اولویت میراث فرهنگی مرمت و احیاء کاخ ساسان سروستان است

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی فارس گفت: مهم‌ترین اولویت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس علاوه بر حفظ آثار تاریخی، مرمت و احیاء کاخ ساسان سروستان است.
تصویر اولویت میراث فرهنگی مرمت و احیاء کاخ ساسان سروستان است

به گزارش پرسون از فارس، مؤید محسن نژاد. در حاشیه بازدید از میراث جهانی کاخ ساسان اظهار داشت: مرمت و احیاء میراث جهانی کاخ ساسان سروستان از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره‌کل است.

وی خاطر نشان کرد: برای رفع مشکلات کاخ ساسان سروستان شامل مرمت اضطراری، ساماندهی اطراف کاخ و آب‌رسانی بنا مورد بررسی قرارگرفته و راهکارهایی برای آماده‌سازی حضور گردشگران پیش‌‌بینی‌ شده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس با اشاره به اینکه کارشناسان پایگاه میراث جهانی فیروزآباد و سروستان در حال بررسی و ارائه راهکارهایی برای ساماندهی هر چه‌‌ بهتر میراث جهانی کاخ ساسان سروستان برای گردشگران و معرفی بیشتر این اثر تاریخی هستند، خاطر نشان کرد: پروژه مطالعاتی تهیه طرح جامع حفاظت و مرمت بنای سروستان، مطالعات ژئوتکینک خاک در برای شناخت و استحکام‌ بخشی پی این بنای تاریخی به همراه مطالعات دانش‌بنیان شناخت مواد و مصالح این بنای جهانی موردبررسی قرارگرفته است.

محسن نژاد تصریح کرد : مرمت اضطراری و احیاء بنای کاخ سروستان، تکمیل استحکام‌ بخشی گنبد از مهم‌ترین برنامه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس در این منطقه تاریخی است.

وی بیان کرد: برای دفع نم و رطوبت از پی این بنای ارزشمند پروژه سیستم دفع نم و رطوبت در گنبد خانه مرکزی و بخش شرقی بنا باهدف حفاظت از این بنا نیز در دست بررسی است.

محسن نژاد افزود: مطالعات بازنگری عرصه و حریم ملی این بنای تاریخی با هدف عملیاتی شدن ضوابط اجرایی حریم میراث جهانی در حال انجام است و نیز به‌ منظور حفاظت بیشتر از عرصه این بنای تاریخی 300 متر فنس کشی تکمیلی، علاوه بر 1800 متر فنس پیشین انجام می‌شود.

مدیرکل میراث‌‌‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس افزود: خدمات و سرویس‌های بهداشتی جدید آماده بهره‌برداری است که با رفع مشکل آب منطقه در خدمت گردشگران قرار می‌گیرد.

محسن نژاد بیان کرد: باهدف توسعه پایدار و جلوگیری از خطرت احتمالی نظیر طوفان، سیل، زلزله و سایر بلایای طبیعی، پلان مدیریت بحران میراث جهانی سروستان به‌عنوان یکی از دستورالعمل‌های کمیته میراث جهانی در حال انجام و اتمام است.

این مسئول با اشاره به کندوکاو صورت گرفته در اطراف کاخ سروستان. افزود: این بنای تاریخی دارای عرصه و حریم درجه 1 و 2 مصوب است و این عرصه‌ها و حرایم این میراث جهانی محفوظ و مدیریت می‌شود.

416337