۱۰ عادت به ظاهر بی‌ضرر که به رابطه عاطفی لطمه می‌زنند

مقایسه‌ی شریک عاطفی خود با شرکای عاطفی سابق‌تان به چند دلیل می‌تواند برای رابطه‌ی شما آسیب‌زا باشد. اول آنکه، این کار باعث شکل گیری توقعات غیر واقعی برای شریک عاطفی‌تان می‌شود. به علاوه، باعث می‌شود شریک عاطفی‌تان احساس بی‌ارزش بودن کند.
تصویر ۱۰ عادت به ظاهر بی‌ضرر که به رابطه عاطفی لطمه می‌زنند

به گزارش سایت خبری پرسون، بسیاری از مردم رابطه عاطفی را یک اتفاق می‌دانند و اعتقاد دارند هر کسی نیمه‌ی گمشده‌ای برای خود دارد. با این حال، معمولاً راحت نمی‌توان به یک عشق بادوام دست یافت، حتی اگر فرد مناسب خود را پیدا کرده باشید.

در ادامه از رفتارهای رایج اما اشتباهی خواهیم گفت که می‌توانند یک رابطه عاطفی را به نابودی کشانند.

۱- شریک عاطفی‌تان را دائماً با دیگران مقایسه می‌کنید

مقایسه‌ی شریک عاطفی خود با شرکای عاطفی سابق‌تان به چند دلیل می‌تواند برای رابطه‌ی شما آسیب‌زا باشد. اول آنکه، این کار باعث شکل گیری توقعات غیر واقعی برای شریک عاطفی‌تان می‌شود. به علاوه، باعث می‌شود شریک عاطفی‌تان احساس بی‌ارزش بودن کند.

تمرکز خود را به جای عیب و نقص‌های شریک عاطفی تان، بر روی ویژگی‌های مثبت او بگذارید، چرا که هیچ کدام ما خالی از عیب نیستیم. و همیشه به خاطر داشته باشید که برای اتمام رابطه‌ی شما و شریک عاطفی سابق‌تان حتماً دلیل مهمی وجود داشته است.

رابطه عاطفی

۲- همه‌ی کارها را باهم انجام می‌دهید

گرچه انجام کارهای مختلف به همراه یکدیگر باعث نزدیکی زوج‌ها به همدیگر می‌شود، اما مسأله بر سر داشتن تعادل است. در حقیقت، کارشناسان به زوج‌ها توصیه می‌کنند زمانی را به رسیدگی به علائق و امور شخصی خود اختصاص دهند. در حقیقت، اگر گهگاه برای خودتان وقت بگذارید، این کار کمک می‌کند رابطه عاطفی‌تان شاداب بماند و کمتر اضطراب‌آور باشد.

رابطه عاطفی

۳- حسادت «عاشقانه» دارید

حسادت همیشه اثری سمی بر رابطه عاطفی دارد. این فکر که این حسادت از علاقه‌ی شما به شریک عاطفی‌تان نشأت می‌گیرد، نوعی توجیه محسوب می‌شود و درست نیست. حسادت نه تنها باعث می‌شود شریک عاطفی‌تان تصور کند به او اعتماد ندارید و می‌خواهید او را کنترل کنید، بلکه خود شما را هم آزار می‌دهد. احتمالاً دائماً احساس ناامنی روانی و انزوا خواهید کرد.

متخصصان توصیه می‌کنند حسادت خود را بپذیرید، حتی اگر برایتان خجالت‌آور باشد. با این حال، فهمیدن اینکه چرا چنین حسی دارید به طور قطع به غلبه بر آن و حفظ شادی رابطه‌تان کمک خواهد کرد.

۴- سعی می‌کنید بی‌عیب و نقص باشید

برای داشتن یک رابطه عاطفی شاد و مطمئن لازم نیست بی‌عیب و نقص باشید. تلاش بیش از اندازه برای همیشه بی‌عیب و نقص به نظر رسیدن به هیچکس کمکی نمی‌کند. به جای آن، تمرکزتان را روی خودتان و راحتی‌تان بگذارید تا بتوانید نگاه مطمئن‌تری نسبت به خودتان داشته باشید.

۵- اعتماد به نفس ندارید

وقتی اعتماد به نفس نداشته باشیم، همیشه منتظر تأیید شریک عاطفی‌مان می‌مانیم. اما این اصلاً برای رابطه عاطفی خوب نیست. در حقیقت، داشتن احساس خوب نسبت به کسی که هستید و ظاهری که دارید، برای رابطه عاطفی‌تان بسیار مفید خواهد بود. روانشناسان می‌گوید اعتماد به نفس یک ویزگی جذاب است که شریک عاطفی را مایل به نزدیک‌تر شدن به شما می‌کند.

رابطه عاطفی

۶- زیاد از حد کوتاه می‌آیید

در یک رابطه عاطفی ایرادی ندارد که طرفین رابطه از مخالفت با یکدیگر خودداری نکنند. به جای اینکه با سازش و مدارا جلوی وقوع کشمکش را بگیرید، باید بتوانید به راحتی و بدون ترس از عمل متقابل شریک عاطفی تان، درباره‌ی چیزهایی که شما را آزار می‌دهند صحبت کنید. در یک رابطه عاطفی مستحکم زوج‌ها باید یاد بگیرند که اختلافات‌شان را بدون اصرار بر محق بودن خودشان و با احترام متقابل حل کنند.

رابطه عاطفی

۷- تمام زمان پیش از خواب را به تماشای تلویزیون می‌گذرانید

تحقیقات نشان داده تماشای زیاد تلویزیون می‌تواند آسیب زیادی به صمیمیت میان زوجین وارد کند. این کار باعث می‌شود زمان کمتری برای خواب و انجام دیگر کارهای خصوصی‌تر برای زوج‌ها باقی بماند.

رابطه عاطفی

۸- سعی می‌کنید مشکلات شریک عاطفی‌تان را حل کنید

حتی اگر راه حل مشکل شریک عاطفی‌تان را بدانید هم ممکن است این آن چیزی نباشد که او در آن لحظه به آن نیاز دارد. روانشناسان می‌گویند هم حمایت عاطفی بسیار مهم است و هم کمک کاربردی. بنابراین اگر شریک عاطفی‌تان از چیزی ناراحت باشد ممکن است فقط نیاز داشته باشد که به حرف‌هایش گوش دهید، نه اینکه راه حلی برایش پیدا کنید.

رابطه عاطفی

۹- باهم غذا نمی‌خورید

پژوهش‌ها نشان داده زوج‌هایی که باهم غذا می‌خورند شادی بیشتری در رابطه‌ی خود احساس می‌کنند. به علاوه، این زوج‌ها از غذای خود هم لذت بیشتری می‌برند. بنابراین اگر می‌خواهید هم رابطه عاطفی شادی داشته باشید و هم از غذای خود راضی باشید، تا آنجا که می‌توانید باهم غذا بخورید.

۱۰- منتظر می‌مانید تا شریک عاطفی‌تان به شما محبت فیزیکی نشان دهد

اگر می‌خواهید رابطه عاطفی‌تان شاد و سالم بماند، باید بتوانید عشق خود را ابراز کنید. ابراز محبت فیزیکی سرراست‌ترین راه برای این منظور است. کارشناسان می‌گویند ما نباید با آن بخش از وجودمان که خواهان تماس فیزیکی است و ابراز و دریافت محبت را دوست دارد، بی‌اعتنا باشیم.

رابطه عاطفی

منبع: روزیاتو

506000