نام «خلیج فارس» روی میز بنیانگذار امارات+عکس

در یکی از عکس‌هایی که از دیدار شیخ زاید بن سلطان با فضانوردان ماموریت آپولو ۱۷ موجود است، وجود یک کتاب با نامی خاص بر روی میز جلب توجه می‌کند.
تصویر نام «خلیج فارس» روی میز بنیانگذار امارات+عکس

به گزارش سایت خبری پرسون، در سال ۱۹۷۶ میلادی (۱۳۵۴ شمسی) شیخ زاید بن سلطان، حاکم ابوظبی و بنیان‌گذار امارات، با سه نفر از فضانوردان ماموریت آپولو ۱۷ دیدار کرد. آپولو ۱۷ آخرین ماموریتی بود که انسان را به روی ماه فرستاد. این دیدار توسط فاروق الباز، دانشمند مصری-آمریکایی علوم فضایی هماهنگ شده بود.

در این دیدار فضانوردان آپولو ۱۷ ماکتی از شاتل یواس اسپیس را به شیخ نشان دادند و دربارۀ آن توضیح دادند. آن‌ها همچنین قطعه‌ای کوچک از یکی از سنگ‌های کرۀ ماه را به شیخ هدیه کردند.

اما نکتۀ جالبی که در یکی از عکس‌های موجود از این دیدار به چشم می‌خورد، وجود کتابی با عنوان «اطلس خلیج فارس» بر روی میز رئیس امارات است؛ کتابی که در ایران چاپ شده بود و حاوی اسناد و نقشه‌های تاریخی دربارۀ خلیج فارس بود.

نام کامل این کتاب «اطلس نقشه‌های جغرافیایی و اسناد تاریخی دربارۀ خلیج فارس از ماقبل تاریخ تا زمان حاضر» بوده است. این اثر در موسسۀ جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و به احتمال زیاد در سال ۱۳۵۰ به چاپ رسیده بود.

منبع: فرارو

485434