سفر به عصر قاجار؛

از درویش‌های دوره‌گرد و ژولیده تا بازاری‌ها و کارمندان نخستین بانک ایران+ تصاویر

در مجموعۀ «سفر به عصر قاجار» هر بار با چند عکس باکیفیت که از آرشیوهای معتبر تهیه شده‌اند، شما را به تماشای گوشه‌هایی از زندگی مردم ایران در بیش از یک قرن قبل می‌بریم.
تصویر از درویش‌های دوره‌گرد و ژولیده تا بازاری‌ها و کارمندان نخستین بانک ایران+ تصاویر

به گزارش سایت خبری پرسون، این عکس‌ها را می‌توان بارها و بارها تماشا کرد و هر بار چیزهای تازه‌ای در آن‌ها دید؛ از جزییات لباس‌ها و چهره‌ها گرفته تا شکل و شمایل خانه‌ها و خیابان‌ها و هر چیز دیگری که در طول این یک قرن و اندی دچار تغییرات فراوان شده است.

دو عکس نخست امروز تصاویری از فقرای دوره‌گردی هستند که با تکدی‌گری روزگار می‌گذراندند و در بین مردم به «درویش» معروف بودند. درویش‌ها معمولا سر و شکل خاصی برای خودشان درست می‌کردند و معمولا چوبدستی و کشکولی نیز به همراه داشتند. طبق توصیفات ادوارد پولاک، برخی درویش‌های ایران در زمان قاجار هندی و بسیاری از آنان نیز ایرانی بودند. آنتوان سوروگین (عکاس معروف دوران قاجار) پرتره‌های متعددی را از این افراد را در زمان طولانی حضورش در ایران ثبت کرده است.

FS-FSA_A2011.03_A.48a

FS-FSA_A.4_2.12.GN.57.01

عکس‌های سوم و چهارم در بازار تهران ثبت شده‌اند و تعدادی از تاجران و حجره‌داران این شهر را نشان می‌دهند؛ (عکس سوم احتمالا در مقابل یک حجرۀ عطاری گرفته شده و عکس چهارم نیز مربوط به بازار بزازهاست).

FS-FSA_A.4_2.12.GN.37.13

FS-FSA_A.4_2.12.GN.24.10

عکس آخر کارمندان و روسای نخستین بانک ایران یعنی «بانک شاهنشاهی» را در مقابل ساختمان این بانک در میدان توپخانۀ تهران نشان می‌دهد. لباس‌های افراد حاضر در عکس نشان می‌دهد که احتمالا تاریخ آن مربوط به اوایل دورۀ پهلوی است. بانک شاهنشاهی در سال 1267 شمسی با اعطای امتیازی از جانب ناصرالدین شاه به بارون جولیوس دو رویتر تاسیس شد.

FS-FSA_A.4_2.12.GN.30.09

منبع: فرادید

572568