برگزاری شانزدهمین جشنواره اقوام ایران‌زمین در گلستان

استاندار گلستان گفت: شانزدهمین جشنواره فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین با حضور ۲۵۰ هنرمند صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از سراسر کشور و حدود ۲۳ گروه موسیقی و آیینی اقوام مختلف در استان گلستان برگزار می‌شود.
تصویر برگزاری شانزدهمین جشنواره اقوام ایران‌زمین در گلستان

به گزارش پرسون، علی‌محمد زنگانه صبح امروز در جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین، اظهارداشت: ایجاد شور و نشاط اجتماعی امری بسیار مهم است و برگزاری این‌ چنین رویدادها علاوه بر معرفی آداب، رسوم و فرهنگ اقوام، یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد نشاط در جامعه است و از این‌ رو همه برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر آن وظیفه‌ داریم.

وی گفت: جشنواره فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین فرصتی طلایی و مهم از همه جهات برای استان است. همه دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان وظیفه‌ دارند به نحوی از برگزاری این رویداد مهم فرهنگی و گردشگری استان حمایت کنند.

استاندار گلستان تصریح کرد: ایجاد شورونشاط اجتماعی امری بسیار مهم است و برگزاری این‌چنین رویدادها علاوه بر معرفی آداب، رسوم و فرهنگ اقوام، یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد نشاط در جامعه است و از این‌رو همه برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر آن وظیفه‌ داریم.

زنگانه عنوان کرد: به بهانه برگزاری جشنواره فرهنگ و اقتصاد اقوام باید تلاش کنیم قاب خوب و جلوه‌هایی زیبا از استان را به نمایش بگذاریم.

وی با اشاره به افزایش میزان ماندگاری مسافران و گردشگران در استان در نوروز سال جاری، گفت: یکی از دلایل مهمی که افزایش و ماندگاری مسافر و گردشگر را در سال جدید شاهد هستیم معرفی ظرفیت‌ها و تبلیغ پتانسیل‌های استان است.

استاندار گلستان خاطرنشان کرد: نقش رسانه در این رویداد فرهنگی بسیار مهم و پررنگ است و باید از ظرفیت همه رسانه‌ها برای انعکاس این جشنواره و تبلیغ توانمندی‌های استان در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استفاده شود.

وی با اشاره به این‌که استان گلستان به‌ تنهایی ایران کوچک است و اکثر اقوام و مذاهب در این استان به‌ خوبی و با اتحاد و همدلی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، تأکید کرد: باید تلاش کنیم همه ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف از جمله تنوع اقوام، گوناگونی اقلیم، صنایع‌دستی، سوغات و غیره در این جشنواره معرفی و تبلیغ شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان و دبیر شانزدهمین جشنواره فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین هم در ادامه این جلسه گفت: ایجاد شور و نشاط اجتماعی یکی از مهم‌ترین عوامل مهم در برگزاری این جشنواره و رویداد فرهنگی و گردشگری باشکوه است.

محمدجواد ساوری تصریح کرد: این جشنواره می‌تواند یکی از عوامل مهم در راستای معرفی ظرفیت‌های گردشگری و جاذبه‌های استان در حوزه‌های مختلف باشد. شانزدهمین جشنواره فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین از 29 آبان‌ماه تا 3 آذرماه سال جاری به مدت 5 روز در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی استان در گرگان میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان یادآور شد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته تاکنون 250 هنرمند صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از سراسر کشور و همچنین حدود 23 گروه موسیقی و آیینی اقوام مختلف در این دوره از جشنواره حضور خواهند یافت.

وی افزود: در بخش روستایی و عشایری شانزدهمین جشنواره تاکنون هفت سازه روستایی و 24 سیاه‌چادر ظرفیت و توانمندی‌های اقوام مختلف استان و کشور را در معرض نمایش قرار می‌دهند.

منبع: تسنیم

558819