پرسون گزارش می دهد؛

غافلگیری وزارت نفت/ صف طولانی در جایگاه های گازوئیل

شرایط جوی این روزها افت فشار گاز را به دنبال آورده و این موضوع را می توان بی ربط به مدیریت مسئولان دانست ؛ اما کمبود گازوئیل سوخت خودروهای سنگین مستقیما به مدیریت مسئولان وزارت نفت برمی گردد.
تصویر غافلگیری وزارت نفت/ صف طولانی در جایگاه های گازوئیل

به گزارش پرسون؛ در چند روز اخیر به دلیل شرایط جوی روند سوخت رسانی در جایگاه های سوخت به ویژه سوخت گازوئیل به کندی شکل گرفته و موجب شده تا صف های طولانی برای سوخت رسانی خودروهای سنگین به وجود آید.

براساس گزارش های رسیده به خبرنگار پرسون کمبود سوخت جایگاه ها تنها مربوط در خارج از شهرها نیست بلکه در کلانشهر تهران این موضوع مشهود است که در گزارش پیش رو نگاهی انداخته ایم به این بی مدیریتی از سوی دست اندرکاران وزارت نفت که در ادامه می خوانید:

مدیریت ضعیف در وزارت نفت

گویا به دلیل کمبود انرژی (گاز) برخی از کارخانه ها برای راه اندازی سیستم گرمایشی نیاز به سوخت گازوئیل دارند که روند سوختگیری خودروهای سنگین را با مشکل مواجه کرده است.

صف طولانی خودروهای سنگین در جایگاه های سوخت گازوئیل در شمال غربی بزرگراه آزادگان محور کندرو مشهود است؛ خودروهای گوناگون از کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس و خاور در این صف قرار دارند.

احمد راننده یکی از کامیون ها در این باره گفت: گویا به دلیل کمبود انرژی (گاز) برخی از کارخانه ها برای راه اندازی سیستم گرمایشی نیاز به سوخت گازوئیل دارند که روند سوختگیری خودروهای سنگین را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: بازار دلالی این روزها در شرایط سرد برای سوخت گازوئیل داغ شده است و برخی از خودروهای سنگین حتی حاضر هستند سوختشان را بفروشند.

یکی دیگر از رانندگان خودروهای سنگین که مدت طولانی در صف جایگاه گازوئیل بزرگراه آزادگان در انتظار است؛ گفت: گلخانه های کشاورزی برای گرم نگه داشتن نیاز به گازوئیل دارند به همین منظور این صنف نیز به جایگاه های سوخت مراجعه کرده اند.

وی افزود: حجم بالای مراجعه و توزیع نشدن ویژه سوخت در جایگاه ها عاملی شده تا صف طولانی به وجود آید که این اقدام نشان از بی تجربگی مدیران وزارت نفت دارد؛ البته استاندار و مسئولان استانداری نیز مقصر این وضعیت هستند اگر استاندار و مسئولان استانداری با مسئول مربوط برخورد کنند دچار این وضعیت در این شرایط بحرانی نخواهیم بود.

تمهیدات لازم برای روزهای سرد پیش رو انجام شده است

این در حالی است که جواد اوجی وزیر نفت معتقد است با تمام توان نیروهای این وزارت خانه در حال خدمات رسانی به شهروندان هستند که مشاهدات در برخی جایگاه های سوخت شرایط خدمات رسانی را ضعیف نشان می دهد.

اوجی در این باره گفت: همکاران ما در وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران با آماده‌باش کامل روی سکوهای تولید و بخش میدان‌های بالادست و پایین‌دست، پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال حضور دارند و شبکه گاز پایدار است.

او اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌ها، از فردا به‌ویژه در استان‌های شمال و شمال شرق کشور سرما و کاهش شدید دما را تا منهای ۱۵ درجه تجربه خواهیم کرد که ماندگاری این کاهش دما و سرما نیز کار را کمی سخت‌تر خواهد کرد.

وی افزود: همکاران ما در وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران با آماده‌باش کامل روی سکوهای تولید و بخش میدان‌های بالادست و پایین‌دست، پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال حضور دارند و شبکه گاز پایدار است.

وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به روند مصرفی که این روزها اتفاق افتاده و همان‌طور که در خبرها نیز اعلام شده است در بخش خانگی و تجاری بیش از ۶۲۰ تا ۶۳۰ میلیون مترمکعب رکورد مصرف گاز را داشته‌ایم که شاید در روزهای سرد پیش رو به مصرف ۶۵۰ میلیون مترمکعب نیز برسیم.

اوجی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا و هیچ کشوری نشنیده‌ام در بخش خانگی و تجاری این مقدار مصرف گاز ثبت شود، عنوان کرد: معتقدیم رقم زیادی از این ۶۳۰ میلیون مترمکعب گاز واقعاً اسراف می‌شود، از این رو از همه هموطنان خواهش می‌کنم خدمتگزاران خود را در صنعت نفت و شرکت ملی گاز یاری کنند تا بتوانیم این نعمت الهی را به دست همه هموطنانمان در استان‌های شمال شرق و غرب کشور و دیگر استان‌ها برسانیم که این مهم با مصرف بهینه محقق می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به برودت هوا در روزهای آینده، آیا ممکن است گاز بخش خانگی با محدودیت مواجه شود؟ گفت: خط قرمز ما حسب دستور رئیس‌جمهوری بخش خانگی است. از این رو سعی بر این است اجازه ندهیم گاز این بخش قطع شود، البته همکاران ما در بخش بازرسی شرکت ملی گاز نیز سرکشی‌هایی انجام می‌دهند.

وزیر نفت افزود: ما از خود دولت هم شروع کرده‌ایم، بخش‌های دولتی، سازمان‌های اداری و هرکجا که مصرف غیرمتعارف دارند ابتدا اخطار می‌گیرند و اگر رعایت نکنند گاز آنها قطع خواهد شد.

اوجی تأکید کرد: ان‌شاءالله با تدابیری که اندیشیده‌ایم و همکاری مردم، هیچ قطعی گازی در بخش خانگی نخواهیم داشت.

گزارشی از: سیاوش پارسا

457478