درخواست امیر قلعه‌نویی از رئیس‌جمهور

سرمربی تیم‌ملی فوتبال از نیاز به کمک به روند باسازی ورزشگاه آزادی صحبت کرد و گفت: از آقای رئیسی می‌خواهم که نگاه ویژه‌ای به استادیوم آزادی داشته باشد. این استادیوم مظهر ملی ما و یکی از استادیوم‌های کامل دنیاست.
تصویر درخواست امیر قلعه‌نویی از رئیس‌جمهور

به گزارش سایت خبری پرسون، تیم‌ملی فوتبال ایران امروز (سه شنبه) در دیداری دوستانه در ورزشگاه آزادی با نتیجه ۴ بر صفر آنگولا را شکست داد. امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم‌ملی فوتبال در نشست خبری پس از این دیدار اظهار کرد: قبل از صحبت راجع به بازی باید یک مطلب بگویم. از آقای رئیسی می‌خواهم که نگاه ویژه‌ای به استادیوم آزادی داشته باشد. این استادیوم مظهر ملی ما و یکی از استادیوم‌های کامل دنیاست ولی بیش از چهل سال است که فقط از آن استفاده شده است.

او افزود: دکتر عسگریان (رئیس شرکت توسعه و تجهیز) تلاش می‌کند تا این استادیوم را بازسازی کند. آزادی آبروی ورزش و فوتبال ماست. در حال تلاش هستند تا استادیوم را بازسازی کنند اما نیاز به نگاه ملی وجود دارد. حتما باید به این پروژه نگاه ابرپروژه شود تا هرچه زوتر چه دریاچه، چه سالن‌ها و چه فضای سبزش درست شود. هر مسئولی که می‌تواند باید کمک کند تا این سرمایه ملی نابود نشود. شرکت تجهیز شهامت شروع این پروژه را داشته ولی نیاز به حمایت مالی دارد.

نیاز داریم بهتر از این شویم

سرمربی تیم‌ملی گفت: کیفیت زمین خوب نبود، ولی ما بازی را خوب شروع کردیم و توانستیم به سه گل برسیم، ولی بعد از گل کمی بازیکنان بی‌انگیزه شدند. طبیعی هم هست، چون هم شرایط زمین خوب نبود و هم وقتی سه گل می‌زنید، نگرش مصرف انرژی کمتر به وجود می‌آید. نکات مهم این بازی، کلین‌شیت (بازی بدون گل خورده) کردن و اولین گل ملی و بازی ملی شهریار مغانلو و مرادمند بود. توقع ما این است که بهتر و با انگیزه‌تر از این بازی کنیم. از نتیجه راضی هستیم، ولی در دقایق بازی سرعت آن چیزی نبود که می‌خواستیم. ما نیاز داریم بهتر از این شویم.

قلعه‌نویی در ادامه درباره غیبت رضا اسدی در این بازی بیان کرد: این موضوع قبلا اعلام شده بود.

او درباره افت تیم‌ملی در نیمه دوم و گل نزدن ایران به آنگولا توضیح داد: بازیکنان ما کمی بعد از زدن گل اول بی‌انگیزه شدند و محدود به یک بازیکن نبود. ما باید به سمتی برویم که در هر شرایطی ساختارمان را حفظ کنیم. ما بعد از بازی راجع به این مساله با همکارانمان گفتگو می‌کنیم. ما باید تلاش کنیم که بهتر شویم. همه کسانی که بازی کردند تلاش کردند که بهترین عملکردشان را داشته باشند. هم زمین خراب بود و هم بازیکنان چند روز دیگر بازی دارند پس طبیعی بود که از خودشان محافظت کنند.

من هم دوست دارم با آلمان بازی کنم

سرمربی تیم‌ملی درباره تفاوت رفتاری‌اش با کی‌روش و ناراضی نبودن از شرایط چمن ورزشگاه آزادی و محل تمرین تیم‌ملی بیان کرد: من به دنبال بهانه‌جویی نیستم. من در هر تیم باشگاهی که بودم یا شرایط جدول خوب نبوده یا پول نداشتند. وقتی با شرایط موجود مسئولیت قبول کرده‌ایم باید هر چه داریم، وسط بگذاریم. من هم دوست دارم با تیم‌های بزرگ بازی کنیم و برای آن به فدراسیون نامه کتبی زده‌ام. دو مشکل داریم، یکی مشکلات ارتباطی است و یکی هم نداشتن پول است. پس با همین شرایط زمین بد ما به جای این که بهانه‌جویی کنیم باید تلاشمان را بیشتر کنیم، ولی رقبای ما پیشرفت آنچنانی داشتند. ما هم دوست داریم و نامه‌اش موجود است. از آقای تاج تا من به دنبال فراهم کردن بهترین بستر هستیم. به جای بهانه جویی باید تلاشمان را بیشتر کنیم و در داخل زمین کمبودهایمان را جبران کنیم. امیدوارم از همه نظر بهتر شویم. من هم دوست دارم با آلمان بازی کنم، کما این که دفعه قبل در همان فرصت ابتدایی با مکزیک بازی کردیم.

وی ادامه داد: وضعیت مملکت به این شکل است. در باشگاهی هم همین بود، به غیر از دو، سه باشگاه پول وجود نداشت و شرایط جدول هم خوب نبود. ولی ما بهانه‌جویی نکردیم. در حال حاضر همه ما حتی شما رسانه‌ها باید تلاش کنید. اگر انتقادی است، من از شما ممنون می‌شوم که بگویید، ولی انتقادی که تخریب‌کننده است به درد نمی‌خورد. ما به دنبال خوشحال کردن مردم هستیم. امیدوارم آن اتفاق خوب برای مردم ایران بیفتد چرا که حق آن‌ها این است که زندگی بهتری داشته باشند و ما هم می‌خواهیم از طریق فوتبال خوشحالشان کنیم.

قبول دارم باید جوان‌گرایی کنیم

قلعه‌نویی در ادامه درباره میانگین سنی بالای تیم ملی اظهار کرد: سوال خوبی است. شما به دوره اول استقلال من اشاره کردید. زمانی که من به استقلال آمدم، ۱۲، ۱۳ بازیکن بزرگسال رفتند و ما از امید‌ها بازیکن آوردیم. ما سه، چهار ماه بیشتر تا جام‌ملت‌ها فرصت نداریم پس باید شاکله تیم‌مان را شناسایی کنیم. من فکر می‌کنم بالای ۴۰ بازیکن در دوره من بازی کرده‌اند. من هم حرف شما را قبول دارم. ما علاوه بر نگاه به جام ملت‌ها، باید جوان‌گرایی کنیم. ما چند جوان خوب داریم که در تیم‌ملی امید هستند. اگر آن‌ها به تیم‌ملی اضافه شوند، شاکله تیم جوان می‌شود.

طارمی، جهانبخش و حاج‌صفی مانند رونالدو

او ادامه داد: من باید یک مطلب دیگر بگویم. وقتی بازیکن بزرگی مثل طارمی، جهانبخش و احسان حاج‌صفی دارید باید تا زمانی که کیفیت دارند از آن‌ها استفاده کنید. من مثال کریستیانو رونالدو را برایتان می‌زنم. در کل می‌گویم که سوال شما درست است. ما برنامه کوتاه مدت جام ملت‌ها را داریم و در کنارش به تغییرات نگاه می‌کنیم، ولی تا زمانی که بازیکنان بزرگ کیفیت دارند، از آن‌ها استفاده کنند، ولی در جام ملت‌ها باید طوری بازی کنیم که به آن‌ها استراحت‌های کوتاه برسد. یادتان باشد در سال ۲۰۰۶ ما یک تیم «ب» درست کردیم که در اردن قهرمان شد و بعدا در تیم‌ملی بازی کردیم. ما باتوجه به برنامه فشرده‌ای که وجود دارد، باید بعد از جام ملت‌ها تغییرات را شروع کنیم.

حرف ما را کسی نمی‌خواند

سرمربی تیم‌ملی درباره حضور ستاره‌های بزرگ فوتبال دنیا در دیدار پرسپولیس - النصر بیان کرد: من ابتدای عرایضم از رئیس جمهور خواستم که به این استادیوم نگاه ملی و ابرپروژه داشته باشد. ما برای باشگاه‌هایمان آرزوی موفقیت می‌کنیم هر چند که جای استقلال خالی است و تلاش‌های ما برای حذف نشدن این باشگاه به نتیجه منجر نشد. این بازی بینننده زیادی دارد و از همین الان هر مسئولی که می‌تواند کمک کند باید از همین امشب شروع به کمک کند. البته حرف ما را کسی نمی‌خواند، ولی اگر کسی می‌تواند کمک کند باید این کار را بکند. یک خاطره بگویم از سال آخرم در سپاهان یا سال اولم در گل‌گهر. تراکتور با مدیریت نصیرزاده و سرمربی‌گری خطیبی در لیگ قهرمانان حضور داشت. یک روز آقای نصیرزاده تماس گرفت و گفت که چهار ممنوع‌الخروج دارند که پرونده دست رفیق شما است. من تایید کردم که فلانی دوست من است. او از من خواست که کار اداری‌اش تسریع شود و من هم رفتم این کار را کردم. خوشبختانه تیم تراکتور توانست از مرحله گروهی صعود کند. آن زمان وظیفه ما بود. اگر یک باشگاه می‌تواند به باشگاه دیگر کمک کند، باید این کار را کند. من از آقای رئیس‌جمهور، از دکتر منظور و وزیر محترم ورزش تقاضا دارم. یادم رفت از دکتر سجادی تشکر کنم که نهایت تلاشش را کرد. ما پیشرفت‌های خوبی در آن زمان داشتیم و الان هم خوشحالیم که کیومرث هاشمی آمده و امیدوارم مجلس به او رای اعتماد دهد. برای کاروان آسیایی هم آرزوی موفقیت می‌کنم.

منبع: ایسنا

510297