کشف حفره امنیتی بزرگ در توییتر

یکی از کارمندان قدیمی توییتر از توانایی مهندسان این پیام رسان برای انتشار توییت با هر حساب کاربری خبر داد.
تصویر کشف حفره امنیتی بزرگ در توییتر

به گزارش پرسون، یکی از کارکنان سابق شرکت توییتر اذعان داشت که مهندسان این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند ازطریق برنامه‌ی GodMode، با هر حساب کاربری در این پلتفرم توییت منتشر کنند.

توییتر (Twitter)، یک شبکهٔ اجتماعی و یک سرویس ارائه‌دهندهٔ میکروبلاگ است. توییتر در مارس 2006 به‌دست «Noah Glass»، بیز استون و اوان ویلیامز ایجاد شد و در ژوئیه 2006 آغاز به‌کار کرد. این میکروبلاگینگ در سال 2012 بیش از 100 میلیون کاربر داشت که 340 میلیون توییت در روز می‌فرستند.

شرکت توییتر در سان‌فرانسیسکو، ایالت کالیفرنیا است و نیز در بیش از 25 کشور جهان دفتر مرکزی دارد.

یکی از کارکنان سابق توییتر به تازگی اذعان داشت که همه‌ی مهندسان این شرکت به برنامه‌ی داخلی موسوم‌ به GodMode دسترسی دارند. این ابزار امکان ارسال توییت ازطریق حساب هریک از کاربران پلتفرم اجتماعی مذکور را فراهم می‌کند.

اکتبر 2022 شکایت جدیدی علیه توییتر به کمیسیون تجارت فدرال (FTC) ارسال شد. به‌نظر می‌رسد GodMode اکنون به Privileged Mode تغیرنام یافته است و همه‌ی مهندسان شرکت مذکور روی لپ‌تاپ خود به آن دسترسی دارند.

این اولین‌بار نیست که کاربران به‌دلیل مشکلات امنیتی توییتر از این شبکه‌ی اجتماعی نارضایتی خود را ابراز می‌کنند. سال 2020 نیز چند هکر جوان موفق شدند سیستم‌های داخلی این شرکت را هک و ازطریق حساب جو بایدن، باراک اوباما، ایلان ماسک و افراد مشهور دیگر، توییت‌های جعلی درباره‌ی بازار رمزارزها ارسال کنند.

مدیران توییتر پس‌ از هک سال 2020 ادعا کردند مشکل امنیتی مربوط به آن را برطرف و برنامه‌ی جامع امنیت اطلاعات را برای محافظت از کاربران راه‌اندازی کرده‌اند. بااین‌حال، برخی افشاگران خبرهای فناوری مدعی شدند همچنان تعداد زیادی از مهندسان این شرکت به قابلیت GodMode دسترسی دارند. پرونده‌ی این شکایت علیه توییتر پس‌ از فاش‌شدن اطلاعات مربوط به آسیب‌پذیری مذکور، به جریان افتاده است. این موضوع نشان می‌دهد مهندسان توییتر همچنان می‌توانند توییت‌های هرکسی را حذف یا بازیابی کنند و این امتیازی است که کاربران عادی به آن دسترسی ندارند.

در نهایت اگر کمیسیون تجارت فدرال به این نتیجه برسد که توییتر از اطلاعات کاربرانش محافظ نمی‌کند، احتمالاً عواقب سنگینی برای این شبکه‌ی اجتماعی به‌دنبال خواهد داشت.

منبع:تسنیم

459386