احضار سفیر ترکیه آلمان

آلمان سفیر ترکیه در برلین را به دلیل انتقاد آنکارا از آزادی بیان و مطبوعات و سیستم قضایی این کشور احضار کرد.
تصویر احضار سفیر ترکیه آلمان

به گزارش سایت خبری پرسون، دولت فدرال آلمان اتهام ترکیه مبنی بر اینکه آزادی بیان و مطبوعات در آلمان رعایت نمی شود را به شدت رد کرده است.

به گزارش وزارت امور خارجه آلمان سفیر ترکیه در برلین امروز سه شنبه در واکنش به این اتهامات آنکارا احضار شد. برلین به وی اطلاع داد که دولت فدرال آلمان قاطعانه ادعاهای دولت ترکیه در رابطه با آزادی بیان و مطبوعات و همچنین قوه قضاییه در آلمان را رد کرده است.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز چهارشنبه هفته گذشته «یورگن شولتز»، سفیر آلمان در آنکارا را در رابطه با اقدام نیروهای پلیس این کشور در حمله به دفتر روزنامه تُرک زبان «صباح» در شهر «فرانکفورت» و بازداشت دو خبرنگار آن احضار کرده بود.

وزارت امور خارجه ترکیه این اقدام مقامات آلمانی را عمدی و بدون دعوت قبلی از خبرنگاران برای شهادت ارزیابی کرده و حمایت این کشور از آزادی مطبوعات را نیز نماد استانداردهای دوگانه توصیف کرده بود.

«فخرالدین آلتون»، رئیس اداره ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه نیز ضمن اعلام این که «اسماعیل آرال»، نماینده روزنامه صباح در آلمان و «جمیل آلبای»، مدیر امور تحریریه روزنامه «صباح اروپا» توسط نیروهای پلیس این کشور بازداشت شدند، تاکید کرده بود که یورش نیروهای پلیس به منزل و دفتر کار آرال و آلبای در ساعات اولیه صبح و مصادره رایانه و تلفن های همراه آنها «نقض آشکار آزادی مطبوعات» است.

آلتون همچنین موضع برلین در قبال ساکت کردن خبرنگاران را غیر قابل قبول خوانده و ضمن ابراز نگرانی آنکارا در رابطه با فشار بر آزادی مطبوعات در آلمان، از بازداشت دو روزنامه نگار مذکور به دلیل شکایت یکی از حامیان «جنبش گولن» خبر داده و گفته بود: از مقامات آلمانی که برای حامیان سازمان تروریستی گولن حفاظت تامین می کنند و به این سازمان اجازه فعالیت در خاک خود را می دهند، می خواهیم که از این اشتباه دست بکشند و صادقانه با ترکیه در مبارزه با تروریسم همکاری کنند.

خبرگزاری آلمان هم گزارش داد که هیچ گونه عملیات بازداشتی در کار نبوده بلکه در آپارتمان های افراد مظنون، بازرسی صورت گرفته و وسایل فنی و سایر شواهد ضبط شده است.

مقامات آلمانی همچنین دو روزنامه نگار مذکور را به انتشار خطرناک اطلاعات شخصی شماری از مخالفان رجب طیب اردوغان، متهم کردند.

گفته می شود که هر دو رسانه آدرس، خانه ها و عکس های ترک های تبعیدی در آلمان را منتشر کرده اند که از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور انتقاد می کنند.

منبع: تسنیم

486783