که سبک‌‎تر هستند به در کابینت بیاویزید.

لوازم مورد نیاز برای اینکه آشپزخانه‌مان همیشه مرتب باشد

۵. سبد زیر تخته برش؛ در آشپزخانه مرتب

وقتی که بر روی تخته برش کار می‌کنیم، برای دور ریختن پوست میوه‌ها یا مواد خوراکی دیگر سردرگمیم. از طرفی دیگر ممکن است مواد خوراکی بسیار زیادی برای تهیه کردن یک غذا نیاز داشته باشیم و تخته برش ما فضای زیادی نداشته باشد. به همین خاطر بهتر است دقیقا در بخش جلویی تخته برش، سبدهای مخصوصی تعبیه کنیم که به تخته چسبیده، اما به راحتی از آن جدا می‌شود. استفاده از سبد زیر تخته برش نه تنها کار شما را حین آشپزی راحت‌تر می‌کند بلکه نشان می‌دهد که شما فرد بسیار منظمی هستید و آشپزخانه مرتبی دارید.

۶. نگهدارنده کیسه؛ در آشپزخانه مرتب

وقتی برای خرید مواد خوراکی می‌رویم با حجم عظیمی از کیسه‌های به خانه بازمی‌گردیم. برخی از ما ممکن است که همه آن‌ها را دور بیاندازد، اما اگر کمی محیط زیست را دوست داشته باشیم، کیسه‌ها را نگه می‌داریم و برای سطل زباله از آن استفاده می‌کنیم. در این صورت ممکن است با حجم زیادی از کیسه‌ها روبه‌رو شویم که آشپرخانه‌مان را بهم ریخته می‌کنند. نگران نباشید، می‌توانید از یک هولدر یا نگهدارنده کیسه استفاده کنید. کیسه‌ها را مرتب تا کنید و طبق دستورالعمل داخل نگهدارنده کیسه قرار دهید. در این صورت هربار که کیسه‌ای نیاز داشته باشید با یک اشاره آن را به دست خواهید آورد در حالی که آشپزخانه‌ای به شدت مرتب دارید.

۷. نظم‌دهنده چرخان؛ در آشپزخانه مرتب

نظم‌دهنده چرخان، اردورخوری چرخان یا کریزی سوزان، وسیله‌ای است که گاهی یک و گاهی چند طبقه را توسط یک میله به یکدیگر متصل می‌کند، در حالیکه هر طبقه قابلیت چرخیدن دارد. از این وسیله می‌توان برای نظم دادن به کابینت‌ها استفاده کرد، اما نظم‌دهنده چرخان استفاده‌های دیگری نیز دارد. به‌عنوان مثال می‌توانیم از یکی از آن‌ها برای کنار سینک استفاده کنیم و مواد شوینده و هر وسیله‌ای که حین کار کردن با سینک داریم بر آن قرار دهیم. این کار باعث می‌شود که اطراف سینک شما مرتب بوده و حتی کوچکترین وسایل در آشپزخانه شما جایی مخصوص به خود را داشته باشند.

۸. نظم‌دهنده مغناطیسی؛ در آشپزخانه مرتب

قطعا در آشپزخانه شما لوازم فلزی زیاد هست؛ مثلا چاقوها. در اکثر مواقع ممکن است چاقوی مورد علاقه‌مان را لابه‌لای سایر لوازم آشپزخانه گم کنیم. اما، به لحظه‌ای فکر کنید که یک تخته آهنربایی روی یکی از دیوارها نصب کرده‌اید و چاقوهایتان را پس از خشک شدن روی آن قرار می‌دهید. این دقیقا وسیله‌ای است که می‌تواند به آشپزخانه شما نظم دهد. بعلاوه، وسیله‌های مغناطیسی دیگری هستند که می‌توانند به کابینت‌های فلزی، یخچال و سایر لوازم بچسبد. به‌عنوان مثال جا دستمال‌کاغذی‌هایی که آهنربایی هستند. در این صورت به جای اینکه سطح پیشخوان‌مان را شلوغ کنیم، به‌راحتی می‌توانیم آن‌ها را بر روی سطح فلزی چسبانده و آشپزخانه را مرتب‌تر کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

599155